Kino #33: Môj dom, môj Dôverný nepriateľ

Dôverný nepriateľ

Do slovenských kín prichádzajú dnes štyri nové filme. Veľké očakávania sprevádza uvedenie slovenskej novinky Dôverný nepriateľ. Jeden z najambicióznejších domácich filmových projektov je absolútne špecifický. Pracovalo na ňom 15 renomovaných trikárov, dom pre filmovanie sa hľadal od Talianska, až po baltské krajiny, napokon sa našiel v Česku a hlas ultramodernému bývaniu prepožičal fenomenálny Róbert Roth, ktorý si na výnimočný projekt našiel čas i napriek mimoriadne preplnenému pracovnému diáru. Fanúšikovia akčného žánru sa však nemenej tešia na pokračovanie filmu Equalizer. Na plátnach sa však roztočí je jedna komédia s dôležitým podtextom, jedna klubová lahôdka a jeden domáci dokument.

Dôverný nepriateľ
Distribuuje: Continental Film

Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý bol vytvorený s cieľom, aby uľahčil životy svojich majiteľov, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie? Alebo riadi dom niekto ďalší?

Equalizer 2
Distribuuje: ITA Film

Equalizer 2 nadväzuje na prvý film, v ktorom bývalý člen elitnej špeciálnej jednotky Robert McCall predstieral vlastnú smrť, aby mohol dožiť v pokoji bostonského predmestia. Vďaka vlastnému zmyslu pre spravodlivosť sa však nechal zatiahnuť do ďalšieho súboja. Vieme, čoho všetkého je Robert schopný, aby priniesol spravodlivosť tým, ktorí už stratili všetku nádej. Ako ďaleko však zájde, keď sú v ohrození jeho najbližší?

Blackkklansman
Distribuuje: Cinemart
Na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia sa Spojené štáty ocitli v záplave demonštrácií za ľudské práva. V rovnakej dobe sa jeden mladý černoch s gigantickým afrom rozhodol rozšíriť rady coloradskej polície. Ron Stallworth bol prvým Afroameričan v tomto zbore. Jeho prijatie malo umlčať čím viac naštvanejšiu černošskú komunitu. Aby  zmien nebolo priveľa, prevelili Rona do archívu (= oddelenie evidencie dôkazov), kde mal čo najmenej prekážať. Avšak Ronove ambície boli o trošku väčšie. Neustálym tlakom na nadriadených sa mu najskôr podarilo vyzliecť sa z uniformy a v civile sa infiltrovať na politické mítingy čiernych bratov. Pretože sa mu nechcelo donášať na svojich blížnych, zdvihol telefón, vytočil číslo Davida Dukea, miestneho predáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho okolo prsta. Presvedčivým spôsobom sa prezentoval ako fanatický vyznávač bielej rasy a David Duke mu na to skočil, a po pár telefonátoch ho vtiahol do štruktúr klanu. Keď bolo treba nasadiť do akcie zapáleného rasistu Rona Stallwortha aj fyzicky, ujal sa tejto role Ronov kolega Flip Zimmerman, ktorý s nadšením dochádzal na tajné aj verejné stretnutia členov klanu s cieľom získať čo najviac informácií a prekaziť plánované násilné operácie. Znie to neuveriteľne, znie to komicky, skutočne sa to však stalo.

Mama Brasil
Distribuuje: ASFK
Irenin svet, to sú jej štyria synovia, manžel rojko, nešťastne vydatá sestra, rozpadajúci sa domček na predmestí Ria de Janeiro, neustály ruch, radosť, pusinky, objímanie, slzy, more a starosť, aby všetci boli najedení, umytí, šťastní a milovaní. Keď jej najstarší syn Fernando dostane príležitosť hrať profesionálne hádzanú v Nemecku, je šťastná, ale najradšej by ho nikam nepustila. Najobyčajnejší príbeh o rodičoch a deťoch od brazílskeho režiséra Gustava Pizzia v hlavnej úlohe s okúzľujúcou Karim Teles, dojíma, zabáva, zahrieva a sľubuje, že život má veľa farieb a nových začiatkov.

Môj neznámy vojak
Distribuuje: Filmtopia

Za filmom Môj neznámy vojak sa skrýva potlačená rodinná história – konkrétne história režisérkinej vlastnej rodiny. Keď ich navštívila na Ukrajine, tak objavila fotoalbumy, v ktorých bola zo starých fotografií nožnicami vystrihnutá jedna postava. Trvalo nejakú dobu, kým sa dopátrala aspoň fragmentov príbehu, ktorý sa jej rodina pokúsila vymazať: Je to príbeh jej prastrýka, jedného z vojakov sovietskych okupačných armád, ktoré vtrhli do Československa v roku 1968. Jej prastrýko nedokázal uniesť svoju vinu a po návrate domov na Ukrajinu spáchal samovraždu. Mohol by to byť príbeh ktoréhokoľvek z mladých vojakov, ktorí stáli na tankoch v auguste 1968 v Československu. Od tohoto inšpiračného bodu sa začala odvíjať režisérkina práca na filme z perspektívy okupanta” ktorá si kladie otázky o tom, ako sa ľudská bytosť v mašinérii vojny a globálnych mocenských bojov okupantom stane, a ďalej, aké to pre človeka má dôsledky.