Duchovia sa prebúdzajú pod New Yorkom

Pustiť sa do pokračovania kultu po viac ako tridsiatich rokoch, to chce poriadnu dávku odvahy. A zrejme aj drzosti. Ak však na konci možno skonštatovať, že to nebola až taká katastrofa, s akou sa počítalo, nie je čo riešiť. Až na Melissu McCarthy, ktorá je zrejme v Amerike považovaná za hviezdu, ktorú treba obsadiť do každého filmu, ktorý sa tvári ako komédia, v hlavnej úlohe je žena a trochu ju treba pohádzať po zemi.

Na minuloročných Krotiteľoch duchov by sa dalo objaviť oveľa viac nepríčetnejších vecí, ako Melissa McCarthy. Tej je iba momentálne akosi príliš veľa, ale dobre. Oveľa desivejšia je predstava, že chlapská zostava krotiteľov je vymenená za ženskú. Jedna vedkyňa, druhá bláznivá a tretia ešte viac. Tá prvá kedysi chcela uveriť tomu, že duchovia existujú, no dala sa na solídnejšiu kariéru. Tie zvyšné tomu veria dodnes. A keď sa k nim pridá černoška z predajne lístkov v metre, ktorá chce byť silou mocou vtipná ako Whoopi Goldberg, zostava je kompletná.

Aby sa mali na čo pozerať až baby, v hre je ešte Chris Hemsworth v úlohe roztomilého tupca, ktorý ani nevie vybaviť telefón, no na jeho tehličkách by najradšej ležali všetky štyri krotiteľky duchov. Hemsworth neskutočne pripomína George Michaela z čias Wham, na pohľad, samozrejme. Následne sa dejú veci, ktoré poznáme z pôvodného filmu. Pod New Yorkom sa kulminujú duchovia, aby vyhodili Království pohádek do povětří (áno, je to parafráza, originál je Rumburakova vízia zo seriálu Arabela) a tie štyri kočeny tomu musia zabrániť.

Zoberme to z toho konca, z ktorého to bude kratšie. Teda tie dobré veci, respektíve tú dobrú vec. Veľmi sympatické je zaangažovanie hrdinov pôvodného filmu do aktuálnej novinky. Väčšinou v nej síce majú iba malé šteky, ale je to veľmi sympatické. Bill Murray, Dan Aykroyd, Annie Potts a samozrejme Sigourney Weaver, všetci sú tam a vďaka za nich.

Príbeh? Nie je to úplná hlúposť, dáva to zmysel a je to popretkávané vtipnými skečmi. Presne tak, ako sme boli zvyknutí pri origináli. Škoda len, že väčšina z tých vecí sa opakuje z roku 1984, alebo je iba mierne inovovaná. Originálnych nápadov je vo filme príliš málo a tvorcovia sa rozhodli vzdať hold pôvodnému filmu až príliš okato.

Na druhej strane je však veľmi príjemné zistiť, že nič v tom filme nie je totálne fiasko. Ani jeden raz som sa nepristihol pri tom, že by som krútil hlavou nad nezmyselnosťou daného momentu. Samozrejme, musel som sa povzniesť nad tým, že pred tými viac než tridsiatimi rokmi to bolo celé trochu inak okázalejšie. Na druhej strane však z toho tie štyri bláznivé ženské mohli urobiť oveľa väčšiu frašku s elegantnými efektmi.

Na DVD a Blu ray vydáva Bontonfilm, na Blu ray sú k dispozícii dve verzie filmu, kino verzia a predĺžená, ktorá má o štvrťhodiny viac. Pre milovníkov dabingov je aj táto verzia nadabovaná. Keď však budete šípiť nejaký ten výbuch, majte po ruke diaľkové ovládanie, zrejme ho použijete. Obraz je výborný. Pribalená je aj hodinová nakladačka bonusov, škoda len, že nie sú podporené českými titulkami.

Pavol Božík
50%

Réžia: Paul Feig
Hrajú: Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Kate McKinnon, Leslie Jones, Cecily Strong, Chris Hemsworth, Bill Murray, Michael Kenneth Williams, Andy Garcia, Matt Walsh, Sigourney Weaver, Annie Potts, Dan Aykroyd, Elizabeth Perkins, Dan Castellaneta, Ernie Hudson, Toby Huss, Nate Corddry, Karan Soni, Mark Falvo, Sparrowhawk, Charles Dance

Vydavateľstvo: Bontonfilm
Rok vydania: 2016
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 116 minút (kino verzia) / 134 minút (predĺžená verzia)
Jazyková verzia: anglická, česká, maďarská, poľská, ruská, turecká, ukrajinská (5.1)
Titulky: anglické, české, slovenské a 20 ďalších jazykových verzií
Bonusy: komentáre tvorcov, vynechané scény, nevydarené scény, pohľad do zákulisia nakrúcania, alternatívne scény