Francúzske filmy pre labužníkov

Agnus Dei

Distribučná spoločnosť Film Europe prináša tento týždeň do slovenských kín až štyri premiéry francúzskych filmov. Filmoví labužníci si prídu na svoje. Zaujímavá informácia je, že porcia plná výrazných francúzskych chutí nie je konečná. Ďalšia várka bude do slovenských kín servírovaná o týždeň.

Nocturama
Ráno v Paríži. Niekoľko mladých ľudí z rôznych prostredí. Nezávisle od seba začínajú zvláštny balet v labyrinte metra a uliciach hlavného mesta. Zdá sa, že ich vedie nejaký plán. Ich pohyby sú presné, takmer nebezpečné. Majú namierené k jednému bodu – obchodnému domu, práve vo chvíli, keď sa zatvára. Noc sa iba začína… Kontroverzné, filmársky brilantné spracovanie veľmi citlivej témy terorizmu dostáva v rukách Betranda Bonella podobu opojnej nočnej mory.
Kukni na to! hodnotí (85%): Výsostne aktuálna téma terorizmu na teréne Paríža. Dlhé zábery (niekto by to nakrútil na hodinu pol), ktoré však pod dohľadom Betranda Bonella neunavujú, ale dávajú priestor na premýšľanie o téme, ktorú sme našťastie vo väčšine nezažili na vlastnej koži, no bytostne sa nás dotýka. Šokujúce, pretože to vyvoláva otázky, na ktoré divák hľadá odpovede. Hoci sa film nikam neponáhľa, hlava pracuje naplno. Režisér necháva diváka premýšľať a dáva mu priestor, aby pochopil kroky partie mladých kamarátov, ktorí sa rozhodli zmeniť svet. Veľkolepé finále, pri ktorom divák uvažuje, prečo to došlo až do takého dramatického konca.

Začať odznova
Nathalie je učiteľkou filozofie na parížskej strednej škole. Prácu miluje a najmä veľmi rada zdieľa so svojimi žiakmi pôžitok z premýšľania. Svoj čas delí medzi svojho manžela, dve deti, bývalých študentov a veľmi majetnícku matku. Jedného dňa jej dlhoročný životný partner oznámi, že ju opúšťa kvôli inej žene. Nathalii neostáva nič iné, ako sa vysporiadať s doteraz nepoznanou samotou… i opäť získanou slobodou.
Kukni na to! hodnotí (75%): Nádherný pohľad do vyzretej ženskej duše. Nathalii miluje svoju prácu, svoj život, spolieha sa na svojho manžela a snaží sa popasovať s matkou, ktorá neváha hoci i trikrát do týždňa privolať len tak z roztopaše hasičov, len aby na seba strhla pozornosť. Nathalii v podstate žije nádherný život. Do momentu, kým sa nedozvie, že jej manžel si našiel inú. Sympatická dráma o živote zrelej a úspešnej ženy. Mimoriadne sa mi páčilo odhalenie manželovej nevery, respektíve to, z ktorej strany prišlo vynútenie priznať sa k nej. Bolo to také netradičné. To je však iba jeden z problémov, ktoré sa nabaľujú a Nathaliine istoty sa začnú rúcať, ako domček z kariet. Je zaujímavé sledovať, ako sa s danými situáciami hlavná hrdinka pasuje a ich prostredníctvom odhaľuje nové dimenzie svojho doteraz relatívne pokojného života.

Agnus Dei
December 1945, ženský benediktínsky kláštor v Poľsku. Jedna z mníšok hľadá pomoc u lekárov z francúzskej misie Červeného kríža. Mladá stážistka Mathilde Beaulieu sa rozhodne porušiť pravidlá a začne benediktínky pravidelne navštevovať. Čoskoro zistí, že mnoho sestier je po opakovanom znásilnení ruskými vojakmi tehotných, iné majú príznaky pohlavných chorôb. Konvent je tak postavený do ťažkej situácie: má prijať zodpovednosť materstva alebo opustiť deti počaté z hriechu?
Kukni na to! hodnotí (95%): O tomto sa veľmi ťažko niečo píše, to treba vidieť. Je neuveriteľné, že film vznikol podľa skutočných udalostí. Myslím si však, že takýto scenár by nikto nevymyslel, a musel ho priniesť sám život. Toľko omieľané kresťanstvo a viera v Boha sú tu v pozícii, ktorá vyvoláva množstvo otázok. Ako by sme sa dnes zachovali, keby sa to dialo? Ako sa má znásilnená mníška postaviť k svojmu tehotenstvu? Je poškvrnená, žije v hriechu a pritom za to nemôže! A čo to dieťa, zaslúži si žiť? A majú niektorí takú moc, že môžu rozhodovať o živote iných? A kopa ďalších otázok. Film, ktorý vrhá veľmi temné svetlo na celú kresťanskú mašinériu. Ťažká téma, no spracovaná tak, že sledovanie filmu diváka nezaťažuje, ale núti ho premýšľať.

Mať sedemnásť
V najsviežejšej snímke svojej kariéry zachytáva sedemdesiatročný francúzsky klasik André Téchiné dvojicu sedemnásťročných chlapcov z francúzskeho malomesta, ktorých vzťah začína nenávistnými výpadmi a školskou šikanou, ale postupne sa vyvíja v krehké intímne puto. Je to film nekľudný a výbušný ako jeho hrdinovia. Film ako oslava magického času dospievania, v ktorom sa prelína úplná bezstarostnosť a nikdy nekončiaca úzkosť a v ktorom sa násilie stretáva so zmysluplnosťou a trýznivé straty striedajú nežné objavy.
Kukni na to! hodnotí (90%): Najsviežejší a zároveň citlivo mierený film s veľmi dôležitú tému dospievania. Čo sa preháňa v hlave sedemnásťročného chlapca, žijúceho na francúzskom vidieku, ktorý práve objavuje svoju sexualitu a musí sa popasovať s tým, že to nebude bežná záležitosť? K tomu sa pribaľujú rodinné problémy a u dospievajúceho mladíka prichádza revolta so sebou samým. Na pohľad silný a nezlomný, no vnútri zraniteľný. Citlivo a precízne napísaná psychologická dráma, ktorá pôsobí neuveriteľne prirodzene, možno aj preto, že Francúzi sa s tým nemaznali a o všetkom hovoria otvorene.

Pavol Božík