Hudbu k filmu Dubček: Príbeh storočia zloží držiteľ Zlatého Globusu

Do tvorivého tímu filmového projektu Dubček: Príbeh storočia vstúpil ďalší medzinárodne známy tvorca. Hudbu k veľkofilmu skomponuje taliansky hudobný skladateľ Alessio Vlad. Jeho hudobná tvorba sa stala neodmysliteľnou pre filmy Franca Zeffirelliho, či Bernarda Bertolucciho. Na konte má viacero ocenení, korunované hollywoodskou cenou Zlatý Globus. Na začiatku jeho kariéry stál Leonard Bernstein, ktorý bol jeho učiteľom a neskôr spolupracovníkom.

Som veľmi rád, že sme uzavreli dohodu o budúcej spolupráci s maestrom Alessiom Vladom, ktorého filmová hudba je dobre známa a vnímame ju ako veľmi sugestívne pôsobiacu na diváka. Maestro je všestranný hudobný tvorca, komponuje, diriguje a napokon aj riadi významné inštitúcie, čím potvrdzuje svoje významné postavenie vo svete hudby, teší producent a autor projektu Andrej Antonio Leca. Za slovenskú stranu tvorcovia počítajú so spoluprácou na hudbe s hudobníkom a skladateľom Jánom Berky Mrenicom juniorom.

Alessio Vlad (1955, Rím) je od roku 2010 umeleckým riaditeľom Teatro dell’Opera di Roma. Syn renomovaného skladateľa Romana Vlada a významnej architektky Licie Borrelli študoval hru na klavíri na škole Vincenza Vitaleho, kompozíciu a dirigovanie na Konzervatóriu Santa Cecilia a na Accademia Chigiana v Siene u Guida Turchiho a Franca Ferrara, hudobnú fenomenológiu u Sergiu Celibidachea. Zároveň študoval literatúru a filozofiu a dejiny umenia u Cesara Brandiho na Rímskej univerzite. Bol žiakom a neskôr spolupracovníkom Leonarda Bernsteina, kedy začal kariéru dirigenta, ktorá ho priviedla k dirigovaniu opier a koncertov po celom svete s mnohými orchestrami a opernými divadlami v Európe a Amerike. Pôsobil ako umelecký riaditeľ Divadla Donizetti v Bergame, divadla Carlo Felice v Janove, v Teatro delle Muse v Ancone, Teatro di San Carlo v Neapole. Podieľal sa na tvorbe otváracej sezóny Royal Opera House v Ománe. V rokoch 2002 až 2006 bol členom výkonného výboru Ravello Foundation, riadil jednu z jej sekcií a neskôr v r. 2016 – 2018 a v roku 2020 bol umeleckým riaditeľom festivalu.
Asociácia talianskych hudobných kritikov udelila osem cien Abbiati predstaveniam, ktoré Alessio Vlad počas svojho umeleckého vedenia vytvoril v operných domoch v Janove, Ancone, Neapole a Ríme. Ako filmový skladateľ spolupracoval okrem iných s režisérmi ako Bernardo Bertolucci a Franco Zeffirelli. Medzi najvýznamnejšie filmové diela, pre ktoré vytvoril hudbu patria Jana EyrováAnnou Paquin, Čaj s Mussolinim so CherJudi Dench, Nesmrteľná Callasová a dve desiatky ďalších. Pozoruhodná je aj jeho spolupráca s Cristinou Comencini a Giorgiom Ferrarom. V roku 1999 získal Zlatý glóbus za hudbu k filmu Obliehanie (The Siege).