Juraj Jakubisko oslavuje narodeniny pracovne

Juraj Jakubisko sa narodil 30. apríla 1938 v Kojšove a dnes oslavuje svoje 82. narodeniny. Na veľké oslavy však nemá čas, a to ani teraz, keď sa aktivity drvivej väčšiny filmárov zastavili. Slávny režisér totiž aj napriek súčasnej situácii pracuje a dokončuje trikové scény k svojmu novému filmu Perinbaba a dva svety, ktorým nadväzuje na legendárnu rozprávku Perinbaba.

Narodeniny musia ísť bokom, jediná oslava, na ktorú sa teraz teším, je tá, ktorá bude po premiére novej Perinbaby v kinách, hovorí Juraj Jakubisko. Súčasný stav sa prác na dokončovaní filmu, samozrejme, nepríjemne dotkol, ale napriek tomu pokračujeme a blížime sa k cieľu. Beriem to ako daň za to, že som sa na stará kolena pustil do práce s počítačovými trikmi, pokračuje s nadhľadom režisér.

Silným zapojením počítačovo generovaných trikov chce Jakubisko podľa svojich slov novou Perinbabou osloviť aj súčasnú generáciu divákov. Pôvodná Perinbaba bude mať tento rok presne 35 rokov a nový film pre nových divákov a novú generáciu si vyžaduje aj nový prístup, dodáva Juraj Jakubisko. Vďaka výhodám súčasných filmových technológií navyše vo filme ožije aj pôvodná Perinbaba s tvárou zosnulej talianskej herečky Giulietty Masinovej. Premiéra filmu Perinbaba a dva svety je naplánovaná na december 2020.

Jubilejné 35. výročie nemá tento rok iba uvedenie legendárnej rozprávky, ale aj svadba Juraja Jakubiska s jeho ženou Deanou, ktorá sa konala v roku 1985. Darček k tohtoročným narodeninám aj ku všetkým výročiam si dá Juraj sám. A verím, že filmom Perinbaba a dva svety ho dá súčasne nám všetkým, hovorí Deana Horváthová-Jakubisková. Musím povedať, že je obdivuhodné, ako Juraj pristupuje k novým technológiám, nebojí sa ich používať a myslí na to, že pripravuje film pre súčasné mladé publikum. Nebál sa ani obsadiť do hlavnej úlohy mladého youtubera Lukáša Frlajsa.

Juraj Jakubisko je jedným z posledných mohykánov Československej novej vlny a tvorca medzinárodného významu, o ktorom sa učia študenti filmových fakúlt po celom svete. Známy je aj obdiv Federica Felliniho k jeho filmom.

Za svoj život získal Juraj Jakubisko a jeho filmy viac než 90 ocenení po celom svete, niekoľko čestných uznaní mu udelili napríklad na filmovom festivale v Benátkach. Medzi jeho najznámejšie diela patria Vtáčkovia, siroty a blázni, epos Tisícročná včela, komédia Nevera po slovensky alebo Sedím na konári a je mi dobre, Nejasná správa o konci sveta a práve kultová rozprávka Perinbaba, z ktorej sa stala neodmysliteľná vianočná klasika. Posledným filmom Juraja Jakubiska v slovenských kinách bola rekordne navštevovaná Bathory, ktorej návštevnosť do dnešného dňa žiadny iný slovenský film neprekonal.