Perinbabu a dva svety bude na plátne sprevádzať pieseň od Mekyho Žbirku

Dlhoočakávaná rozprávka Juraja Jakubiska bude mať premiéru v kinách túto zimu 3. decembra 2020. Filmové zábery však môžu diváci už vidieť vo videoklipe k novej skladbe Mira Žbirku Slovenská, ktorá bude filmovú novinku Perinbaba a dva svety sprevádzať.

Vznik skladby bol inšpirovaný rozprávkou, ktorej pracovnú verziu Miro Žbirka videl počas stretnutia s autorom a režisérom Jurajom Jakubiskom. V nedávnom období nikto z nás nemohol cestovať a keďže stále pendlujem na trase Praha – Bratislava, začalo sa mi cnieť po Slovensku. Spomenul som si na nádherné obrázky z nového filmu Juraja Jakubiska. Tieto dve veci sa spojili a inšpirovali ma k skladbe Slovenská, opísal vývoj spolupráce Miro ŽbirkaJuraj Jakubisko dodáva: Vo svojich filmoch vždy pracujem so silnými hudobnými motívmi. Pred tridsiatimi piatimi rokmi som v rozprávke Perinbaba stvoril vládkyňu snehu a vetra, ktorá sa stala súčasťou slovenských Vianoc. Možno i preto zábery z nového filmu Perinbaba a dva svety Mekyho inšpirovali k tejto krásnej intímnej hudobnej spovedi. Keď som ju počul po prvýkrát, neodolal som a vytvoril som k nej videoklip.

Po nedobrovoľnom prerušení postprodukčných prác na filme Perinbaba a dva svety je teraz Juraj Jakubisko v plnom nasadení a s celým tímom rozprávku dokončuje. Film je pre nových divákov a novú generáciu, a tak vyžaduje aj odo mňa ako tvorcu nový prístup. Som rád, že dnešné digitálne technológie mi umožňujú oveľa viac štylizácie a imaginácie. Vďaka technológiám totiž vo filme znovu ožívajú aj dve rozprávkové bytosti – Perinbaba, vládkyňa snehu a vetra s tvárou talianskej herečky Giulietty Masinovej, a jej sestra Zubatá. Táto nesmrteľná bytosť má mnoho tvárí vrátane tváre nezabudnuteľnej Valerie Kaplanovej, vysvetľuje režisér.

Som filmový fanúšik, ako aj fanúšik Juraja Jakubiska, zveruje sa Miro Žbirka. Jeho tvorbu sledujem odjakživa a vážim si aj naše priateľstvo. S každým novým filmom som v očakávaní, čím ma zase prekvapí. Teraz ma prekvapil, keď mi požičal nadpozemské zábery z novej rozprávky a sám vymyslel klip k mojej, teraz už vlastne našej skladbe Slovenská. O to viac sa na premiéru jeho filmu teším, dodal spevák. Mekyho novinka Slovenská je tiež predzvesťou kompilačného 3CD Meky: The Best Of Miro Žbirka, ktoré prinesie takmer 70 hitov legendárneho speváka a vyjde 4. septembra pod hlavičkou vydavateľstva Universal Music. V rovnakom čase vychádza aj reprezentatívna kniha, ktorá mapuje celú spevákovu kariéru prostredníctvom textov jeho piesní.

Perinbaba a dva svety sa po niekoľkých rokoch príprav a dvoch rokoch náročného natáčania dostáva k divákom presne 35 rokov po uvedení kultovej Perinbaby z roku 1985. Hlavný hrdina novej Perinbaby Lukáš je synom Alžbetky a Jakuba z pôvodnej rozprávky. Je to akčná postava, ktorá sa vydá do sveta hľadať šťastie a lásku, na svojej púti nájde priateľstvo a zažíva veľa dobrodružstiev, ale aj neskutočne krásnych situácií, vďaka ktorým dosiahne svoj vysnívaný cieľ, dodal Juraj Jakubisko.

Do hlavnej úlohy Lukáša obsadil režisér mladého slovenského herca Lukáša Frlajsa, jeho partnerku stvárnila baletka Valéria Frištik. V ďalších úlohách diváci uvidia napríklad Andreu Verešovú, Ivana Romančíka, Reného Štúra, Petru Vančíkovú, Ľubomíra Pauloviča, Valériu Zawadskú a vo svojej poslednej filmovej úlohe sa tu objaví Dan Nekonečný. Film produkuje spoločnosť J&J Jakubisko Film Europe a J&J Jakubisko Film Europe Production v koprodukcii s TV JOJ a do kín ju prinesie spoločnosť Bontonfilm.