Holmes & Watson: Takto sa dali dokopy

Historicky sú nepochybne kultovou detektívnou dvojicou. Detektív s ohromujúcou dedukciou – Sherlock Holmes a jeho všade prítomný spoločník – doktor Watson. Nespochybniteľne patria k sebe a riešenia ich legendárnych prípadov si nevieme predstaviť bez toho, aby sa na nich podieľali spoločne. Napadlo však niekoho, ako sa títo dvaja dali dohromady?

Etan Cohen sa to snaží vysvetliť po svojom v… ťažko sa hľadá výraz – faktografickej, poriadne šteklivej (povedané mierne) komédii, ktorej diváci sa môžu rozdeliť iba na dve skupiny. Buď budú film Holmes & Watson: Zbrane hromadného ničenia milovať, alebo ním budú opovrhovať (opäť povedané mierne).

Holmes & Watson tento raz riešia vraždu v Buckinghamskom paláci. Veľmi rýchlo však pochopia, že pokiaľ prípad nevyriešia do 5760 minút, ďalšia na rade bude kráľovná. Nuž a popri riešení vraždy sa divák dozvedá aj to, ako sa legendárna dvojica dala dohromady. A okolnosti, ktoré by viedli k vrúcnemu objatiu a následnej celoživotnej spolupráci, to určite nebudú…

Priznám sa, že na počiatku jediným, čo ma k vzhliadnutiu tohto filmu zlákalo, bola detská hviezda Noah Jupe. Hoci sa ešte nestihol predstaviť v žiadnej hlavnej úlohe, tie vedľajšie, ktoré stvárnil v drámach (Suburbicon: Temné predmestie, Smrtihlav, Obyčajná tvár), či v horore (Tiché miesto), ho nepochybne katapultovali medzi najtalentovanejšie detské hviezdy od čias Shirley Temple, či Macaulaya Culkina. V Cohenovom filme je asi v troch krátkych záberoch (v úlohe detského kolportéra novín a prísediaceho na súde) a opäť je prinajmenšom neprehliadnuteľný, hoci dejom filmu absolútne nehýbe.

Podstata filmu Holmes & Watson: Zbrane hromadného ničenia je však v niečom inom. Má diváka zabaviť, až podráždiť. Etan Cohen sa doslova vybujačil. Napriek tomu, že by divák očakával skôr faktické informácie, prichádza doslova sprcha vulgárnych a fekálnych dialógov, na ktorých pozadí sa niečo rieši. Jednak prípad, jednak spoločné pôsobenie dvojice Holmes & Watson. To, čo sa však z tejto dvojice podarilo Cohenovi vytvoriť, navždy mení predobraz, ktorý detektívovi a jeho spoločníkovi ešte koncom 19. storočia vymyslel spisovateľ Arthur Conan Doyle.

Holmes & Watson: Zbrane hromadného ničenia je film určený divákom, ktorí dopredu aspoň čiastočne vedia, čo môžu očakávať. Vtedy prídu salvy smiechu, kráľovskej zábavy a veľký filmový zážitok. Ak však divák natrafí na film náhodou a netuší, do čoho ide, bude sa veľmi diviť (povedané mierne).

Na začiatku som patril do tej prvej kategórie, počas filmu som však presedlal, pretože táto zábava ma jednoducho baví. Rovnako ako ma bavili filmové paródie (Duch, Les Misérables), alebo popri Willovi FarrelloviJohnovi C. Reillym i hosťovanie takých hviezd ako Ralph Fiennes, či Hugh Laurie. Celkom však chápem, že je to zábava absolútne špecifická.

Film si napokon ani nenašiel cestu do slovenských kín. Aspoň na DVD ho prináša spoločnosť Bontonfilm s naozaj vydareným českým dabingom a celkom zaujímavou zostavou bonusového materiálu, ktorý však nemá žiadnu zrozumiteľnú podporu (bonusy sú iba v pôvodnom znení).

Pavol Božík
70%

Réžia: Etan Cohen
Hrajú: Will Ferrell, John C. Reilly, Kelly Macdonald, Ralph Fiennes, Rebecca Hall, Hugh Laurie, Noah Jupe

Žáner: Komédia
Pôvodný názov: Holmes & Watson
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 25. december 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 86 minút
Zvuk: anglický, český, maďarský, poľský, turecký (5.1)
Titulky: české, slovenské, anglické, anglické pre nepočujúcich a 13 ďalších jazykových verzií
Bonusy (obsahujú iba anglické titulky):
* Will & John: Znovu spolu
* Skutočná absurdita: Pohľad na herecké obsadenie
* Nápadníci pani Hudsonovej