Medzigalaktické zážitky vo vysokom rozlíšení

Sigourney Weaver vo filme Votrelec z roku 1979

Spoločnosť Bontonfilm prináša v rámci svojho portfólia pravidelne 4K Ultra HD vydania nielen aktuálnych filmov, ale tiež mnohých kultových snímok. Spoločným menovateľom všetkých vydaní je remastrovaný obraz sa tiež pôvodný zvuk, častokrát prevedený až do formátu 7.1. Remastrovaný býva i český dabing. K filmom sú častokrát pribalené nielen dobové, ale i súčasné bonusy, pripravené špeciálne pre 4K Ultra HD vydania. Radi by sme upozornili aspoň na niektoré z nich.

Votrelec
Réžia: Ridley Scott

V prípade tohto filmu sa už bavíme o kultovej záležitosti, ktorej 4K Ultra HD vydanie vyšlo pri príležitosti neuveriteľného štyridsiateho výročia od premiéry filmu. Príbeh posádky kozmickej lode Nostromo, ktorá sa vracia z obchodných ciest späť na Zem, no vďaka neznámemu signálu je jej trasa zmenená na cestu na neznámu planétu, kde na nich čaká najhoršie prekvapenie ich života, sme mnohí žrali ešte za čias komunizmu na nekvalitných pirátskych videokazetách. Za štyridsať rokov film nestratil nič na svojej aktuálnosti a hoci už divák veľmi dobre vie, ako sa to skončí (neverím, že existuje niekto, kto Votrelca aspoň raz nevidel), stále ho sleduje so zatajeným dychom. Mimoriadne kvalitne remastrovaná verzia vyšla už pred časom na Blu ray, 4K Ultra HD prevedenie prináša ešte väčší, nielen vizuálny zážitok. Remastrovaný je i zvuk a pribalená je naozaj veľkolepá dávka bonusového materiálu. Na disku sa nachádzajú dve verzie filmu, tá, ktorú poznáme z kina a tiež režisérsky zostrih, ktorý je takmer o 40 minút dlhší. Doplnené scény sú zaradené priamo do filmu a automaticky sa k nim zapínajú české titulky.

100%

Godzilla
Réžia: Roland Emmerich

Zmutované monštrum godzilla je vďačným terčom filmových tvorcov. Na plátna kín sa vrátila už niekoľko ráz. Pod taktovkou Rolanda Emmericha pred dvadsiatimi rokmi, kedy ju k životu prebudili jadrové výbuchy v Tichomorí. Godzilla sa vynorila z hlbín oceánu a zamierila si to na New York, ktorý zdemolovala oveľa viac, než partička rýchlo vycvičených pilotov. Našťastie, v tomto prípade ide iba o film, v ktorom Matthew Broderick pochopí, že obluda sa zrejme čoskoro zmení na maminu, ktorá sa na svet rozhodne priviesť nespočetné množstvo nie moc prítulných mláďat, ktoré by veľmi rýchlo zdemolovali nielen jedno mesto, ale po pár mihnutiach chvostom zrejme celú planétu. Obraz v tomto prípade je dokonalý, zaujímavé však je, že tak pôvodný zvuk, ako aj český dabing je remastrovaný do formátu 7.1 a je to celkom príjemný zážitok. Film síce nepriniesol nadšené reakcie kritiky, a aj mnohí diváci nad ním v čase uvedenia ohŕňali nos, nič to však nemení na tom, že pripomenúť si ho po dvadsiatich rokoch a v takto prevedení, je príjemný zážitok.

60%

Muži v čiernom
Réžia: Barry Sonnenfeld

V rámci uvedenia novej časti zo série Muži v čiernom do kín, prišli na trh všetky tri pôvodné filmy s Tommy Lee JonesomWillom Smithom v geniálnom 4K Ultra HD prevedení. Robiť túto prácu chce iba chladnokrvné IQ a bleskové reflexy. A ešte dobrý žalúdok. Keď sa totiž do príšery z vesmíru strelí špeciálnym nábojom, okamžite sa zmení v odporný sliz. Žijú medzi nami a maskajú sa, vysvetlil K v rýchlosti novému parťákovi J a misia sa mohla začať. Muži v čiernom sa za dvadsať rokov stali kultovou vesmírnou záležitosťou, ktorá si svoj štandard udržiavala v každej jednej časti, je zábavná a dokonca dáva zmysel. Tommy Lee JonesWill Smith kraľujú všetkým trom príbehom, ktoré sú momentálne k dispozícii v najvyššom rozlíšení.

80%

Pavol Božík