Čo nás delí?

Jedna z najúspešnejších a najobľúbenejších speváčok slovenskej hudby Jana Kirschner predstavuje ďalšiu skladbu z nového albumu Obyčajnosti. Autorom textu a hudby piesne Delia nás je samotná speváčka, ktorá v novej skladbe reflektuje pocit rozdelenia, nielen doma, ale aj vo svete. Nový song aj celý album Obyčajnosti predstaví speváčka naživo na jarnom turné.

Pieseň Delia nás vznikla veľmi spontánne bez akejkoľvek prípravy alebo plánu. Jeden večer som si vzala gitaru a začala rovno spievať text. Všetko to vzniklo v reálnom čase, ani som sa nestihla zamyslieť nad tým o čom pesnička vlastne bude. Nie je to typický singel, veľmi dobre si uvedomujem, že ani rádiový hit. No všetko má svoj čas a ja som zacítila, že práve teraz prišiel okamih pustiť túto pesničku do sveta, približuje skladateľský proces Jana Kirschner.

Mnohí z nás pri návrate domov cítia akýsi pocit bezmocnosti. Sedíme za jedným stolom, záleží nám na tých istých veciach, no aj tak si nerozumieme. Kľúčom k porozumeniu, nie je ukazovať prstom, či urážať, ale nájsť spôsob ako sa spojiť. Aj taká je úloha hudby. Uvedomila som si, že predsa nemôžem prestať milovať svoju rodinu, len preto, že vidíme veci inak, konštatuje hudobníčka, ktorá je na scéne už 25 rokov.

Videoklip sme točili v Londýne, kde sa stále niečo deje, všetko sa hýbe, presúva, beží, stretávajú sa tu cesty, ľudia, kultúry aj národy. Žijú tu stovky etnických skupín, hovorí sa tu rôznymi jazykmi a aj napriek tomu, že sa Londýn môže zdať ako Babylon, dokážeme spolu existovať. Samozrejme to chce obrovskú dávku, porozumenia a tolerancie a nie vždy to je bez problémov. Videoklip som režírovala síce ja, ale ako režisérka sa nevidím. Len interpretujem obrázky, ktoré mám v hlave a snažím sa, aby to ľudí zaujalo, prezradila Jana Kirschner.

Následne na Obyčajnosti Tour predstaví  naživo nielen dlho očakávaný album, ale aj svoje najväčšie hity. Fanúšikovia sa na ňu môžu tešiť v dvoch českých a v piatich slovenských mestách. A keďže väčšina koncertov sa vypredala v priebehu krátkej chvíle, rozhodla sa speváčka pridať ďalší koncert v Bratislave.

Turné k albumu prinesie skutočne pestrý hudobný zážitok. Nielen kvôli tomu, že muzikanti a muzikantky sú z rôznych krajín, ale najmä kvôli tomu, že sme dali dokopy kapelu, v ktorej každý hrá na niekoľko nástrojov. Okrem tradičnej zostavy budú môcť diváci počuť aj viacero netradičných nástrojov, ktoré sa na bežných popových koncertoch len tak nevidia, približuje Jana Kirschner a naznačuje, že milovníci hudby začujú v sálach i banjo, írske píšťaly, klariunet, kaval, tárogató a mnoho ďalších netradičných i tradičných nástrojov.

Pripravujeme nádherný program, na ktorom pracujeme už niekoľko mesiacov. Príprava samotného turné, scény, logistiky, presuny muzikantov a skúšky, ale aj to, či a kam vziať naše deti. To všetko je súčasťou niekoľkomesačných príprav. Nie je to iba šou, je to najmä krásny koncertný zážitok. Verím, že fanúšikovia nedostanú iba hity, ale aj niečo viac, teší sa speváčka.

Na koncertoch nebudú chýbať zaujímaví hostia, z ktorých Jana Kirschner zatiaľ potvrdila famózneho rusínskeho speváka Štefana Šteca. Speváčka rada dáva priestor aj mladým muzikantom, takže sa určite objavia aj nové mená.

JANA KIRSCHNER: OBYČAJNOSTI TOUR 2024
03.04. Banská Bystrica, Záhrada CNK
04.04. Lučenec, Synagóga
05.04. Košice, Tabačka
06.04. Žilina, Nová Synagóga
07.04. Praha, Lucerna Music Bar
09.04. Brno, Fléda
11.04. Bratislava, Stará Tržnica
12.04. Bratislava, Stará Tržnica

Nora Krchňáková / NK Factory