Začalo nakrúcanie filmu Sklenená izba

Karel Dobrý vo filme Sklenená izba (Foto: IN Film / Barbora Jančárová)

Po prvých natáčacích dňoch v Prahe sa začala zimná časť nakrúcania nového filmu Sklenená izba, a to priamo v egendárnej brnenskej vile Tugendhat. Film podľa slávneho románu britského spisovateľa Simona Mawera, inšpirovaného dramatickými udalosťami 20. storočia i zrodom ikonického architektonického skvostu – brnenskej vily Tugendhat, režíruje český režisér Julius Ševčík, tvorca drámy Masaryk, ocenenej tuctom Českých levov.

Mám veľkú radosť, že sa filmári na čas usadili práve v Brne. V možnosti nakrúcať film Sklenená izba nielen v prostredí vily Tugendhat, ale i v ďalších lokáciách vidím obrovský potenciál propagácie. Pripravovaný film zvýši povedomie o vile aj o meste ako takom, podotkol primátor štatutárneho mesta Brno Petr Vokřál.

Sklenená izba vzniká v produkcii Spoločnosti IN Film Rudolfa Biermanna, producenta divácky úspešných snímok Účastníci zájezdu, Obsluhoval jsem anglického krále, Román pro muže či Masaryk. Koproducentmi sú Česká televize a spoločnosť Investito Igora Rattaja a televízia TV JOJ. Film vzniká s finančnou podporou mesta Brno. Zastupiteľstvo naň schválilo dotáciu vo výške 4,3 milióna českých korún.

Vážime si podporu mesta Brno i možnosť točiť v jedinečných interiéroch vily Tugendhat a veríme, že film okrem iného pomôže pritiahnuť ďalšiu pozornosť k tomuto dielu, hovorí producent Rudolf Biermann.

Román britského spisovateľa Simona Mawera Sklenená izba sa stal svetovým bestsellerom, bol preložený do desiatok jazykov a bol nominovaný na prestížne literárne ocenenie The Man Booker Prize.

Film na motívy tejto knihy rozpráva príbehy ľudí, ktorých životy, lásku a priateľstvá poznamenali dramatické udalosti 20. storočia. Osudy Liesel a Viktora Landauerových, ich priateľov, zamestnancov i mimoriadneho architekta Von Abta rámuje vznik jednej z najoriginálnejších modernistických stavieb v Európe, miesta veľkých milostných vzplanutí i životných zrád. Premiéra filmu je naplánovaná na jar 2019.