Dido dozrela do svojich najlepších čias

Je šesť rokov živote umelca príliš, alebo ani nie? Samozrejme, keď sa na to pozeráme cez jeho umeleckú aktivitu. Britská speváčka Dido nahrala a vydala svoj ostatný štúdiový album v roku 2013 a s novým materiálom prichádza po šesťročnej prestávke. V jej prípade to naozaj nie je žiadnym prekvapením. Odstupy medzi jednotlivými nahrávkami sa v prípade Dido vždy pohybovali v pre šoubiznis relatívne veľkých číslach. Tento raz sa však naozaj oplatilo čakať.

Je to neuveriteľné, ale dnes 47-ročná speváčka tento rok v júni oslávi gigantických dvadsať rokov od vydania svojej debutovej nahrávky No Angel, pričom sa ale bavíme o jej profesionálnom debute, keďže ešte v roku 1995 môžeme v jej diskografii objaviť demo nahrávku Odds & Ends. Album No Angels sa však do hľadáčika kritikov a poslucháčov dostal až v momente, keď Dido participovala na Eminemovom hite Stan (rok a pol po vydaní nahrávky No Angel). Potom to však nabralo veľmi rýchly spád a speváčka tklivých a prepracovaných balád sa okamžite zaradila medzi svetových top interpretov.

Dido však nikdy netúžila byť tou, ktorá bude neustále svietiť na výslní. Rada participovala na piesňach iných umelcov, ktorým nahrávala vokály a s novými albumami nakladala veľmi pokorne. Novinka vyšla vždy až v momente, keď mala interpretka pocit, že je s albumom na sto percent spokojná a rada by svetu pustila, čo vytvorila. Napriek tomu, že časové odchýlky boli niekoľkoročné, hudobne Dido plávala vo svojich nostalgických vodách a niekde pri treťom albume to už vyzeralo, že už nebude znieť inak, ako patetická interpretka, ktorá akoby točila dookola.

Náznak zmeny prišiel v momente, keď prispela jednou piesňou do soundtracku filmu Sex v meste 2 (Everything To Lose), pričom dokázala, že aj rýchlejšia elektronická, či tanečná muzika jej svedčí a dokáže ňou presvedčiť. Pri ďalšom albume však skôr presvedčila, že najistejšie sa cíti práve pri rozprávaní svojich depresívnych pocitov, prostredníctvom svojich piesní. Napokon sa mohlo zdať, že album z roku 2013 bude v jej diskografii posledným.

O to viac na jeseň minulého roka prekvapila správa, že Dido dokončila tucet nových piesní a presne na Medzinárodný deň žien vyjde jej nahrávka Still On My Mind. A najväčšie prekvapenie prichádza po vypočutí si albumu, o ktorom Dido povedala, že pri jeho vzniku nemala žiadne príliš veľké ambície, a za vznik nových nahrávok môže iba jej silná potreba nahrať nové piesne. Zároveň dodala, že to v jej kariére bola tá najlepšia práca, pretože mnoho z ponúknutého materiálu nahrala doma na gauči s bratom Rollom Armstrongom (Faithless). Ak to tak naozaj bolo, treba iba uznať, že tá pohoda, o ktorej Dido hovorí, z tuctu nových pesničiek priam srší.

Je celkom samozrejme, že speváčka pozýva poslucháča aj do svojho pomyselného sveta za zrkadlom a to prostredníctvom pre ňu tak typických tklivých balád, ale zároveň sa nebojí experimentovať. A zatiaľ to, čo u Dido poslucháč považuje za prirodzené, takým naozaj je, práve pesničky, do ktorých sa odvážila pridať trochu nezvyčajnej esencie, vytŕčajú z celkového materiálu najviac. To sú presne tie skladby, v ktorých je citeľná dynamickejšia energia, zopár elektronických vychytávok, či dokonca excelentná dychová sekcia. To sú pre tie momenty, pre ktoré si bude poslucháč pamätať nahrávku Still On My Mind aj prípadných ďalších šesť rokov, ak by bolo opäť treba na nový materiál Dido čakať tak dlho.

Dovtedy si fanúšikovia môžu Dido vychutnať na svetovom turné, ktoré speváčka štartuje u susedov v Prahe (5. máj) a ešte bližšie Slovensku bude v rakúskej metropole (11. máj). Na koncertoch speváčka predstaví aktuálnu novinku a samozrejme, pridá i neuveriteľnými dvoma desaťročiami overené hity. Ak Dido na koncerty prinesie rovnakú pohodu, akú priniesla na novom albume, určite sa oplatí zažiť to.

Album Still On My Mind vychádza na CD a tiež na vinylovej platni. Ten v predajniach poslucháči nájdu v klasickom čiernom prevedení, a tiež v limitovanom náklade i na špeciálnom ružovom vinyle. Zvuk platne je v prípade nových piesní Dido obohacujúci. Obsah CD i LP vydania je totožný. Priamo na stránkach speváčky si dokonca môžete objednať set CD aj s LP, podpísaný samotnou speváčkou.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM SKADIEB (DIDO – STILL ON MY MIND / LP):
Hurricanes
Give You Up
Hell After This
You Don´t Need A God
Take You Home
Some Kind Of Love
Still On My Mind
Mad Love
Walking By
Friends
Chances
What Am I Doing Here

Vydavateľstvo: Warner Music
Rok vydania: 2019 (8. marec 2019)
Celkový čas: 46 minút
Počet piesní: 12