Krásna Monica Bellucci pobláznila Kusturicu

Desať rokov od svojho posledného filmu Testament sa Emir Kusturica vracia na biele plátno, aby nás zobral na svoju mliečnu cestu. Jeho najnovší filmový počin Na mliečnej ceste je divokou balkánskou romancou a tiež poriadnym filmárskym posunom sarajevského režiséra. Otázkou je, či je to posun vpred?

Love story Na mliečnej ceste je nostalgickou spomienkou na predminulú dekádu
a okúzľuje príbehom o láske v dobe, ktorá jej nepraje.

Pri sledovaní dvojhodinového filmu som sa nedokázal zbaviť pocitu, že tak, ako sa československí filmári nevedia zbaviť silnej potreby do takmer každého filmu natlačiť komunizmus, tak balkánski filmári zas majú silnú potrebu v každom zo svojich filmov pripomínať vojnu z deväťdesiatych rokov. Ani v tomto prípade to nie je inak, aj keď na jej pozadí je vlastne postavený celý príbeh…

Kosťa rozváža uprostred vojnovej zóny mlieko na svojom oslíkovi. Pri jednej zo zastávok sa zoznámi s očarujúcou ženou, ktorá sa ukrýva uprostred krajiny nikoho pred svojim zlovestným nápadníkom. Stačí okamih a je to láska na prvý pohľad – ako v rozprávke.

Úvod filmu je excelentný, totálny chaos s vynikajúcou muzikou na pozadí. Zdanlivo nič s ničím nesúvisí, no v konečnom dôsledku má napokon všetko svoju podstatu. To je ten pravý Emir Kusturica. Následný rozbeh a prvá polovica filmu rozohrávajú príbeh, s ktorým sa divák veľmi ľahko popasuje. Film prináša všetky prvky toho, na čo sme u Kusturicu zvyknutí, teda chaos, chaos a ešte raz chaos, ktorý sa postupne okresáva na zmysluplný príbeh. To všetko na pozadí famóznych scenérií, ktoré samé o sebe dodávajú filmu grády.

Na scénu celkom prirodzene vstupuje Monica Bellucci, aby dokázala, že je nielen stále krásna, ale aj výborná herečka. V tom momente sa však film čiastočne mení na fantasy, ktoré mne osobne ku Kusturicovi moc nesedí a očakával by som ho skôr u Juraja Jakubiska. Vízie, sny, stretnutie v nebi a digitálny had síce do príbehu ako tak zapadajú, ale ani zďaleka sa nevyrovnajú napríklad masovej scéne na dedinskej oslave zásnub, ktorú by som dokázal pokojne pozerať dve hodiny, vďaka skvelej muzike i vďaka bitke, ktorá sa strhne medzi Monicou Bellucci a Slobodou Micalovic.

Druhá polovica stagnuje a potrebovala by dobrú polhodinu vystrihať. Točí sa totiž stále okolo tej istej témy a priznám sa, že pozerať sa na to hodinu, mi prišlo príliš zdĺhavé. A záver, ktorý je doslova a do písmena výbušný, je už trochu cez čiaru, ale to je predsa Kusturica.

Uznávam, že Emir mal vo svojej filmografii aj svetlejšie momenty, ale film Na mliečnej ceste je odrazom istého autorského vývoja a Kusturicovi sa nedá uprieť, že sa snažil, čo to dalo. Veľké uznanie mu patrí za to, že sa so všetkými špeciálnymi efektmi, ktorých ani náhodou nebolo málo, popasoval doma a že to vyšlo na výbornú. Výborná hudba, nádherné scenérie, silné herecké výkony, krásna Monica Bellucci, sám režisér netradične v hlavnej mužskej úlohe a hlavne návrat legendy sú dôvodom, prečo film Na mliečnej ceste vidieť. Prepašujte si do kina šálku mlieka a užite si to naplno.

Pavol Božík
70%

Réžia: Emir Kusturica
Hrajú: Emir Kusturica, Monica Bellucci, Sergej Trifunović, Zoran Cvijanovic, Sloboda Micalovic

Žáner: Dráma / Komédia / Romantika
Rok výroby: 2016
Distribuuje: Film Europe
Celkový čas: 120 minút
Premiéra: 24. august 2017