Krvavá pomsta na panenskom snehu

Povedzme si na rovinu to, čo bolo pri distribúcii tohto filmu opomenuté a je to dosť podstatná informácia. Mrazivá pomsta je remakom nórskeho fenomenálneho filmu Boj snežného pluhu s mafiou. Avšak… je to vôbec remake, keď na režisérsku stoličku zasadol ten istý režisér, teda Hans Petter Moland a do o päť rokov mladšej kópie svojho vlastného filmu iba angažoval iných hercov a pre amerického popcornového diváka zasadil dej príbehu do Colorada?

Vitajte v Kehoe, v luxusnom lyžiarskom stredisku, kde sa teplota drží na -10 °C. Polícia tu nemá toho veľa na práci – až kým vodičovi snežného pluhu Nelsovi Coxmanovi nezavraždia syna. Stane sa tak na objednávku drogového bossa menom Viking. Smútok sa postupne mení na hnev a Nels nedokáže myslieť na nič iné, len na pomstu. Vyzbrojený ťažkou technikou a vedomosťami z detektívnych románov začne po jednom likvidovať členov kartelu. A sneh na svahoch okolo mesta postupne mení svoju farbu zo žiarivo bielej na krvavo červenú.

Tak na rovinu. K remakom sa staviam s veľkou nedôverou. Navyše, ak ide o remake filmu, ktorý sa radí medzi moje najobľúbenejšie. Ale možno k celkovej spokojnosti napomohol fakt, že som Mrazivú pomstu vkladal do prehrávača bez vedomia toho, že ide o remake. Hoci aj takémuto divákovi už po spustení menu začne niečo nahrýzať myseľ a po pár minút pochopí o čo tu ide.

Faktom je, že Hans Petter Moland sa s tým nijako nemaznal. Stellana Skarsgårda vymenil za Liama Neesona a nádhernú nórsku krajinu za zasnežené americké hory a vlastne natočil ten istý film. Keby si divák totiž pozrel oba filmy za sebou, príliš veľa rozdielov nenájde. V konečnom dôsledku sa prikloní k tej verzii, ktorá je mu bližšia, či už prostredím, alebo obsadením, v mojom prípade teda nórska verzia.

Nič to však nemení na tom, že na rozdiel od iných remakov, s Mrazivou pomstou nemám najmenší problém. A hoci som v podstate vedel, čo sa bude diať a ako to celé skončí, vychutnal som si tie dve hodiny takmer rovnako intenzívne, ako pred rokmi Boj snežného pluhu s mafiou. Pretože ten príbeh je excelentný, výborne napísaný, má spád, má napätie a hlavne chŕlí čiernym humorom. Jednotlivé pasáže na seba nadväzujú tak spontánne, až sa tomu dá uveriť. No a Liam Neeson je už akousi istotou vydarenej akcie a i v tomto filme dokazuje, že ešte ani náhodou nepatrí do starého železa.

Mrazivá pomsta, ktorú aktuálne spoločnosť Magic Box prináša na DVDBlu ray s českým dabingom je jedným z najvydarenejších remakov, na aký si spomínam. Aj keď na otázku, či je to za vyššie uvedených podmienok ešte stále remake, si odpovedať neviem. K dvojhodinovému filmu nie sú pribalené žiadne bonusy.

Pavol Božík
70%

Réžia: Hans Petter Moland
Hrajú: Liam Neeson, Laura Dern, Emmy Rossum, Tom Bateman, William Forsythe, Julia Jones, Domenick Lombardozzi, Raoul Max Trujillo, John Doman

Žáner: Akčná dráma
Pôvodný názov: Cold Pursuit
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra: 8. február 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 118 minút
Zvuk (Blu ray): anglický, český (DTS-HD Master Audio 5.1)
Titulky (Blu ray): české