Na koho to slovo padne: Jakab s Kobielskym a partiou mieria do Prešova

Jedna z najúspešnejších slovenských divadelných hier Na koho to slovo padne postavená na pätici oduševnených výkonov príde na pódium prešovského Kina Scala. Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Marián Miezga, Róbert Jakab a Vladimír Kobielsky sa v nedeľu 1. decembra predstavia v grotesknom príbehu piatich indivíduí uzavretých v jednej miestnosti v spoločnosti jedného revolvera. Kto ho má, ten má moc. Avšak každý má o nej svoju vlastnú predstavu. Predstavenie, ktoré sa môže pýšiť cenou Dosky ako Objav sezóny, vypáli jeden gag za druhým. Na dvadsaťročnú spoluprácu si zaspomínali Róbert JakabVladimír Kobielsky.

Akú najhlúpejšiu vec urobí vaša postava? Za čo by ste jej dali facku?
Róbert Jakab:
Mám na ňom rád, že z neho srší takzvaná inteligentná spravodlivosť a facku by som mu dal za to, ako sa nakoniec, keď dostane do rúk moc, zachová.
Vladimír Kobielsky: Milujem moju postavu, lebo trpí sklerózou a každým rokom sa mi hrá ľahšie, dokonca v istých momentoch až nehrám (smiech). Fackať by som sa nefackal, už len z úcty k tým 20 rokom, ktoré spolu prežívame.

S kým by ste si chceli vymeniť postavu?
Róbert Jakab:
Z času na čas koketujeme s tým, že keď nás to už nebude baviť, tak si pomeníme postavy. Ale zatiaľ máme čo robiť, aby sme sa čo najlepšie vysporiadali každý s tou svojou (smiech).
Vladimír Kobielsky: Vymieňať by som sa nechcel, charaktery nám sadli ako uliate, a načo sa zbytočne trápiť.

S Na koho to slovo padne ste začínali za študentských čias, vraj ste s hrou prešli aj základnú vojenskú službu. To musela byť celkom veselá služba.
Róbert Jakab:
Na vojne sme zažili naozaj aj kopec srandy. Napríklad, keď sme hrali v Kežmarku, tak vojaci podľa pomýlených plagátov očakávali, že príde zmiešané zoskupenie s dievčatami. Keď videli, že nakoniec prišlo päť chlapov, bolo to pre nich obrovské sklamanie, čo nám aj dávali aj veľmi neskryte rôznymi pokrikmi pocítiť. Popritom veselo konzumovali čipsy ako v kine. Z jeden a pol hodinového predstavenia sme nakoniec urobili 35-minútové (smiech).
Vladimír Kobielsky: Prežili sme to spolu. Tam sme predstavenie menili podľa diváka a okolností. Hlavne dĺžka predstavenia sa odvíjala podľa pozornosti niektorých chlapcov, ktorí videli divadlo prvý raz v živote. A ak sa stalo, že nie posledný raz, aspoň jednému z nich, tak to celé malo zmysel (úsmev).

Na koho to slovo padne je inscenácia, ktorá pôvodne vznikla ako ročníková práca na Vysokej škole múzických umení pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Naštudovali ju piati mladí v réžii Petra Mankoveckého. Dramaturgiu vytvoril Peter Pavlac, autorom pôvodnej hry je maďarský spisovateľ, dramaturg a dramatik Gábor Görgey. Neskôr si ju pod krídla vzalo Divadlo Astorka Korzo´90. Za dve desaťročia precestovala inscenácia svet a s úspechom ju uviedli v USA, Austrálii, Srbsku, Maďarsku či vo Francúzsku.

NA KOHO TO SLOVO PADNE
1. december 2019, 19:00 hod.
Prešov, Kino Scala, Masarykova ulica 2703/7