Mimozemšťania sa vrátili na Deň nezávislosti

Ono je niekedy lepšie nechať klasiku klasikou a nesnažiť sa z nej ešte niečo silou mocou vyžmýkať. Pre film Deň nezávislosti: Nový útok to platí absolútne. Veľkolepé kino sa po dvadsiatich rokoch zmenilo na naivnú oslavu amerického ega, ktoré nikto a nič nezničí.

Fajn, ani prvý diel Dňa nezávislosti určite nepatrí do kategórie historicky nezabudnuteľných filmov, ale za tie roky sa stal kultom. Koľkí sa ho snažili napodobniť a nepodarilo sa? Tak sa tvorcovia pokúsili rovno o pokračovanie, s nenormálne plochým a nezmyselným scenárom. Dvadsať rokov čakáme na to, že príde ďalší útok, dvadsať rokov v podstate o ňom vieme, dvadsať rokov sa na neho pripravujeme a keď to príde, aj tak musíme bojovať.

Jasné, pretože (zrejme) na rozdiel od tvorcov sú vesmírne bytosti inteligentné a vyvíjajú sa vpred. A tak nás (rozumej svet), napriek všetkým prípravám prekvapia a nájdu nás nepripravených. Treba bojovať. A to je ďalší problém. Pretože keď sa v jednom americkom filme predháňa päťdesiat hrdinov, kto položí svoj život za záchranu Ameriky a ľudstva, je to skôr na smiech, než na zamyslenie.

A potom to obsadenie. Tí chlapci by sa viac vynímali v lovestory z americkej púšte, než v americkej uniforme. Pardon, ale tým modrookým nabúchaným blondiakom, ktorí akoby vyskákali zo zlého, lacného východonemeckého porna, sa ich odhodlanie položiť život za svoju vlasť jednoducho uveriť nedá. A tak si myslím, že je niekedy naozaj lepšie nechať kult kultom.

Ale aby som nebol celkom nespravodlivý, príbehom sa síce tento film nezachráni, ale vizuálne spracovanie je naozaj úžasné. Keď divák upustí od toho, že bude v príbehu hľadať logiku a skutočného amerického bojovníka, vychutná si aspoň vizuálne spracovanie. Samozrejme, tí votrelci majú až priveľa spoločného s najznámejšími alienmi filmového sveta, len sú viac hranatejší, pretože hranoly sú momentálne in. Ale inak sú efekty, obraz na Blu ray, zvuk v pôvodnej stope (vo verzii 7.1) naozaj veľkým zážitkom, ktorý otriasa gaučom.

Herecky tento boj o záchranu ľudstva doslova zachraňuje najmä Jeff Goldblum, ostatní mu, aj vďaka veľmi plochému scenáru vlastne iba asistujú.

Fanúšikovia domáceho kina a zberatelia si prídu na svoje. Bontonfilm projekciu uviedol na DVD, Blu ray, 3D Blu ray a v kombinácii oboch Blu ray verzií zabalený v nádhernom steelbooku. Keďže aj jednotka vyšla pri príležitosti 20. výročia premiéry pred časom zabalená v steelbookovej verzii, tak pokračovanie, keď už nič iné, aspoň fajnovo dopĺňa zbierku.

K filmu je pribalená i slušná porcia bonusových materiálov, medzi ktorými dominujú vynechané scény s komentárom, nevydarené zábery a niekoľko dokumentov z nakrúcania. Bonusový materiál však mne osobne príde hodnotnejší a zmysluplnejší, než film samotný.

Pavol Božík
50%

Réžia: Roland Emerich
Hrajú: Liam Hemsworth, Jeff Goldblum, Jessie Usher, Bill Pullman, Maika Monroe, Sela Ward

Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2016
Formát: DVD / Blu ray / 3D Blu ray
Celková dĺžka: 120 minút
Jazyková verzia: anglická (7.1), česká (5.1) a ďalšie
Titulky: české, slovenské a ďalšie
Bonusy: Vynechané scény s komentárom, Komentár režiséra, Vojna roku 1996, Ďalší deň: Z natáčania filmu Deň nezávislosti: Nový útok (4-dielny dokument), Nepodarené zábery, Galéria kresieb, TV program It´s Early, ABQ!