Dráma v dievčenskej škole

Ani famózne herecké obsadenie, ani istota v podobe režisérky ešte nezaručia, že po vzhliadnutí dobre mieneného filmu nebudete od obrazoviek odchádzať s rozpakmi a dumať nad tým, či to vlastne bolo dobré, alebo to bola katastrofa. Film Oklamaný (mimochodom remake rovnomenného filmu Dona Siegela z roku 1971 s Clintom Eastwoodom v hlavnej úlohe) tieto pocity v divákovi vyvoláva rovnako, ako u Colina Farrella pobyt v dome plnom žien v čase, keď ku žiadnej už poriadne dlho ani len neprivoňal.

Slávna (a dobrá) Sofia Coppola, milovníčka silných, výpravných a v neposlednom rade ženských príbehov sa opäť vydala na neisté ľady, ktoré v jej prípade značia, že sa pokúsila nakrútiť vierohodný film plný ženských emócií, testosteronu a to všetko samozrejme na pozadí veľkolepej minulosti. Zabezpečila si k tomu mimoriadne silné herecké obsadenie a pokúsila sa o to, aby z poldruhahodinového filmu neostala iba červená knižnica.

Za múrmi izolovanej dievčenskej školy zúri americká občianska vojna, ale jej študentky a učiteľky sa prebiehajúci konflikt snažia ignorovať až kým jedna zo študentiek neprivedie rovno pred dvere raneného vojaka, ktorého našla neďaleko v lese. Ťažko zraneného nepriateľského dôstojníka Johna McBurneyho sa ujmú v akte kresťanského milosrdenstva, aby ho hneď ako sa trochu vzchopí, vydali svojim vojakom ako vojnového zajatca.

Lenže John si postupne omotá okolo prsta nielen mladučké študentky na čele s krásnou Aliciou, ale aj starú dievku, učiteľku Edwin a taktiež riaditeľku školy. U všetkých sa vďaka nemu prebúdzajú emócie, ktoré ešte nikdy alebo už dlho nezažili. John si však neuvedomuje, že sa ocitol uprostred bojiska, ktoré je oveľa strašidelnejšie a ničivejšie než vojna prebiehajúca za múrmi školy.

Ak by som mal zhodnotiť najväčšiu devízu tohto filmu, tak je ňou jednoznačne herecké obsadenie. Colin Farrell, Nicole Kidman, Kirsten Dunst, Elle Fanning – v priestore jednej Bohom zabudnutej dievčenskej školy sa stretlo nad mieru osobností. A idú ako o život. Colinovi divák hravo uverí, že by si to rozdal postupne s každou jednou a možno by mu nevadilo, ani keby to bolo so všetkými naraz. V podstate sa tam musí cítiť ako v raji. Asi prvú filmovú hodinu, počas ktorej sa vo filme absolútne nič neudeje. Fajn, výhodou v tomto prípade je, že divák môže upustiť uzdu svojej fantázii a pohrávať sa s príbehom vo forme vlastných úvah o tom, kam sa to celé poberie.

V poslednej filmovej polhodine však všetci zistia, že opantanie zmyslami je chvíľkové a keď dôjde k dráme, s ktorou sa hlavný mužský hrdina iba ťažko dokáže zmieriť, začína peklo, ktoré vrcholí naozaj veľkolepo. Takže zatiaľ čo sa divák hodinu trápi s tým, kedy sa to konečne rozbehne, po tej poslednej polhodine nadobúda pocit, že to skončilo príliš rýchlo. Keby to bol krátky film, bol by excelentný. V takomto prípade sa však vďaka prvej hodine neviem zbaviť dojmu, že som sa pozeral na historickú červenú knižnicu. Ale zas na druhej strane, na Nicole Kidman sa dívať celé hodiny, aj keby počas nich iba sedela a čistila zemiaky.

DVD s filmom Oklamaný vydáva Bontonfilm. Na disku je pôvodná zvuková stopa, český dabing nie je k dispozícii. Zo zrozumiteľných jazykov sa na disku nachádza poľský mono dabing, teda tzv. lektor, ktorý to dabuje celé (poľská klasika). České titulky však k dispozícii samozrejme sú. A to aj pri dvoch pár minútových bonusoch, ktoré disk obsahuje.

Pavol Božík
60%

Réžia: Sofia Coppola
Hrajú: Colin Farrell, Nicole Kidman, Kirsten Dunst, Elle Fanning, Emma Howard, Oona Laurence, Angourie Rice, Addison Riecke

Žáner: Historická dráma
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 30. jún 2017)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD
Celková dĺžka: 90 minút
Jazyková verzia: anglická, poľská, maďarská, ruská
Titulky (Blu ray): české, anglické pre nepočujúcich, bulharské, chorvátske, maďarské, poľské, ruské (a ďalšie)
Bonusy: Zmena perspektívny, Južanský štýl