Jeden tuniak, jedna vražda a raj, ktorým otriasla búrka

Dokonalé, dych vyrážajúce exteriéry, poriadna dávka napätia, jedna požiadavka na vraždu a k tomu ten tuniak. Obrovský tuniak. Všetky tajomstvá odrazu vyplávajú na povrch. Pokojné vody kľudného karibského raja sa náhle sčeria. A vo finále zistenie, že nič nie je také, ako sa zdá. Matthew McConaughey nielen že nestarne, ale hlavne predvádza ďalší zo svojich hereckých koncertov, tento raz po boku šarmantnej Anne Hathaway.

Baker má toho dosť za sebou. Svoje životné rany si hojí v pokoji a horúčave rajského exotického ostrova kdesi v Karibiku. Živí sa tu ako rybársky sprievodca, má svoju loď s názvom Serenity, v dedine má domček aj milenku a nepeknú minulosť zapíja v bare. Ticho jeho života prelomí ako blesk z jasného neba jeho bývalá žena Karen. A prinesie búrku. Znenazdajky sa objaví a zúfalo požaduje od Bakera, aby zabil jej súčasného násilníckeho manžela. V mene ich spoločného syna, aj v mene jedného milióna dolárov ako odmeny, má vziať jej manžela na rybársku výpravu a uprostred oceánu ho hodiť žralokom. Baker najskôr odmieta, ale výčitky a strach o syna ho začnú ešte viac prenasledovať a napokon začne o návrhu premýšľať. Následná vlna vášní, udalostí a zvratov odhalí aj tie najskrytejšie tajomstvá.

Ani chvíľu sa to nechcelo tváriť, ako obrovský kinohit. Aj slovenskými kinami preplával film Ticho pred búrkou nenápadnejšie, ako niektorá zo slovenských letných búrok a nezanechal za sebou príliš veľkú spúšť. Škoda, pretože Matthew McConaughey je jednak zárukou skvelého filmového zážitku ako herec, ale je tiež o ňom veľmi dobre známe, že netrpí cageovským syndrómom beriem všetko a vyberá si iba to, o čom je presvedčený, že to má zmysel. A Ticho pred búrkou takým filmom jednoznačne je.

Prvotné zábery na pokojné pláže karibského ostrova od začiatku naznačujú, že by to mohla byť romantika ako delo, ale napokon tieto zábery iba mätú diváka, pred ktorým sa veľmi rýchlo spustí lavína nečakaných udalostí, pri ktorých sledovaní sa zrýchľuje tep. Hlavný hrdina filmu sa vyrovnáva s nie jednou traumou z minulosti. A hoci sa mu celkom darí a po dlhom čase je jeho najväčšou starosťou neulovený obrovský tuniak, v jedno slnečné popoludnie sa všetko zmení.

Na ostrov prichádza jeho bývalá žena a má celkom jasnú ponuku. Prachy, slušná kopa prachov, za jedinú vraždu. Teda za udalosť, ktorá bude vyzerať ako nešťastná náhoda, no jej finále sa nedá označiť inak, ako vražda. Ale je to naozaj všetko tak jednoduché, ako to znie? Nie je! Pretože finále filmu režiséra a scenáristu Stevena Knighta je jedno šokujúce prekvapenie, ktoré sa mu úspešne darí držať až do konca filmu, čím divákovi pripravil ohromujúci filmový zážitok po každej stránke.

Niekde za druhou tretinou filmu divákovi možno prefrngne hlavou myšlienka, ako by to mohlo byť, ale ten nápad je tak nepravdepodobný, že ho v mihu sekundy zavrhne, pretože si nedokáže odpovedať na jednoduché: ale prečo! A predsa! Ticho pred búrkou je divácka lahôdka, ktorá so sebou vzácne prináša skvelý, prepracovaný a uveriteľný príbeh, oku lahodiace exteriéry a dokonale výbušné herecké výkony, vďaka čomu ju možno označiť za jedno z najväčších filmových prekvapení tohto roku.

Pozrieť si ho môžete na DVD, alebo Blu ray, ktoré do distribúcie prináša spoločnosť Bontonfilm. Nechýba vydarený český dabing a ani bonusová sekcia, v ktorej sa však, žiaľ, objavila iba fotogaléria.

Pavol Božík
80%

Réžia: Steven Kinght
Hrajú: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Diane Lane, Jason Clarke, Djimon Hounsou, Jeremy Strong, Robert Hobbs, Kenneth Fok, Garion Dowds, John Whiteley

Žáner: Dráma
Pôvodný názov: Serenity
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra: 25. január 2019)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 106 minút
Zvuk: anglický, český, maďarský 5.1
Titulky: české, české pre nepočujúcich, maďarské
Bonusy:
* Fotogaléria