Mladých divákov nadchol nórsky film

Takmer 3600 mladých porotcov z 38 krajín sveta, vrátane Slovenska, rozhodlo o víťazovi Ceny mladého publika (EFA Young Audience Award). Z troch vybraných filmov mladú porotu najviac oslovil nórsky film The Crossing režisérky Johanne Helgeland, ktorý rozpráva príbeh dôvery a priateľstva, strachu a veľkej odvahy mladých ľudí, zasadený do obdobia 2. svetovej vojny.

Medzinárodné podujatie pre deti vo veku od 12-14 rokov Cena mladého publika (EFA Young Audience Award), ktoré je organizované v spolupráci s Európskou filmovou akadémiou sa už po ôsmykrát vrátilo aj na Slovensko. Takmer 50 mladých porotkýň a porotcov zo všetkých kútov Slovenska sa zapojilo do hlasovania o najlepší film cez online hlasovanie. Organizátori si zároveň pre účastníkov pripravili aj online diskusie, počas ktorých spoločne s moderátorkou Martinou Mlichovou rozoberali jednotlivé filmy a to nielen z hľadiska príbehu, ale aj filmového spracovania.

Práca s deťmi v rámci projektu Cena mladého publika je nesmierne obohacujúca. Aj v online priestore sa nám podarilo vytvoriť príjemné a bezpečné prostredie, v ktorom dostali priestor všetky názory, pohľady z jednotlivých perspektív každého dieťaťa, osobné emócie a aj kritické postoje. Musím povedať, že som bola veľmi milo prekvapená, na akej úrovni vedeli deti o filmoch diskutovať. Boli schopné konfrontácie a prijímali aj ostatné názory. Je to pre mňa povzbudenie, že nám vyrastá generácia mladých ľudí, ktorí majú kritické myslenie a zároveň vedia počúvať a akceptovať aj odlišné nazeranie na tému a poetiku filmov, povedala Martina Mlichová.

Z troch nominovaných filmov – Pinocchio (réžia: Matteo Garrone, Taliansko / Francúzsko), The Crossing (réžia: Johanne Helgeland, Nórsko) a Wolfwalkers (réžia: Tomm Moore a Ross Stewart, Írsko / Luxembursko) nakoniec mladá porota z 38 krajín vybrala nórsky The Crossing ako víťaza Ceny mladého publika (EFA Young Audience Award).

Prekvapilo ma, že sa deťom najviac páčil film, ktorý nám pripomína dôležitosť uznania histórie, holokaust a zároveň vo mne vzbudzuje nádej, že táto generácia už nedopustí robiť chyby z minulosti. Myslím si, že rodičia detí, ktoré sa do Ceny mladého publika zapojili, môžu byť na ne právom hrdí, dodala Martina Mlichvá.

Víťaza vyhlásil riaditeľ Európskej filmovej akadémie Matthijs Wouter Knol, keďže toto ocenenie je zároveň aj oficiálnou kategóriou Európskych filmových cien. Z dôvodu pandémie bol ceremoniál v nemeckom Erfurte bez publika a nominovaní filmári sa podobne ako niektorí účastníci poroty pripojili online. Režisérka víťazného filmu Johanne Helgeland poďakovala Európskej filmovej akadémii a všetkým mladým milovníkom filmu, ako aj jej spolupracovníkom. Blahoželala ostatným nominovaným filmom a uviedla: Všetky tri filmy ukazujú, že potrebujeme pre deti filmy plné porozumenia a silných emócii. Filmy pre detských divákov sú naozaj dôležité, pretože oni sú naša budúcnosť!

The Crossing rozpráva príbeh dobrodružného desaťročného dievčatka Gerdy a jej bračeka Otta a ich rodičov, ktorí boli súčasťou nórskeho odboja počas druhej svetovej vojny. Autorka knižnej predlohy, mimoriadne obľúbená nórska spisovateľka Maja Lunde, napísala aj scenár k filmu. Ten vychádza práve z jej z oceňovanej knihy z roku 2012 a je vzrušujúcim, dojímavým a podnetným príbehom dôvery a priateľstva, strachu a veľkej odvahy mladých ľudí, ktorý je založený na historických udalostiach.