K životu stačí 100 vecí

100 vecí

Toni a Paul sú kamaráti od detstva. Spoločne šéfujú megaúspešnému start-upu, ktorý im umožňuje žiť si každý deň v pohodlí a luxuse. Toni miluje svoj kávovar. Paul zbožňuje svoj smartfón. Toni by sa rozhodne neobišiel bez tabletiek na rast vlasov. Paul si nedokáže predstaviť život bez Amazonu, Siri a svojich supermódnych tenisiek. Obaja kamaráti medzi sebou každý deň bojujú o to, kto je väčší frajer

Človek žijúci v dnešnej dobe vlastní približne 10 000 rôznych vecí. Na rozdiel od nás, naši prastarí rodičia si podľa prieskumov vystačili v priemere s 57 vecami, našim starým rodičom stačilo k životu 200 vecí a generácia našich rodičov vlastnila v priemere okolo 600 vecí, tvrdia tvorcovia nového filmu 100 vecí, ktorý vstúpi do slovenských kín v júli tohto leta.

V jedno ráno sa všetko zmení. Obaja kamaráti sa zobudia po nočnej párty so svojimi zamestnancami, nahí na zemi, v úplne prázdnom byte, iba s kľúčmi okolo krku. Vzápätí obaja zisťujú, že sa práve začína  prvý deň ich 100 dňovej stávky, ktorú počas včerajšej divokej žúrky uzavreli. Na 100 dní sa vzdali všetkého, čo vlastnili. Každý deň o polnoci si môžu vziať späť len jednu zo svojich vecí, ktoré im kolegovia na 100 dní presťahovali do dvoch skladov. Počas 100 dní navyše nemôžu vôbec nakupovať a aby bola stávka ešte napínavejšia, ten, ktorý sa vzdá, alebo sa pokúsi podvádzať, musí rozdať svoj 50% podiel vo firme medzi zamestnancov.

Každodenný život sa pre Toniho a Paula, ktorí povzbudení alkoholom, prisahali, že 100 dní bez konzumu pre nich nebude problém, zrazu stáva nesmierne komplikovaný, a zároveň neuveriteľne jednoduchý.

V prvý večer po uzavretí stávky utekajú nočným mestom, aby si mohli zo skladov vziať o polnoci prvú vec. Na scénu prichádza otázka, čo potrebuje najviac človek, ktorý nič nemá, uprostred noci v zasneženom zimnom Berlíne? O slovo sa hlási pud sebazáchovy. Toni si vyberá spacák, Paul si berie kabát…

Život bez vecí privádza hrdinov do plejády nečakaných a vtipných situácií. Jednu z nich zažije Toni, keď sa rozhodne pozvať na rande tajomnú Lucy, ktorú obaja stretávajú ako susedku pri skladoch. Ako sa ale pripravíte na rande, keď si nemáte čo obliecť a nemáte za čo dámu pozvať na večeru? Toni situáciu vyrieši po svojom a rande absolvuje bez nohavíc.

Komédia inšpirovaná vysoko aktuálnou a diskutovanou témou životného minimalizmu prináša nielen komické situácie. Ukazuje tiež okamihy, vedúce diváka k myšlienke, ktorú si filmom kladú samotní tvorcovia: Čo človek naozaj potrebuje k životu? Vlastníme naše veci my alebo vlastnia v skutočnosti veci nás? Nový spôsob života postupne stavia v očiach oboch hlavných protagonistov otázku čo a ako veľa je pre život človeka naozaj dôležité, do celkom nového svetla.

Scenáristom a režisérom komédie je Florian David Fitz, ktorý si zároveň zahral jedného z hlavných hrdinov, Paula. Na konte má úspešné filmy Najkrajší deň a Vincent ide k moru. V úlohe Toniho uvidíme Matthiasa Schweighöfera, ktorého  poznáme z drámy Kursk, či krimi komédie Ako napáliť Banku.

Florian David Fitz sa pri písaní scenára inšpiroval experimentom, ktorý postúpil fínsky filmár Petri Luukkainen pri nakrúcaní svojho dokumentárneho filmu My Stuff (2013). Ten si uvedomil, že počas troch rokov po rozchode s priateľkou nakupoval a zbieral veľa materiálnych vecí. Jedného dňa si položil otázku, či ich naozaj potrebuje, alebo či si kupuje veci len ako náhradu za lásku, ktorá mu v živote chýba. Aby našiel odpoveď, zbalil všetko, čo mal, do skladu v Helsinkách a počas jedného roka si každý deň vzal späť iba jednu vec. Keď ho neskôr kontaktoval Florian David Fitz, bez váhania mu dal povolenie na inšpiráciu scenára svojím príbehom, pretože sa potešil, že jeho experiment ožije na kinoplátne opäť.

Film 100 vecí sa nakrúcal 36 dní v apríli a máji 2018 prevažne v Berlíne a v strednom Nemecku. Posledná, 36 klapka padla 23. mája 2018, teda zhruba pred rokom. Do slovenských kín film uvedie distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia 18. júla 2019, s českým dabingom.