Mrazivý boj o prežitie

Fanúšikovia dánskeho herca Madsa Mikkelsena (napríklad fenomenálny Lov) pri premiére filmu Arctic: Ľadové peklo, nepochybne zbystrili pozornosť. Takmer stominútovú drámu tento skvelý herec ťahá doslova a do písmena sám, respektíve s ešte jednou položivou obeťou leteckého nešťastia. A aj tento jeho výkon je zárukou veľkolepého filmového zážitku.

Muž z havarovaného lietadla uviazne v Arktíde, nepriaznivej a opustenej ľadovej pustatine, kde bojuje o svoje prežitie. Postupne sa ale naučil ako bojovať so zimou a víchricami, ako byť ostražitý voči ľadovým medveďom a ako si uloviť potravu. Jedného dňa sa konečne objaví vrtuľník, silná snehová búrka však zapríčiní pilotovu smrť a vážne zranenie jeho spoločníčky. Muž pochopí, že má iba dve možnosti: Zostať v havarovanom vraku a pripravovať sa na istú smrť, alebo sa vydať na stovky kilometrov dlhú cestu s neistým koncom.

Mnohé z podobných filmových príbehov vychádzajú zo skutočných udalostí, v tomto prípade, ak sa nemýlim, tak Joe Penna (zároveň režisér filmu) a Ryan Morrison si vystačili z pôvodným scenárom, prostredníctvom ktorého absolútne vyniká brilantné herectvo Madsa Mikkelsena, ktorý k predvedeniu fascinujúceho hereckého výkonu nepotrebuje temer žiadne dialógy a aj bez nich divák sleduje film so zatajeným dychom.

Ďalším príjemným prekvapením príbehu je už jeho začiatok. Tragédia sa už odohráva a je na divákovi, aby si predstavil, ako k havárii lietadla v Arktíde došlo. Tvorcovia sa tak síce pripravili možno o ďalších dvadsať dramatických minút filmu, ale pochopili, že príbeh, ktorý sa snažia vyrozprávať, je vlastne o niečom inom, než o bezprostrednom vyrozprávaní toho, čo sa na vrcholoch zamrznutých hôr udialo.

Arctic: Ľadové peklo je v prvom rade o odhodlaní prežiť, o tom, koľko sily dokáže človek v sebe pozbierať i v momentoch, keď sa už zdá, že viac sa nedá, ako dokáže bojovať do poslednej chvíle a porážať nástrahy prírody preto, aby prežil. Mads Mikkelsen toto rieši neuveriteľných sto minút a podáva pritom výkon hodný ocenenia.

Zaskakujúce je i samotné finále filmu, v ktorom jeho tvorcovia od samotného začiatku nechávajú divákovi priestor na pracovanie jeho vlastnej fantázie, čo v podstate vrcholí až v celkom záverečnej scéne filmu. Dokonale vybrané scenérie surového Islandu ešte viac umocňujú reálnosť celého príbehu, v ktorom hlavnému hrdinovi divák absolútne uverí fakt, že jediné, čo chce, je prežiť.

Drámu Arctic: Ľadové peklo, prináša spoločnosť Magic Box na DVDBlu ray, je správne napísať, že s českým dabingom, avšak vzhľadom na fakt, že v celom filme je dohromady možno sedem ucelených viet, je to informácia trochu zbytočná. K filmu na diskoch nie sú pribalené žiadne bonusy.

Pavol Božík
90%

Réžia: Joe Penna
Hrajú: Mads Mikkelsen, María Thelma, Tintrinai Thikhausk

Žáner: Dráma
Pôvodný názov: Arctic
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra: 28. marec 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 97 minút
Zvuk (Blu ray): anglický, český DTS-HD Master Audio 5.1
Titulky (Blu ray): české