Vstupenky na kultový muzikál Bedári sú už v predaji, premiéra presne o mesiac

Divadlo Nová scéna začalo s predajom vstupeniek na slovenskú verziu kultového muzikálu Bedári. Momentálne na doskách divadla prebieha ďalšie kolo skúšok, ktoré vyvrcholia premiérou 20. septembra. Prvých skúšok sa osobne zúčastnili vlastníci práv.

Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychádzajúci z románu francúzskeho klasika Victora Huga Les Misérables z roku 1862, ktorý našiel absolútne adekvátne spracovanie v javiskovom muzikálovom stvárnení. Dej, v ktorom sa majstrovsky prelínajú príbehy hlavného hrdinu Jeana Valjeana, jeho neúnavného prenasledovateľa, policajného komisára Javerta, malej siroty Cosetty, ktorá nájde domov a neskôr aj svoju lásku v študentovi Máriovi, zvrhlej komickej dvojice majiteľov krčmy Thénardiérovcov, ktorí prežijú akýkoľvek politický režim. To všetko na pozadí výbušnej doby, v lete roku 1830 v Paríži, kedy vyrastú barikády revolúcie, ktorej sa mnohí hrdinovia tohto príbehu aj zúčastňujú. Veľkolepá scénická freska, v ktorej sa striedajú davové scény s obrazmi intímnymi, láska s nenávisťou a boj s nádejou v lepší svet.

Muzikál Bedári francúzskych autorov Claude-Michael SchőnbergaAlaina Boublila mal svetovú premiéru v roku 1980 v parížskom Paláci športu, anglická verzia muzikálu bola prvýkrát uvedená v Londýne v roku 1985o dva roky neskôr na Broadway. Ide o najslávnejší a najdlhšie hraný divadelný muzikál na svete, ktorý má na svojom konte viac ako 100 medzinárodných ocenení vrátane 8 ocenení Tony Awards. Muzikál doteraz videlo viac ako 70 miliónov divákov, uviedli ho v 52 krajinách, viac ako v 400 mestách a v 22 rôznych jazykoch (napríklad angličtine, francúzštine, ale aj češtine, maďarčine, maurícijskej kreolčine, fínčine, dánčine, švédčine, nórčine, hebrejčine, estónčine, španielčine či kórejčine) a zlomil všetky rekordy uvádzania muzikálov. Originálna londýnska inscenácia v produkcii najväčšieho muzikálového impresária Camerona Mackintosha sa nepretržite uvádza v londýnskej divadelnej štvrti West End od roku 1985 a odohralo sa viac ako 13 000 predstavení. V januári 2010 zarobila londýnska pokladňa Bedárov svoj prvý bilión libier a dodnes je každé predstavenie Les Misérables vypredané a zapísala sa tak do Guinessovej knihy rekordov ako najväčší muzikálový divadelný úspech.

Muzikál, ktorý zožal úspech na celom svete od Londýna po New York, od Oslo po Šanghaj,  od Tokia po Dominikánsku republiku, Česko, či Maďarsko prichádza v slovenskej verzii na bratislavskú Novú scénu.

Hoci Bedári prichádzajú v slovenskom naštudovaní po prvý raz, možno povedať, že súčasťou nášho kultúrneho diania už predsa len boli. Pol roka pred politickým rozdelením Československa sa muzikál totiž hral na scéne pražského Divadla na Vinohradoch. Premiéra prebehla 25. júna 1992 a fenomén tohto muzikálu nechal nezabudnuteľné stopy aj v našej kultúrnej histórii.

Prvé uvedenie Bedárov v Prahe so sebou prinieslo niekoľko jedinečných momentov. Bol to v podstate prvý svetový muzikál, ktorý sa uvádzal v Československu. Producent Adam Novák kúpil práva na predstavenie. Český preklad zabezpečil legendárny český textár Zdeněk Borovec.

