West Side Story – takto má vyzerať muzikál

Spomínam si, koľko námahy ma pred štvrťstoročím, pri návšteve New Yorku stálo úsilie dostať na predstavenie na Broadway. Momentálne je Broadway v Bratislave a obávam sa, že po vzhliadnutí West Side Story už nebudete chcieť vidieť žiaden slovenský muzikál.

Príbeh prostý, niečo ako Rómeo a Júlia na americký spôsob, ibaže sa do seba nezamilujú deti dvoch znepriatelených rodov, ale americký chlapec s poľskými koreňmi a portorikánske dievča. V New Yorku, v robotníckej štvrti ich gangy medzi sebou vedú neustály boj a takejto láske jednoducho nie je požehnané. Samozrejme, skončí to celkom zbytočnou tragédiou.

Pôvodné naštudovanie muzikálu Arthura Laurentsa (libreto), Leonarda Bernsteina (hudba) a Stephena Sondheima je z roku 1957 a dvojhodinové predstavenie prináša minimálne tri obrovské hity, ktoré sa každému spoja práve s týmto predstavením – Maria, AmericaSomewhere.

Toľko fakty. Broadwayská produkcia muzikálu sa v rámci svetového turné zastavila na štyri predstavenia v Bratislave. V piatok večer v našom hlavnom meste odohrali jubilejné sté vystúpenie. A bol to zážitok! Aj keď musím podotknúť, že hala Incheby nie je pre takéto predstavenie najvhodnejšia, chýba jej duch umenia. Je iné usporiadať tam rockový koncert a iné zasadiť tam muzikál. Na druhej strane však uznávam, že sa americkej produkcii podarilo halu nazvučiť oveľa lepšie, než pri ktoromkoľvek koncerte svetovej hviezdy.

Ak ste niekedy videli nejaký slovenský muzikál, či už pôvodný, alebo slovenské naštudovanie svetového muzikálu, pri sledovaní West Side Story sa občas pousmejete. Toto sú skutoční muzikáloví herci. Na scéne to išlo ako švajčiarske hodinky. Dokonalá synchronizácia, rovnaké pohyby a presvedčivé hranie. O dokonalom speve netreba viesť polemiky. Toto sú študovaní muzikáloví umelci, ktorí na Slovensku jednoducho chýbajú. Viem o Kataríne Hasprovej, ktorá je vždy zárukou kvality a ešte o Zuzane Mauréry, ktorá sa však v muzikáloch na Slovensku neobjavuje, a tu sme aj skončili. Inak naši herci v muzikáloch buď hrajú, alebo spievajú, oboje nedokážu.

West Side Story, nech je to akokoľvek prostý príbeh, ktorého vyvrcholenie je divákovi jasné od začiatku, je v tomto broadwayskom naštudovaní jednoducho zážitok. Takto si predstavujem muzikál. Nemusia v ňom hrať najjagavejšie mená domovských scén, podstatnejšie je, že vedia hrať. A tomuto ansámblu to išlo neskutočne. Je to zážitok, pri ktorom dokážete odpustiť aj také veci, ako katastrofálna synchronizácia slovenských titulkov s dianím na javisku, počas prvých desiatich minút predstavenia. Standing ovation na konci predstavenia bolo jednoducho zaslúžené!

West Side Story sa v Bratislave uvádza s fantastickým živým orchestrom a je to jednoducho zážitok od začiatku do konca. Ak hľadáte kultúrne vyžitie na víkend, zájdite do Incheby. Dnes stihnete ešte jedno z dvoch predstavení (o 14:30 a o 19:30), alebo nedeľné predstavenie o 19:30. Lístky v pohode zoženiete na stránkach organizátora, alebo priamo pred halou. Nebudete ľutovať.