Kvarteto dobrých filmov

Všetky prachy sveta

Spoločnosť Magic Box uviedla v posledných mesiacoch na filmový trh niekoľko filmov, ktoré sme vzhliadli a nadobudli sme dojem, že napriek tomu, že sa im nevenujeme obšírnejšie, ide o filmy, ktoré nemožno prehliadnuť. V každom z nich sa nájde niečo, prečo by ho mali filmoví fanúšikovia vidieť. Do pozornosti dávame nasledujúce filmové kvarteto.

Hrdinovia ohňa
Réžia: Joseph Kosinski

O čom to je: Film Hrdinovia ohňa, nakrútený na motívy skutočnej udalosti, rozpráva hrdinský príbeh provinčného hasičského zboru, ktorý sa vďaka nádeji, odhodlaniu a obetavosti svojich členov stal jedným z najelitnejších hasičských tímov v Spojených štátoch. Ich nesmierna odvaha a jedinečné spojenectvo sa ukáže vo chvíli, keď bojujú proti katastrofálnemu požiaru, ktorý ohrozuje všetko, čo je im blízke.
Kukni na to! hodnotí: Toto je jedno z najnenápadnejších a zároveň najväčších filmových prekvapení minulého roka. Film, ktorý sa ani nedostal na plátna kín, no zároveň excelentne, presvedčivo a dôveryhodne nakrútený skutočný príbeh. Takmer dve a pol hodiny som na to pozeral s otvorenými ústami a zakrýval sa paplónom, pretože napriek horúcim plameňom mi behali zimomriavky po tele a bola mi kosa.

85%

Všetky prachy sveta
Réžia: Ridley Scott

O čom to je: V roku 1973, presne v deň svojich 16-tych narodenín, v Ríme zmizol John Paul Getty III., vnuk jedného z najbohatších mužov sveta, ropného magnáta J. Paula Gettyho. O dva dni neskôr jeho matku kontaktovali únoscovia a žiadali výkupné 17 miliónov dolárov. Ona sama toľko peňazí nikdy nemala, preto jej nezostáva nič iné, len poprosiť o pomoc chlapcovho starého otca. Miliardár je však nemilosrdný a jej žiadosť odmietne. Zúfalá matka sa ho snaží presvedčiť, že ide o život jej syna, ktorému brutálne ubližujú. Getty za ňou pošle svojho zástupcu, aby chránil jeho záujmy a hlavne majetok. Čas beží, únoscovia sú netrpezliví a mladému Paulovi nezostáva veľa času.
Kukni na to! hodnotí: Mimoriadne precízne a zaujímavo nakrútený príbeh o tom, ako to končí, keď niekomu prepne a svoje bohatstvo postaví nad ľudské hodnoty, akými sú rodina a láska. Hoci sa píše rok 1973, je to téma na výsosť aktuálna i dnes. Tento film je zaujímavý i tým, že jednu z úloh si v ňom pôvodne zahral aj Kevin Spacey. Po prepuknutí aféry MeToo však Ridley Scott scény s ním vystrihal a rozhodol sa ich pretočiť iba šesť týždňov pred stanovenou premiérou. Spaceyho (z môjho pohľadu absolútne nezmyselne) nahradil Christopher Plummer. Žeby jedna z ukážok moci?

80%

Máš ju!
Réžia: Jeff Tomsic

O čom to je: Každý rok sa na jeden mesiac stretne partia súťaživých kamarátov, ktorí sa s plným nasadením a bez akýchkoľvek pravidiel nechávajú strhnúť hrou – naháňačkou, ktorú hrávajú už od prvej triedy – riskujú svoje krky, prácu a vzťahy len preto, aby mohli toho druhého chytiť a vykríknuť: Si to! Tento rok sa termín naháňačky prekrýva s dátumom svadby nepremožiteľného hráča, z ktorého sa tak stáva ľahký cieľ. Ale on vie, že prichádzajú… a je na to pripravený.
Kukni na to! hodnotí: Výborne vyskladaná bláznivá komédia, ktorá má hlavu i pätu a napodiv je zábavná bez toho, aby sa v nej prdelo, čo je v poslednom čase najčastejšou devízou filmov označovaných za komédie. V Máš ju! je humor zmysluplný a drsný zároveň a príbeh je vyskladaný tak, aby nenudil, ale aby sa divák tých sto minút bavil. Skvelé herecké obsadenie a výborný preklad dodávajú dokonale oddychový zážitok.

75%

MEG: Monštrum z hlbín
Réžia: Jon Turteltaub
O čom to je: Hlbokomorská ponorka, ktorá je súčasťou medzinárodného podmorského výskumného programu – bola napadnutá obrovským tvorom o ktorom si všetci mysleli, že už neexistuje. Teraz sa nachádza poškodená na dne priekopy Tichého oceánu, s posádkou uväznenou vo vnútri. S ubiehajúcim časom, čínska oceánografka privolá na pomoc skúseného záchranára Jonasa Taylora, aby zachránil posádku – i oceán – od tejto nezadržateľnej hrozby: prehistorického takmer 30 metrového žraloka známeho ako Megalodon. To, čo nikto nepredpokladal je, že pred niekoľkými rokmi sa Taylor s týmto strašným stvorením už stretol. Teraz, v tíme so Suyin, musí čeliť strachu o vlastný život, aby zachránil všetkých uväznených.
Kukni na to! hodnotí: Od čias, kedy na plátna kín spolu so Stevenom Spielbergom priprával i obrovský krvilačný žralok, sa obdobné monštrá objavujú vo filmoch neustále. Toto je jeden z nich. Zápletka je jednoduchá. Trochu fantasy, trochu súčasnosti, plus boj o holý život. Príbeh dáva zmysel a technicky je výborne spracovaný. Videli sme 3D verziu a pôsobilo by to naozaj presvedčivo. Ale Stevenovi sa aj tak nič nevyrovná. I napriek rokom.

70%

Pavol Božík