Dráma o teroristickom útoku na ostrove Utøya v portfóliu Film Europe a na Berlinale

Erik Poppe (režisér) / Zdroj foto: dagsavisen.no

Film nórskeho režiséra Erika Poppeho o teroristickom útoku na ostrove Utøya je posledným oznámeným účastníkom hlavnej súťažnej sekcie 68. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne. Ten sa tento rok uskutoční od 15. do 25. februára. Film s pôvodným názvom Utøya 22. juli získala do slovenskej a českej distribúcie spoločnosť Film Europe v rámci svojho projektu Be2Can Distribution.

Poppe prichádza s rekonštrukciou tragických udalostí, ku ktorým došlo 22. júla 2011 v Nórsku. V tento deň zomrelo 69 ľudí pri streleckom útoku v letnom tábore Zväzu robotníckej mládeže na ostrove Utøya. Masakru predchádzala bombová explózia vo vládnej štvrti v Osle, pri ktorej prišlo o život ďalších 8 ľudí.

Páchateľom krviprelievania bol pravicový extrémista Anders Behring Breivik, ktorý vystupoval proti muslimskej migrácii i homosexualite. V Nórsku bol odsúdený k najvyššiemu možnému trestu, odňatiu slobody na 21 rokov s možnosťou predĺženia po uplynutí tejto lehoty.

Film Utøya 22. juli je nakrútený na základe reálnych svedectiev a skutočností. Scenár filmu je založený na hĺbkových rozhovoroch s tými, čo prežili a snaží sa čo najvernejšie zachytiť pocity mladých, ktorí boli počas útoku na ostrove. Popisuje udalosti z ich perspektívy a ukazuje, ako sa zachovali v tejto hraničnej situácii. S ohľadom na pozostalých sú charaktery filmu fiktívne.

Filmovú drámu o nórskom teroristovi Andersovi Breivikovi pripravuje taktiež anglický režisér Paul Greengrass.