Kino #49: Šťastný nový rok

Táňa Pauhofová vo filme Šťastný nový rok

Práve teraz je tu to obdobie, keď si Šťastný nový rok budeme vinšovať niekoľkokrát za deň. Slovenskú kinematografiu práve tento týždeň obohatí film s rovnakým názvom a skvelým hereckým obsadením. Vianočná romantická komédia je vo svete obľúbený žáner, v slovenskej kinematografii je to novinka, ktorú treba vidieť. Ďalšie tri filmy, ktoré tento týždeň prichádzajú do kín sú určené špecifickým divákom, ale prehliadať ich určite nemožno.

Šťastný nový rok
Distribuuje: Continental Film
Štyri priateľky sa stretávajú na tradičnej lyžovačke vo Vysokých Tatrách, aby tam spoločne strávili Silvester. Spája ich dlhoročné priateľstvo, vedia, že sa môžu spoľahnúť jedna na druhú a navzájom sa podporujú. Každá z nich je v inej fáze partnerského vzťahu: Hana je nešťastná po rozchode s neverným partnerom, rozvedená Marcela žije v trojgeneračnej ženskej domácnosti so svojou matkou Elenou a pubertálnou dcérou Nelou. Na horách stretáva svojho bývalého manžela Peťa s mladou priateľkou, ktorá je zdrojom mnohých komických situácií. Tehotná Veronika je manželka riaditeľa hotela, snažiaceho sa pred ňou zamlčať paniku z blížiaceho narodenia sa dieťaťa. A Barbi žije v šťastnej rodine s manželom Tominom a sedemročnou dcérou Sofi, ktorá je už vo svojom veku z celej trojice najdospelejšia. Emotívne najsilnejší je vzťah najstaršej dvojice, Marcelinej mamy Eleny a jej stratenej lásky spred 50 rokov Štefana, vracajúceho sa z cudziny. Príbeh dopĺňa dvojica nového bohatého majiteľa hotela a jeho komického šoféra, ktorí si vymenia identity a spôsobujú tým mnoho vtipných nedorozumení. Tie vďaka nim zažívajú aj temperamentní maďarskí hostia hotela.

Zbohom, synu
Distribuuje: Film Europe

Niektoré stretnutia sú len na chvíľu, niektoré rozlúčky môžu zabrať celý život. Film Zbohom, synu je znamenite vystavanou rodinnou ságou, ktorá zachytáva transformáciu čínskej spoločnosti prostredníctvom príbehu manželského páru postihnutého osudovou tragédiou. Film, ktorý je práve tak emotívnou melodrámou ako prenikavou štúdiou kultúrnych a politických premien, sleduje svojich hrdinov v priebehu troch desaťročí – od otrasov čínskej kultúrnej revolúcie 80. rokov minulého storočia až po problematickú prosperitu súčasného čínskeho turbokapitalizmu. Neokázalý, mimoriadne dojemný a výborne nasnímaný film Zbohom, synu je dôkazom, že veľké city nepotrebujú veľké gestá.

Drobné bájky
Distribuuje: Vertigo Distribution

Mesiace po druhej svetovej vojne panoval v Maďarsku chaos a neistota. Jeden podvodník sa pokúsi získať osoh z týchto neistých časov a keď musí utekať z Pešti, útočisko mu poskytne záhadná žena so svojím synom žijúca hlboko v lese. Kým sa borí so svojimi vojnovými démonmi, zamotá sa do mileneckého vzťahu so ženou, ktorej manžel sa môže kedykoľvek vrátiť z frontu.

Parazit
Distribuuje: ASFK

Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka. Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety? Originálne dielo majstrovsky pracuje s prvkami thrilleru, drámy ale aj satiry a prináša vtipný a nepredvídateľný  divácky zážitok. Mnohí ho označili za najzábavnejšieho víťaza festivalu v Cannes od obdobia Pulp Fiction.