Grindelwald je na úteku, peklo sa blíži

Fantázia J. K. Rowlingovej je zjavne bezodná. Najnovší zo série filmov Fantastické zvieratá je toho jasným dôkazom. Rowlingová divákovi predstavuje svet Harryho Pottera dávno predtým, než malý čarodejník tušil, čo znamená blesk na jeho čele. A po vzhliadnutí oboch filmov si dovolím tvrdiť, že Fantastické zvieratá sú ešte zaujímavejšie, než príbeh samotného malého čarodejníka.

Som neznaboh, ktorý nečítal ani jeden z príbehov Harryho Pottera. Filmy som síce videl všetky, ale už pri druhom z nich som sa mrvil na sedadle v kine a pri treťom som už ani moc nechápal vo co vlastne go. Na posledný som zašiel už iba preto, aby sa kruh uzavrel. S Fantastickými zvieratami sa to vyvíja zatiaľ mierne inak. Nadšenie z jednotky pokračuje radosťou z dvojky. I keď priznávam, že sa to začína trochu zamotávať Potterovským spôsobom a trochu sa bojím, kam to bude v budúcnosti smerovať, ale Fantastické zvieratá: Grindelwaldove zločiny, u mňa zatiaľ bodujú veľmi dobre.

Grindelwaldove vyhrážky sa začínajú napĺňať v momente, keď sa mu podarí uniknúť z väzenia. Začína zhromažďovať svojich nasledovníkov, ktorí nič netušia o jeho skutočnom pláne získať čistokrvných čarodejníkov, aby ovládli všetkých nomágov. V snahe zabrániť Grindelwaldovym plánom, povolá Albus Dumbledore svojho bývalého študenta Mloka Scamandera. Ten prisľúbi svoju pomoc, hoci netuší aké nebezpečenstvá na neho čakajú.

Potterove dobrodružstvá boli výnimočné najmä po vizuálnej stránke. A hoci sa príbeh posúva o niekoľko desaťročí vzad, technické vymoženosti sa posúvajú míľovými krokmi vpred, čo aj z Fantastických zvierat robí výnimočný vizuálny zážitok. Fakt, že vo filme Fantastické zvieratá: Grindelwaldove zločiny je všetko uveriteľné spôsobuje, že sa divák do príbehu ponorí a nechá sa ním poľahky strhnúť.

Priznávam, že mám radšej, keď film ponúka viac reálny príbeh, ale samozrejme, v takom prípade idem na detektívku, ale niečo životopisné. Fantastické zvieratá: Grindelwaldove zločiny sú lákavým fantasy, určeným možno viac -násťročnému, než dospelému divákovi, ale aj ten si tam nájde svoje. Okrem už spomínaného vizuálneho spracovania je to nepochybne skvelé herecké zastúpenie, kedy sa v hlavných úlohách objavujú mená Johnny Depp, Jude Law, či Eddie Redmayne, teda mená, ktoré sú zárukou (nielen) kasového úspechu, ale i skvelých výkonov.

Nateraz (sme pri druhej časti) ešte príbeh dáva zmysel a zjavne nie je ukončený. Netuším, koľko má Rowlingová v starej barokovej almare naskladaných príbehov Fantastických zvierat, ale už len fakt, že filmové práva na ne Warner Bros. odkúpili ešte predtým než vyšila prvá kniha naznačuje, že druhým dielom to neskončí. A naznačuje to i samotný film. Niečo sa síce udialo, uzavrelo, ale…

Fantastické zvieratá: Grindelwaldove zločiny prináša spoločnosť Magic Box na DVD, Blu ray, tiež 3D Blu ray a v 4K Ultra HD prevedení. 3D Blu ray verzia navyše vychádza, rovnako ako prvý príbeh Fantastické zvieratá a ich výskytzberateľskom steelbooku. Pre recenziu sme mohli vzhliadnuť 4K Ultra HD prevedenie, pričom v tomto prípade nie je čo riešiť. Po technickej stránke (obraz, zvuk, dabing), je to dokonalé. Film na diskoch dopĺňa slušná dávka bonusového materiálu s českými titulkami. Na DVD a Blu ray je k dispozícii i slovenský dabing, v UHD prevedení je k dispozícii čeština.

Pavol Božík
80%

Réžia: David Yates
Hrajú: Johnny Depp, Jude Law, Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Zoë Kravitz, Callum Turner, Claudia Kim, William Nadylam, Kevin Guthrie, Carmen Ejogo, Poppy Corby-Tuech

Žáner: Fantasy
Pôvodný názov: Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 16. november 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray, 3D Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 133 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (Dolby Atmos), český, poľský (Dolby Digital 5.1), poľský, thajský (5.1)
Titulky (4K Ultra HD): české 12 ďalších jazykových verzií
Bonusy: Fantastické bonusy diváka prevedú kúzelníckym svetom J. K. Rowlingovej, ktorému vdýchol život štáb plný výnimočných talentov. Následne divák zistí, kto z hercov patril k fanúšikom tejto série ešte skôr, ako sa ocitli v úlohách kúzelníkov na filmovom plátne, a nakoniec si vychutná kľúčové momenty príbehu a odhalenie ich netušených tajomstiev. A samozrejme, nechýbajú vynechané scény.