Zátopek: Fenomén Karlovarského festivalu prichádza do slovenských kín

Legendárny bežec Emil Zátopek dosiahol počas svojho života neskutočné vrcholy, ale zažil aj tvrdé pády. Režisér David Ondříček zhrnul jeho život v koncentrovanej podobe do nového filmu Zátopek. Ten zachytáva dramatický osud slávneho športovca na pozadí komunistického režimu. Jedinečný príbeh československej športovej legendy v hlavných úlohách s Václavom NeužilomMarthou Issovou mieri do slovenských pod hlavičkou distribučnej spoločnosti Bontonfilm kín už 9. septembra.

Film mal svetovú premiéru na festivale v Karlových Varoch, bol uvedený v rámci slávnostného otvorenia 55. ročníka festivalu a po projekcii si vyslúžila búrlivý potlesk, nadšené recenzie novinárov a hneď aj prvé ocenenie. Václav Neužil si za stvárnenie hlavnej úlohy v tomto životopisnom filme prevzal ocenenie Modrá kocka, ktoré udeľuje spoločnosť Innogy za mimoriadny umelecký výkon.

Emil Zátopek bol hrdinom jednej generácie, ale jeho odkaz a životný príbeh sú nadčasové a inšpiratívne v akejkoľvek dobe. Film Zátopek nie je len o športe, ale najmä o odhodlaní, pevnej vôli, oddanosti, odvahe a samozrejme o láske, ktorá presahuje všetko. Život Emila Zátopka na filmovom plátne dokáže osloviť každého a tvorcovia pevne veria, že sa im prostredníctvom neho podarí inšpirovať aj mladú generáciu.

Veľmi sa teším a dúfam, že si Zátopka nájdu mladí diváci. Ten film nie je náučný, nemusíte sa báť zaťaženosti príbehu. Ja verím, že sa mladí ľudia nechajú očariť Zátopkovou až forrestovskogumpovskou osobnosťou a že ich jeho životný príbeh nadchne rovnako ako nás, ktorí sme film natáčali, hovorí režisér David Ondříček, ktorý je tiež nadšený z toho, že premiéra filmu prebehla práve v kinosále legendárneho hotela Thermal, ktorú považuje za svätý grál medzi českými kinami.

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968. Austrálsky rekordér Ron Clarke práve navzdory všetkým očakávaniam premárnil svoju pravdepodobne poslednú šancu na olympijskú medailu, keď počas kľúčových pretekov utrpel vážny zdravotný kolaps. Následne na to prepadáva pochybnostiam o zmysle vlastnej kariéry. Nakoniec sa vydáva do Prahy za legendárnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezmedzne obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom diváka retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca z Baťovej továrne v Zlíne, ktorého na jeho prvé preteky prihlásili vlastne iba náhodou, na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete.

Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. Emilovo manželstvo s oštepárkou a olympijskou víťazkou Danou Zátopkovou bolo založené na silných citoch, na druhej strane sa však nieslo aj v znamení stretu dvoch silných individualít, ich snov, túžob a hodnôt. Emil aj Dana, osudovo narodení v rovnaký deň, boli niekoľkokrát postavení pred nutnosť voľby – v živote i v športe. A akokoľvek boli ich rozhodnutia pre jedného či druhého z nich bolestné, vždy ich nakoniec zomkla láska aj záväzok, ktorý si dali počas svadobného dňa: Aby to nebola nuda!

Pod režisérskou taktovkou Davida Ondříčka sa v úlohe Emila Zátopka vo filme predstaví talentovaný herec Václav NeužilDanu Zátopkovú stvárni fenomenálna Martha Issová. Úlohu Rona Clarka si zahral austrálsky herec James Frecheville.