Matt Damon bojuje s monštrami na Veľkom čínskom múre

Najväčším prekvapením tohto filmu je nepochybne účasť jedného z najlepších hercov mojej generácie – Matta Damona – v ňom. Následne potom účasť jedného z najvýraznejších hercov tej staršej generácie – Willema Dafoea, pretože, pravdupovediac, ani jedného z nich by som na Veľkom čínskom múre nečakal.

Veľkolepé fantasy o záchrane jednej civilizácie je viac rozprávkou s prekvapivo silným hereckým obsadením, než seriózna historická výprava. Ako keď vyluhujete štvrtý raz Hobita aj s Pánom prsteňov. Pokus, ktorý mnohým možno nebude dávať zmysel, ale pár vecí, pre ktoré sa ho oplatí vidieť by sa nepochybne našlo.

Nie je to moc o príbehu. Ten je o dvojici elitných vojakov, ktorí sa zaujímajú o pušný prach, ktorý by radi získali, no cesta k nemu je poriadne ostnatá. Musia sa popasovať s armádou čínskych bojovníkov, čo ich v podstate takmer stojí krk. Ale tiež s tisíckami hrozivých monštier, ktoré majú svoju kráľovnú a samozrejme ohrozujú čínskych bojovníkov, ktorí bránia svoj veľký múr, ktorý vystavali na obranu.

Ako to už v dobrej rozprávke býva, elitní vojaci sa tesne pred popravou zapoja do boja, čínskym bojovníkom podajú pomocnú ruku a všetko je zrazu inak. Veľký čínsky múr je film plný akcie, pokoj v ňom z hodiny a pol trvá asi 10 minút, inak sa neustále niečo deje. Výprava je veľkolepá, efektívna, digitálne efekty naozaj fantastické. Koho bavia filmy tohto žánru, vychutná si to.

Na svoje si tiež prídu fanúšikovia filmovej hudby. Ramin Djawadi napísal fantastickú muziku, ktorá obstojí i bez samotného filmu a počúva sa výborne. Medzi hercami samozrejme vyčnievajú z radu Matt Damon a Willem Dafoe a rovnako, ako je ich účasť prekvapivá, tak ich výkony sú výborné.

Samotný príbeh však celý film posúva niekam na hranicu medzi A a B produkciu a ešte dlho po skončení záverečných tituliek sa nebudete vedieť rozhodnúť, kam ho zaradiť. Je jednoduchý, bez emócií, jednoducho jedna veľká bitka o záchranu holých životov. Na druhej strane je fajn, že to aspoň nie je zbytočne patetické, no na strane druhej to vyznieva až príliš sterilne.

O zámere pôsobiť áčkovo svedčí fakt, že okrem DVD prináša Bontonfilm Veľký čínsky múr i na Blu ray, tiež Blu ray 3D a aj zabalený v nádhernom zberateľskom steelbooku. Na DVD prekvapí zásoba bonusových materiálov, ktoré okrem vynechaných scén obsahujú niekoľko krátkych dokumentov z nakrúcania filmu. Všetko s českými titulkami.

Obraz je výborný aj na DVD, so zvukom je to horšie, zvlášť pri českej verzii hudba prebíja hovorené slovo. Ak sa chcete sústrediť na hudbu a máte rozhodené repráky po celej izbe, je to famózny zážitok, keď však pridáte zvuk kvôli dialógom, nastávajú zvukové výbuchy, ktoré otriasajú celým sídliskom.

Pavol Božík
60%

Réžia: Zhang Yimou
Hrajú: Matt Damon, Pedro Pascal, Willem Dafoe, Tian Jing

Žáner: Dobrodružné fantasy
Distribúcia:
Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray / 3D Blu ray
Celková dĺžka: 99 minút
Jazyková verzia: anglická, česká, poľská, maďarská, ruská (5.1)
Titulky: české, anglické, chorvátske, estónske, grécke, maďarské, litovské, lotyšské, poľské, rumunské, ruské, slovinské
Bonusy: Vynechané a predĺžené scény, Matt Damon v Číne, Vojnové zbrane, Človek vs. Monštrum, Tvorba veľkolepého sveta, Práca s režisérom Zhang Yimouom, Vizuálne efekty Veľkého čínskeho múru