Kto zachráni jeden život, zachráni celý svet

Schindlerov zoznam

Súčasný svet je tak nepredvídateľný, až je zarážajúce, nakoľko je Spielbergov Schindlerov zoznam zdvihnutým varovným prstom nielen štvrťstoročie od jeho premiéry, ale aj 75 rokov od genocídy, na ktorú poukazuje. Aj v súčasnosti pri jeho vzhliadnutí behá mráz po chrbte a to ho divák môže vidieť už niekoľký raz.

Schindlerov zoznam je hlboko šokujúca, nemilosrdná dráma o nočnej more našej civilizácie – holokauste. Príbeh nakrútený podľa skutočných udalostí rozpráva osudy miestami bezškrupulózneho podnikateľa Oskara Schindlera, ktorý najprv na vojne veľmi zbohatol, aby na jej sklonku obetoval všetky svoje prostriedky a svoj majetok pre záchranu 1100 ľudských životov. 

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. 

Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrni na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o svojich židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu.

Schindlerov zoznam je trojhodinový epos, ktorý sa stal jedným z najzásadnejších filmových počinov vôbec. Prináša príbeh, ktorý mierne dojíma a maximálne šokuje. Spielberg v ňom totiž bez zbytočného pozlátka zobrazuje desivý mord, ktorý počas druhej svetovej vojny stál životy šesť miliónov ľudí.

A z tohto dôvodu je pre mňa desivé, že v roku 2019 sedia v slovenskom parlamente obludy, ktoré toto zverstvo popierajú, alebo sa k nemu (priamo či nepriamo) hlásia. O čom to svedčí? O zúfalstve národa? O zlyhaní štátu? O tom, že sa vskutku výrazné percentná ľudí vedome, či nevedome prikláňajú k radikálnym názorom, ktoré plodia radikálne zlo? Tu už nejde o rasu, či vierovyznanie, i keď práve toto mnohým zaslepuje oči a otupuje názor. Tu ide o to, že na konci toho všetkého je v prvom rade človek.

Čím viac rokov prešlo od premiéry filmu, tým viac si súdny divák uvedomuje desivosť súčasnej doby. Svet sa zrejme nikdy nepoučí. A je jedno o akú krajinu ide, akého Boha v nej ľudia vyznávajú, aká je tá ktorá krajina bohatá a aký ma vplyv na zvyšok sveta. Na konci tohto mastenia politického ega je stále človek.

Napriek enormnej dĺžke som videl Schindlerov zoznam už toľkokrát, že veľmi dobre viem, čo bude nasledovať po ktorej scéne, pamätám si niektoré repliky a vraždiace výstrely na bezbranných ľudí mi znejú ušami ešte dlho po vzhliadnutí filmu. Už pri premiére som tento Spielbergov oscarový film zaradil medzi svoje TOP filmy a ani za štvrťstoročie sa nenašla projekcia, ktorá by z vrchných miest vytlačila.

Je pre mňa až šokujúce že Spielberg počas nakrúcania Schindlerovho zoznamu, na diaľku, z Poľska riešil ešte aj to, ako má vyzerať tyranosaurus rex, keďže paralelne s týmto filmom, točil aj prvý Jurský park. Na druhej strane to mohol byť pre neho istý druh relaxu, pretože ako v množstve bonusov niekoľkokrát zdôrazňuje, Schindlerov zoznam bol a doteraz je jeho najťažší film, ktorý neopísateľne vplýval na jeho psychiku, i na psychiku celého štábu.

Kultová projekcia sa po štvrťstoročí vrátila nielen na plátna kín (aj s režisérovým predslovom), ale tiež vychádza v 4K Ultra HD prevedení. Vzhľadom k tomu, že pri tomto formáte ide hlavne o zvýraznenie farieb, po technickej stránke mi to príde trochu zbytočné, keďže 98% filmu je čiernobielych. Na 4K Ultra HD verzii je tak hlavným prínosom pôvodný zvuk, ktorý je tu vo formáte Dolby Atmos a priznávam sa, že pri mnohých výstreloch som sa strhával.

Spoločnosť Magic Box prináša film v trojdiskovom prevedení, ktoré obsahuje už spomínaný 4K Ultra HD disk, tiež Blu ray disk a pribalený je i bonusový Blu ray disk, ktorý obsahuje viac než dve hodiny pôvodných, ale i súčasných bonusov a všetky s českými titulkami. Oplatí sa vidieť, divák sa dozvie mnoho informácií zo zákulisia nakrúcania.

Hneď prvý bonus je záznamom stretnutia tvorcov filmu, ktoré sa uskutočnilo minulý rok a je veľmi zaujímavé zdieľať s nimi pocity, ktoré majú po štvrťstoročí. Je ale škoda, že aspoň medzi bonusmi nie je predslov Stevena Spielberga, s ktorým sa Schindlerov zoznam začiatkom roka vrátil aspoň na chvíľu aj na plátna kín.

Pavol Božík
100%

Réžia: Steven Spilberg
Hrajú: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Embeth Davidtz, Götz Otto, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Paweł Deląg, Henryk Bista, Wojciech Klata

Žáner: Vojnová dráma
Pôvodný názov: Schindler’s List
Rok výroby: 1994 (Svetová premiéra: 4. február 1994)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: 4K Ultra HD, Blu ray
Celková dĺžka: 195 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (Dolby Atmos), český (Dolby Surround 5.1), portugalský, francúzsky, španielsky, poľský, ruský
Titulky (4K Ultra HD): české, anglické pre nepočujúcich 11 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Schindlerov zoznam o 25 rokov neskôr (2018)
* Hlasy z filmu
* Príbeh nadácie USC Shoah so Stevenom Spielbergom (2018)
* Nechajte ich svedectvá rozprávať – silnejšie než nenávisť
* O Iwitness (2018)