Muž bez tváre a jeho obete

Sylvain White sa pokúsil o nakrútenie tínedžerskeho hororu, ktorý svoje najlepšie časy prežíval v období sérií VreskotNezvratný osud. Oživovanie žánrov je síce bežnou súčasťou filmového priemyslu, ale dôležité je, aby to malo zmysel. Slender Man bohužiaľ viac čerpá, ako inovuje, a okrem apelu na nebezpečenstvo moderných technológií, neprináša nič nové.

V malom mestečku v americkom Massachusetts chcú štyri stredoškoláčky rituálom poprieť existenciu tajomného Slender Mana. Keď však jedna z nich záhadne zmizne, všetko nasvedčuje tomu, že je v skutočnosti jeho najčerstvejšou obeťou. 

Slender Man je obľúbeným strašiakom súčasnej mládeže, najmä tej americkej. Po internete o ňom kolujú legendy. Tak, ako sa kedysi vyvolávali pri plameňoch sviečky duchovia, v súčasnosti je in privolávať Slender Mana. Je to postava muža odetého do luxusných hábov, no jeho tvár nikto nikdy nevidel. Je zahalená v akejsi hmle. Dôsledky jeho návštevy už vraj spoznali mnohí. Príde, zoberie si toho, kto ho vyvolal k sebe a nikto netuší, čo sa s ním deje. 

Štyri kamarátky o tom vedia svoje. Najskôr zmizne jedna z nich a tri zvyšné sa snažia vrátiť ju späť. Vykúpiť ju od zahmleného monštra. Dá sa to však vôbec? Vraj áno! Ak dokážu obetovať niečo, na čom im najviac záleží. A chvíľu trvá, kým si uvedomia, čo to vôbec je. Ibaže Slender Man nečaká a stále sa zakráda po okolí. A jeho apetít je, zdá sa, celkom bezodný.

Nie som nejako vášnivo vysadený na horory, ale pokiaľ dávajú zmysel a nie je to hodina a pol o strašení diváka, vyvolanom ničím iným, ako desivou hudbou a rušivými zvukmi, rád sa nechám vystrašiť. Mimochodom, pri Vreskote som svojho času lapal po dychu a pri minimálne prvých troch dieloch Nezvratného osudu (následne už išlo iba o prikurovanie pod zabehnutou značkou) som doslova hltal každý moment originálneho nápadu.

Slender Mana som bral ako pokus o oživenie tínedžerskeho hororu. Prečo nie? Nápad v sebe nesie mystiku, poukazuje čiastočne na súčasnú pretechnizovanosť, je zasadený do reality. Vyzeralo to sľubne. V konečnom dôsledku však autori využili iba minimum z poskytnutých možností a žiaľ, obal Blu ray disku je desivejší, než samotný film a keby napríklad bol z materiálu, ktorý by v noci svietil, asi ho šmarím rovno do koša. Čo však neznamená, že som podobné pocity nemal pri sledovaní filmu.

Za hodinu a pol projekcie som mal chvíľu pocit, že som sa vrátil o dvadsať rokov späť k Vreskotu (len moderné technológie sa vyvinuli vpred), v ďalšom momente som si pripadal, akoby som sa díval na Blair Witch po dvadsiatich rokoch a stále mi akosi chýbal zmysel toho celého, ktorý som nachádzal jedine v desivých zvukoch. Samozrejme, dopozeral som to, keď som sa už na to dal, no žiaľ, musím skonštatovať, že som od toho čakal oveľa, oveľa viac.

Spoločnosť Bontonfilm priniesla Slender Mana na DVDBlu ray s českým dabingom a niekoľkými pribalenými bonusmi, ktorým však chýbajú české titulky, ale to je v prípade spoločnosti Sony Pictures bežné, že k bonusom nepribaľuje žiadne titulky. Obraz je v poriadku a zvuk v podstate tiež, aj keď si treba zvyknúť, že sa kladie dôraz na zvukové (ľakavé) efekty.

Pavol Božík
40%

Réžia: Sylvain White
Hrajú: Joey King, Annalise Basso, Javier Botet, Julia Goldani Telles, Jaz Sinclair

Žáner: Horor
Pôvodný názov: Slender Man
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 10. august 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 93 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (DTS HD 5.1), český, maďarský, španielsky, poľský (5.1)
Titulky (Blu ray): české, slovenské, anglické a 14 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Pohľad do zákulisia nakrúcania s hercami