Sandra Bullock je Indiana Jones v podprsenke

Napriek temer šiestim životným krížikom vyzerá Sandra Bullock stále neuveriteľne dobre a hrá ako bohyňa. Jej obrovskou devízou je, že si zo seba dokáže urobiť srandu, rovnako, ako jej filmový partner Channing Tatum. No a Daniel Raddclife už dávno nie je Harry Potter, hoci s čarovnými predmetmi rád kúzli stále. Zlé jazyky sa smiali, že toto bude stratený film. Opak je však pravdou. Navyše, ak si v nejakom filme len tak štekne Brad Pitt, nič nemôže byť stratené.

Spisovateľka Loretta Sageová píše úspešné romány červenej knižnice, ktoré sa odohrávajú na tých najexotickejších miestach. To, že prakticky nevystrčí päty z domu je vedľajšie. Ďalším paradoxom je fakt, že jej dvorného hrdinu, okúzľujúceho dobrodruha Dasha, stelesňuje na obálkach jej knižiek veľmi nepraktický ťuťmák Alan. Ako model je mužný, krásny, sexy, ale v reálnom živote sa mu nedarí prekročiť vlastný knižný tieň a to ho dosť trápi. Rád by urobil niečo naozaj hrdinské rovnako, ako postava, ktorú stelesňuje na obálke.

Dostane na to príležitosť, keď ľahko šialený miliardár spisovateľku unesie priamo pred jeho očami. Tento človek si totiž vzal do hlavy, že Loretta vo svojej poslednej knihe detailne popísala cestu k mýtickému Stratenému mestu, v ktorom sa ukrýva poklad nevyčísliteľnej hodnoty. Skôr ako sa Loretta spamätá, sedí v lietadle, ktoré ju preváža na exotický ostrov kdesi v Atlantiku. Chlapec z obálky sa rozhodne svoju autorku zachrániť, ale vedomý si vlastných limitov, požiada o pomoc svojho osobného trénera, naozajstného dobrodruha. Spoločnými silami sa im síce podarí vyslobodiť Lorettu z pazúrov únoscov, ale tým ich dobrodružstvo uprostred tropickej džungle zďaleka nekončí. Naopak, práve začalo. A bude stokrát šialenejšie ako tie, o ktorých sa Loretta rozpisuje na stránkach svojich bestsellerov.

Je to taký veľmi, veľmi odľahčený Indiana Jones, ktorý však namiesto klobúka nosí podprsenku. Dvojhodinová naháňačka za hľadaním mýtického pokladu  je jednak akčné dobrodružstvo, rovnako ako i vydarená a vtipná komédia. Stratené mesto nie z kategórie intelektuálnych filmov, ale jeho úlohou je pobaviť diváka a zobrať ho pritom na pútavé miesta, i keď tie zrejme vznikali hlavne v počítačoch grafikov, ale to už dnes nikto nerozozná.

Uštipačné poznámky o tom, že Stratené mesto bude skôr stratený film, či stratený čas nie sú na mieste. Sandra Bullock sa už dávno neženie za každým ponúknutým scenárom, starostlivo si vyberá v čom chce hrať a musia to byť veci, s ktorými sa stotožní. Komediálny žáner jej nie je cudzí, čo už dokázala niekoľkokrát a ak je dobre napísaný scenár, nie je dôvod brániť sa. A to všetko Stratené mesto prináša.

A ešte aj niekoľko bonusov k tomu. Vychutnávať si sex idol Channinga Tatuma v úlohe prostého ťuťmáka, to poteší oko každej diváčky a určite sa na tom veľmi dobre bavila i samotná herečka. Tá ešte ako sladkú odmenu získala na pár chvíľ i samotného veľkého Brada Pitta, ktorý obrazom viac-menej prešiel, štekol a odišiel, ale účel to splnilo. Brad je stále diváckym lákadlom a Brad by predsa nehral v čomkoľvek.

Stratené mesto končí s jasným náznakom pokračovania a pravdupovediac, ak sa pri jeho realizácii zíde rovnaký tím ľudí, tak už teraz sa teším. Táto roztopašná akčná komédia sa na nič nehrá, chce hlavne pobaviť a to sa jej darí excelente. Práve dnes ju spoločnosť Magic Box prináša na DVD, Blu ray a tiež v excelentnom 4K Ultra HD prevedení, s vynikajúcim českým dabingom. Neváhajte, je to skvelý film na ktorýkoľvek večer (nielen) druhej polovice leta.

Pavol Božík
75%

Réžia: Adam Nee, Aaron Nee
Hrajú: Sandra Bullock, Channing Tatum, Daniel Radcliffe, Da’Vine Joy Randolph, Oscar Nuñez, Patti Harrison, Bowen Yang

Žáner: Akčná komédia
Rok vydania: 2022
Celkový čas: 112 minút
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Distribuuje: Magic Box Slovakia