Kostrbatý scenár dal v Debbinej 8 vyniknúť iba ženskej kráse, nie talentu

Najväčšia ženská úderka na filmovom plátne v tomto roku, v najdivokejšom filme, aký môžete toto leto v kinách vzhliadnuť. Prinajmenšom, taký bol zámer. Či sa tvorcom podarilo oživiť legendárnu Dannyho jedenástku navlečenú do sukieň, sa zájdite presvedčiť do kina. Toľko skvelých herečiek na jednom mieste ste už dlho nevideli a zas dlho neuvidíte.

To herecké obsadenie je fantastické. Iba ťažko natrafíte na zostavu Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Awkwafina, Rihanna, či Helena Bonham Carter v jednom filme. A k tomu si pridajte plejádu modeliek a ďalších samozvaných hviezdičiek, ktoré si počas 110 minút šteknú a idú ďalej. Toľko hviezd na jedno filmové okienko sa hľadá veľmi ťažko.

A k tomu pár skvelých mužov, ktorým dominuje James Corden a podľa dostupných informácií sa tam niekde mihol i Matt Damon, no toho som v záplave chaosu na MET Gala, slávnosti, okolo ktorej sa to celé točí, prehliadol. V hlavnej úlohe je tu totiž náhrdelník za 150 miliónov a zástup žien, ktoré si na neho brúsia zuby.

5 rokov, 8 mesiacov a 12 dní
Presne tak dlho plánovala Debbie Ocean najväčšiu lúpež svojho života. A presne vie, čo musí spraviť – zostaviť tím z najlepších expertiek vo svojom odbore. Spolu s parťáčkou Lou Miller získali do svojej skupiny – šperkárku Amitu, pouličnú podvodníčku Constance, najlepšiu priekupníčku na kradnutý tovar Tammy, hackerku Nine Ball a módnu dizajnérku. Cieľ je jasný – 150 miliónov dolárov v diamantoch – presne tých, ktoré budú na krku svetoznámej herečky Daphne Kluger a tá bude stredobodom pozornosti najväčšej udalosti roka, bál MET Gala.

Debbie Ocean je sestrou legendárneho Dannyho Oceana. Toho Dannyho, ktorý presne pred jedenástimi rokmi prvý raz vtrhol na plátna kín, aby so svojimi kumpánmi vykradli kasíno, ktoré sa vraj nedá vykradnúť. Film vo svojej dobe rozbehol nový trend bláznivých akčných príbehov, v ktorých sa aspoň na moment objaví každý, kto v Hollywoode niečo znamená.

Návrat sa koná presne po jedenástich rokoch a namiesto chlapov vo vyžehlených sakách, prichádzajú na scénu dámy v noblesných róbach. Ich úmysly až tak noblesné ale nie sú…

Film takéhoto žánru a v tomto prípade i film, ktorý je pokračovaním istého kultu, musí mať v prvom rade brilantný scenár. Nápad, dostať pred kameru všetky herečky sveta nestačí, nech vyzerá na prvý pohľad akokoľvek lákavo. Aby to celé napokon neskĺzlo do reklamy na módnych návrhárov, výrobcov mejkapov (ktorí zjavne prispeli tonami materiálu, ktorý bolo nutné využiť a Sandra tak vyzerala ako Michael Jackson a Cate ako Cher), to je náročná úloha, ktorej splnenie je doslova na hrane.

Prvá hodina je príliš vláčna, divák sa dozvedá ako sa Debbi dostala do väzenia, ako z neho, dokopy sa dáva osem expertiek na lúpež storočia, plánuje sa, šije sa kostým, strihá sa látka… málo. Nožnice, hoci i tie od módnej návrhárky (Helena Bonham Carter) mali strihať oveľa viac. O polhodinu menej zo zdĺhavého úvodu by filmu neskutočne pomohlo.

Druhá časť, to už je samotná akcia. Ako pri Dannyho filmoch bolo dobrým zvykom, boli to najlepšie časti príbehu a tu to platí tiež. Netvrdím, že som sa váľal od smiechu, ale užíval som si to. To sú tie momenty, kedy všetko musí šliapať ako hodinky a aj tie najlepšie, švajčiarske, sa občas zaseknú. Tie ženské si to navyše zrejme užívali a hrali ako bohyne. Po prvej hodine stagnácie sa to rozbieha a k záveru to plynie veľmi rýchlo.

Mimochodom, záver. Dominuje mu skvelý James Corden, ale ani ten svojim výkonom nezachráni pocit z toho, že s konečnou bodkou filmu sa tvorcovia zrejme dosť natrápili a po rozbehnutej akcii pôsobí dosť ubolene. Na rozdiel od dlhého úvodu, možno by sa hodilo záver trochu rozvinúť.

Výborný nápad, užiť si akciu v spoločnosti skvelých a talentovaných báb nakoniec stroskotal na scenári. A ten, ako som už spomínal, je v takýchto filmoch najzásadnejší. Pretože herecké výkony môžu byť grandiózne (a to v tomto prípade naozaj platí), no ak má divák pocit, že sa tie hviezdy plátnom občas iba ponevierajú a samé netušia, čo majú robiť, tak to je trochu premárnená šanca.

Pavol Božík
60%

Réžia: Gary Ross
Hrajú: Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Awkwafina, Rihanna, Helena Bonham Carter

Žáner: Akčná komédia
Rok výroby: 2018
Distribuuje: Continental Film
Jazyková verzia: Anglická so slovenskými titulkami
Celkový čas: 110 minút
Premiéra: 7. jún 2018