Raper Akalaky a úžasná Celeste Buckingham v avantgardnom videoklipe

Symbolicky práve v závere roka prichádza do éteru hudobná novinka, ktorá svojím zvukom a progresívnym videoklipom naznačuje, že blížiaci sa nový rok definitívne prinesie do slovenskej hudby výrazné nové trendy.

Asi nie je žiadnym prekvapením, že v inovatívnej hudobnej novinke sa objavuje meno speváčky Celeste Buckingham, ktorá slovenskú tvorbu v pravidelných intervaloch osviežuje prvkami trendov zo zámoria. Speváčka naplnila svoje pracovné plány na rok 2017 a urobila z neho rok duetov, v ktorého závere prijala pozvanie do Japonska. Pozvánka prišla od speváka a rapera vystupujúceho pod umeleckým menom Akalaky.

Cesty Celeste a Akalakyho sa stretli vďaka spoločnému domovskému nahrávaciemu štúdiu. Akalaky tam začal nahrávať svoj debutový sólový singel Tokyo. Počas nahrávania sa zrodil nápad prizvať Celeste do skladby ako hosťa. Celeste bola jediná speváčka, s ktorou som chcel v tomto singli spolupracovať a tak som poprosil Maxa, aby jej pesničku pustil. Vnímam ju ako veľkú profesionálku, spomína Akalaky na chvíľu napätia, keď čakal na Celestino vyjadrenie k spolupráci.

Skladba reprezentuje rozpadnutý vzťah, dvojicu, ktorá sa odcudzila. V refréne je hudobná linka, ktorá pripomína Japonsko, vďaka nej mi napadol názov Tokyo a videoklip s príbehom dvoch ľudí stratených v jednom z najväčších miest sveta, vysvetľuje Akalaky námet a príbeh skladby.

Tento rok mi priniesol skvelé spolupráce aj nový štúdiový album. Na záver roka som si ako prekvapenie nechala špeciálnu chuťovku, kvôli ktorej som vycestovala najďalej, hovorí o svojej koncoročnej spolupráci Celeste, pre ktorú bolo nakrúcanie nového klipu silným zážitkom, keďže cesta do Japonska bola jej veľkým snom.

Som rada, že som mohla aspoň na chvíľu vidieť japonskú kultúru a ľudí. Veľmi ma prekvapilo, akí sú neskutočne milí a slušní aakú majú neuveriteľnú disciplínu – aj napriek tomu, že populácia v Tokiu je približne 14 miliónov ľudí, to mesto je čisté, disciplinované. Bola som z toho ohromená a myslím si, že Európa by sa od nich mala čo učiť, spomína Celeste a prezrádza, že kvôli ďalším pracovným povinnostiam sa v budúcnosti chystá do Japonska cestovať častejšie.

Ako dodáva Akalaky, to, že sa vyberú nakrúcať do Tokia, bolo jasné od začiatku. Režisérom klipu sa stal Jiří Marshal. Slovensko-český tím odletel v septembri do Tokia na šesť dní. Po týždni v Japonsku nasledovala postprodukčná fáza a úpravy v Prahe, ktoré vyvrcholili začiatkom decembra. Výsledkom je avantgardný videoklip, ktorý dodáva skladbe celkom nový rozmer a pridanú hodnotu.

Najnáročnejšia časť celého procesu bol posledný týždeň postprodukcie, kedy som sa nebol schopný ani dostať domov z ateliéru a takmer som nespal, prezrádza režisér Jiří Marshal, ktorý v projekte Tokyo zrealizoval experiment s novou technikou snímania. Oboch umelcov, Celeste i Akalakyho nakrúcal pomocou špeciálneho ramena s kamerou, ktoré bolo vyrobené na mieru a umiestnené priamo na ich tele. Zámerom bolo navodiť dojem, že nás neustále niekto sleduje – kontra pohľad mimo seba (taká moja mentálna “splácanina”). S touto technikou sme dosť experimentovali a ladili sme ju ešte pred odletom, aby všetko fungovalo tak ako má. Mimochodom, z výroby hmoty, ktorou je pokrytá Japonka v klipe, nám ostalo ešte 5kg solamylu, tak si napečieme na Vianoce celý ateliér bábovky. Týmto by sme sa radi poďakovali spoločnosti Dr. Oetker za podporu videoklipu (smiech).