Pražská divadelná scéna vďaka Bedárom prežívala nové obdobie. Na scénu divadla prichádza veľkolepý muzikál, overený vo svete. Pre tých, ktorým sa ujde miesto v umeleckom súbore, je to prinajmenšom obrovská prestíž. Producent Adam Novák stavil na istotu, aj keď sa, hneď po oznámení obsadenia dostal do paľby kritiky. Ostro sledovaný projekt novinári odsúdili najskôr preto, že Novák angažoval hviezdy bývalého režimu. Na scéne sa totiž v hlavných úlohách objavili stálice českej populárnej hudby – Karel Černoch v úlohe JeanaValjeana, Jiří Korn v úlohe Thénardiera, Petra Janů v úlohe jeho manželky a Helena Vondráčková v úlohe Fantiny. Novinárov tiež trápilo, ako speváci – neherci odohrajú predstavenie, ktoré je viac činoherné a okrem speváckeho umenia budú musieť aj hrať. A už nezabudnuteľným sa stalo obsadenie Lucie Bílej do úlohy Eponiny.

Prvé pražské naštudovanie Bedárov sa napokon stretlo s obrovským úspechom. Plánovaná premiéra sa síce o niekoľko dní posunula, ale nakoniec sa odohrala 25. júna 1992. Pre mňa to bol najkrajší darček k dospelosti, ktorú som oslavoval na druhý deň. Predstavenie si získalo uznanie a nasledujúce tri mesiace bolo absolútne vypredané. Bedári v roku 1992 vyplnili divadelné prázdniny pražského Divadla na Vinohradoch, ktorému v tom čase šéfovala Jiřina Jirásková.

Práve Bedári sa však dodnes považujú za štartér muzikálového šialenstva, ktoré dorazilo do Čiech. Zanechali nezmazateľný dojem a v celkovej spoločenskej eufórii tej doby boli nádherným umeleckým zážitkom, na ktorý sa dodnes spomína. Nahrávka, ktorú v tom čase vydalo vydavateľstvo Bonton ešte na magnetofónových kazetách, vinyloch a CD albumoch je dnes žiadaným zberateľským artiklom. Žiaľ, nezachoval sa žiadny dostupný video materiál. A ak áno, je zrejme uložený iba v archívoch Camerona Mackintosha. Niekoľko unikátnych záberov, napríklad aj Karla Černocha v úlohe Jeana Valjeana je možné nájsť na CD vydaní Les Misérables – Complete Symphonic Recording, ktoré na treťom CD z kompletu obsahuje dátovú stopu, ktorá v počítači prehrá niekoľko naozaj exkluzívnych a raritných záberov.

Na pražskú divadelnú scénu sa muzikál vrátil opäť o jedenásť rokov, v roku 2003, a tretí raz v roku 2012. Medzitým ešte v roku 2009 vzniklo naštudovanie v Mestskom divadle v Brne, ktoré nestavalo na známych menách, ale na skutočných umeleckých výkonoch, za ktoré si herci vyslúžili niekoľko, aj medzinárodných ocenení. Priviesť Bedárov v slovenčine na dosky Národného divadlo bolo tiež veľkým snom režiséra Jozefa Bednárika, no toho žiaľ nikdy nedožil. Nech mu je aktuálne slovenské naštudovanie tam hore útechou.

Predstavenie muzikálu Bedári sa skladá z dvoch častí, trvá krátko cez tri hodiny a slovenskí diváci si ho so slovenskými textami Jána Štrassera budú môcť vychutnať v Divadle Nová scéna od 20. septembra 2019. Obsadenie je česko-slovenské a v hlavných úlohách sa predstavia Petr Gazdík v alternácii s Tituszom Tóbiszom v úlohe Jeana Valjana, Jiří Daniel v alternácii s Lukášom Vlčekom v úlohe Javerta, Veronika Prášil Gidová v úlohe Fantiny, Jaroslav Rusnák v alternácii s Igorom Šimegom v úlohe Thérnadiera, Katarína Hasprová v alternácii s Martou Potančokovou v úlohe jeho manželky Thérnadierky. Diváci sa ďalej môžu tešiť na Patrika Vyskočila, Dáriusa Kočiho, Lukáša Pavláseka, Janu Lieskovskú, Petru Gažíkovú a ďalších. Slovenské naštudovanie vzniká pod režijnou taktovkou Marie ZamoraGabriely Petrákovej. Jedným z mediálnych partnerov tohto kultového predstavenia je Kukni na to!

Pavol Božík