Sára napísala List zo záhrobia

Nakladateľstvo Publixing vydalo v krátkom slede za sebou dve nové audioknihy Dominika Dána. Marián Geišberg tento raz načítal staršiu knihu Sára i novinku List zo záhrobia, ktorá v audio podobe vyšla krátko po vydaní tlačenej verzie. S nadšením sme si vypočuli obe nahrávky.

Sára
O čom to je:
Detektívi Richard Krauz a Jozef Fischer vyšetrujú vraždu vplyvného riaditeľa konzorcia bánk. Našli ho v jeho pracovni s prestrelenou hlavou. Nie je jasné, ako vrah prekonal dômyselný zabezpečovací systém bankárovej vily a ako je možné, že na mieste činu nezanechal jedinú stopu. Prípad nenapreduje, pokým neznámy dobrodinec nepošle na Oddelenie vrážd záhadný balíček. Je v ňom videokazeta s nahrávkou bankárovej vraždy. Aj tvár muža, čo strieľa. A všetci ho dobre poznajú! Ale zatne sa a nechce prehovoriť, hoci vie, že mu hrozí najťažší trest. Je však muž z videokazety naozaj vrah? Prípad sa začína komplikovať a detektívi zisťujú, že nielen páchateľ je neistý, ale ani zavraždený nemusí byť ten, kto mal naozaj zomrieť…

Kukni na to! hodnotí:
90%
Mimoriadne precízne vykombinovaný príbeh, v ktorom do konca nič nie je isté, no napokon sa všetko vyjasní. Je to jeden z tých prípadov, kde by vrah mohol byť okamžite odhalený, no bolo by to príliš jednoduché. Dominikovi Dánovi sa podarilo (pravdepodobne opäť trochu i na základe skutočných udalostí) napísať príbeh, ktorého finálne je výbušne prekvapivé a prináša záver, v ktorom neostáva kameň na kameni. Podivný vzťah, samovražda, nevďačná dcéra, židovská lobby, vražda, jasný vrah a celkom iný záver. Sára je dôkazom Dánovho spisovateľského kumštu.

List zo záhrobia
O čom to je:
V roku 1990 sa začína nová éra v dejinách nášho štátu, staré socialistické štruktúry sa rúcajú, nastupuje demokracia so všetkými kladnými aj zápornými dopadmi na bežných ľudí, policajtov nevynímajúc. VB – Verejná bezpečnosť sa pretransformovala na Policajný zbor, ale otázka, kto ho bude tvoriť, vyriešená nie je. Stanú sa zo všetkých príslušníkov zo dňa na deň policajti? Čaká funkcionárov a politicky aktívnych príslušníkov odchod do civilu? Doplatia na nové zmeny aj skúsení renomovaní kriminalisti, ako je komunista Eduard Burger, alebo ich nový režim omilostí? Dilemu vyrieši osudové rozhodnutie novozvoleného prezidenta. Uvedie sa neuváženým, krátkozrakým činom – vyhlási širokú amnestiu. Nočné ulice Nášho Mesta sa presýtia ľudským odpadom, novodobí detektívi dostanú šancu poupratovať, dokázať spoločnosti svoju opodstatnenosť. Všetko sa mení, nová demokratická doba prináša nové vraždy, ktoré svojou brutalitou a beštiálnosťou ďaleko prevyšujú staré socialistické. No všetko so všetkým súvisí, tieň minulosti sa vznáša nie len nad detektívmi, ale aj nad vrahmi. Na otázku, komu svitá na lepšie časy, zatiaľ nevie odpovedať nikto, všetko ukáže budúcnosť.

Kukni na to! hodnotí:
80%
Najnovší prírastok v zozname kníh Dominika Dána je veľmi príjemným počúvaním. Na prvý pohľad ide o dva samostatné prípady, no v závere sa poslucháč dozvie, že krádež šperkov u komunistického papaláša zo začiatku osemdesiatych rokov, dvojnásobná vražda v jednej okrajovej štvrti Nášho Mesta vykonaná veľmi krátko po porevolučnej amnestii, i mŕtvola nájdená v napoly zamrznutej rieke spolu nejako súvisia. Čo so sebou priniesla porevolučná amnestia, na to si veľmi dobre spomínajú všetci. V uliciach sa objavili nielen vreckoví lupiči, ale i vrahovia, ktorí šmahom ruky dostali slobodu a mnohí z nich sa ani len nesnažili využiť ju na začiatok nového života. Pár takých sa objavuje i v novej knihe Dominika Dána. Jeho príbeh je neskutočnou ukážkou toho, ako sa niektoré veci dokážu ťahať dlhé roky a ako udalosti z doby pred nežnou revolúciou dokážu ožiť i po desiatich rokoch, aby dielo bolo dokonané.

Obe audio novinky Dominika Dána opäť načítal Marián Geišberg a hoci mal Dominik Dán vždy veľké šťastie na narátorov svojich kníh i v češtine, alebo v poľštine, Geišberg sa stal legendou prípadov detektíva Richarda Krauza. Po technickej stránke sú obe nahrávky pripravené veľmi precízne a ich počúvanie je opäť zážitkom pre milovníkov audiokníh i pre milovníkov detektívok.

Pavol Božík