Filmy s vôňou prázdnin

Skryté čísla

Skryté čísla, ŽivotPäťdesiat odtieňov temnoty – tri filmy, ktoré si Kukni na to! pozrelo z letnej ponuky distribučnej spoločnosti Bontonfilm, a ktoré zanechali akýsi (po)prázdninový dojem. Každý z nich svojim spôsobom, no nepochybne sa ich oplatí vidieť. Z rôznych dôvodov…

Skryté čísla
Réžia: Theodore Melfi
Hrajú: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe, Kirsten Dunst, Kevin Costner, Mahershala Ali, Jim Parsons, Glen Powell, Aldis Hodge
O čom to je: Film rozpráva neuveriteľný príbeh Katherine Johnson, Dorothy Vaughan a Mary Jackson, troch geniálnych Afroameričaniek, ktoré pracovali v NASA a ich výpočty stáli za vyslaním astronauta Johna Glenna na obežnú dráhu. Významne tak mohli zamiešať poradím súboja v dobývaní vesmíru. Trojica vizionárok nedbala na rasové a genderové predsudky a stala sa inšpiráciou pre ďalšie generácie.
Kukni na to! hodnotí: Veľké prekvapenie! Film, ktorý sa tvári veľmi nenápadne, pôsobí v konečnom dôsledku ako prelietajúca kométa. Tvorcovia v ňom zachytili nielen genialitu troch žien, ale v rovnakej miere sa venujú problémom, s ktorými sa musia popasovať v bežnom živote. Afroameričanky v bielom svete mužov, s poriadnym egom a v tom čase… Neľahká situácia, ktorú museli prekonávať obe strany. Famózne spracovanie jedinečného príbehu žien, ktoré doteraz stáli akosi v ústraní širokého povedomia. Pripravte sa na prežitie všetkých emócií!

Verdikt Kukni na to!: 100%

 

Život
Réžia: Daniel Espinosa
Hrajú: Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Hirojuki Sanada, Ariyon Bakare, Olga Dychovičnaja
O čom to je: Film rozpráva príbeh šiestich členov posádky vesmírnej stanice, ktorí sú svedkami zlomovej udalosti v dejinách ľudstva: objavenia mimozemského života. Keď sa však nevinná biologická vzorka začne správať inteligentnejšie, než by ktokoľvek čakal, životy členov posádky aj ľudí na Zemi sú v ohrození.
Kukni na to! hodnotí: Patrím medzi fanúšikov Alienov. Aj preto sa k podobným filmom staviam s veľkou nedôverou. Život by istým spôsobom mohol zapadnúť do kolekcie ságy, pretože s Alienmi má veľa spoločného. K sledovaniu som pristupoval s predsudkami a na konci prišlo nadšenie. Vynikajúci scenár, dokonale zanimovaná vesmírna vzorka a hlavne nečakaný neamerický koniec, ktorý bol doslova čerešňou na torte. Keby sa tvorcovia venovali viac realizácii beztiaže, bolo by to za plný zásah.

Verdikt Kukni na to!: 90%

 

Päťdesiat odtieňov temnoty
Réžia: James Foley
Hrajú: Dakota Johnson, Jamie Dornan, Rita Ora, Kim Basinger, Marcia Gay Harden
O čom to je: Odmietnutý Christian Grey sa pokúsi presvedčiť Anastasiu, aby obnovili ich vzťah. Tá súhlasí, avšak len pod podmienkou, že sa zmenia pravidlá, na ktorých doteraz ich vzťah fungoval. Vo chvíli, keď sa medzi nimi začne obnovovať dôvera a do ich spolunažívania sa vráti stabilita, začnú sa okolo nich motať temné tiene z Christianovej minulosti. Ich cieľom je zničiť spoločnú budúcnosť páru.
Kukni na to! hodnotí: Film, ktorý je cielený na presne špecifickú skupinu diváčok. Chlap sa pri ňom bude iba rehotať. Ošiaľ, ktorý spôsobila knižná séria sa preniesol i do kinosál na celom svete a je pochopiteľné, že sa dočkáme filmového spracovania všetkých dielov. Ak to však so všetkými pôjde od desiatich k piatim, tak to nezachráni ani bičovanie tvorcov bičom z červenej izby. V jednotke stál za to aspoň soundtrack. V dvojke aj ten už žiaľ pokryvkáva.

Verdikt Kukni na to!: 40%

Pavol Božík