Dôverný nepriateľ nevyužil všetky triumfy

Dôverný nepriateľ

Že si Karel Janák vybral na sfilmovanie na výsosť aktuálnu tému, o tom niet pochýb. Zhodou okolností som v čase, keď som videl Dôverného nepriateľa sledoval i poslednú sériu kultových Aktov X, kde bol umelej inteligencii, ktorá je až príliš inteligentná, venovaný jeden z desiatich dielov.

Dôverný nepriateľ sa stal jedným z najdiskutovanejších filmov minulého roka. Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý bol vytvorený s cieľom, aby uľahčil životy svojich majiteľov, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie? Alebo riadi dom niekto ďalší?

Dôverný nepriateľ by bol pravdepodobne nadčasový a nadpriemerný film, keby… Keby nemal príliš uponáhľaný scenár. Dom začína robiť problémy od samého začiatku a osobne, keby sa toto začalo diať mne od prvého dňa, čo sa nasťahujem, ani nevybaľujem a odchádzam. Niečo nie je v poriadku. Hlavní hrdinovia nedostali ani pár minút na to, aby sa z práve získanej dokonalosti mohli tešiť.

Ďalším problémom sú technické veci. Ak si film chcete vychutnať, nesledujte ho s nikým, kto aspoň okrajovo rozumie počítačom a moderným technológiám. Divák laik by mnohé veci bral ako samozrejmosť, ak však film sledujete s niekým, kto veciam rozumie, pripravte sa na nie malý zoznam nezmyslov, ktoré by v reálnom svete buď neboli možné, alebo by vyzerali inak, alebo hlavná hrdinka vytrháva zo zdroja niečo iné, ako sa tvári a podobne.

No a ešte hlavná hrdinka. Povedzme si úprimne, že hereckým lákadlom tohto filmu je v prvom rade Vojtěch Dyk, ktorý urobil všetko preto, aby dal filmu zmysel. Hoci by to bol charakterovo nezmysel, ale keby boli po jeho boku tvorcovia postavili Zuzanu Porubjakovú, ktorá je najsvetlejším momentom celého filmu, bol by to vyrovnanejší herecký koncert, ako v prípade Gabriely Marcinkovej.

Ja teda voči nej nič nemám, ale stalo sa presne to, čoho som sa obával. Túto Gabrielu Marcinkovú som už videl v Kolonáde, v Tajných životoch i v Milenkách. Je mi to hrozne ľúto, ale každá Marcinkovej postava je rovnaká, utrápená, životom skúšaná žena, ktorá nevidí žiadne svetlo na konci tunela. A začínalo to tak dobre, keď sa herečka v úvode filmu usmiala a asi štyri sekundy pôsobila šťastne, teda úplne inak, ako kedykoľvek predtým. Vzápätí však padla do svojej bubliny a ostala v nej ďalšiu hodinu a pol.

Škoda, malo to obrovský potenciál, ktorý sa však žiaľ nedokázal naplniť. Karel Janák sa jednoznačne snažil vydolovať z toho čo najviac, no nie všetko mu zjavne hralo do kariet. A tak je Dôverný nepriateľ filmom, ktorý je síce dobre vidieť, ale zrejme to bude stačiť iba raz. Film vychádza na DVD v distribúcii spoločnosti Magic Box s trailerom a fotogalériou ako bonusmi.

Pavol Božík
60%

Réžia: Karel Janák
Hrajú: Vojtěch Dyk, Gabriela Marcinková, Zuzana Porubjaková, Ady Hajdu, Roman Luknár, Juraj Rašla, Ondřej Malý

Žáner: Dráma
Rok výroby: 2018
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2018
Formát: DVD
Celková dĺžka: 112 minút
Zvuk: slovenský (5.1)
Titulky: slovenské, anglické
Bonusy: trailer, fotogaléria z nakrúcania, titulky pre nepočujúcich, audio komentár pre nevidiacich