Na starom aute za novým bratom

Fantastický námet, z ktorého tvorcovia mohli vytrieskať bravúrnu komédiu. Otcova volga sa však vďaka tragickosti, ktorej tvorcovia do filmu nasúkali až prehnane, mení na mimoriadne smutný film, v ktorom nakoniec excelujú herečky v malých úlohách, pretože ani medzi BalzerovouVilhelmovou to na obrazovke neiskrí tak, ako by divák očakával.

Eva je kostýmová výtvarníčka, pôžitkárka a manželka šarmantného Ludvíka, ktorý však veľmi nečakane a bez rozlúčenia umrie. Tak nečakane, že jej nestačí povedať, že okrem ich spoločnej dcéry Terezy mal ešte rovnako starého nemanželského syna. 

To aspoň naznačujú starostlivo ukryté listy, ktoré Tereza náhodou objaví. Eva je rozhodnutá nečakané odhalenie veľkoryso ignorovať. S Ludvíkom si vždy všetko hovorili, o svojich milencoch a milenkách mali vzájomný prehľad, a keby nejaký nemanželský syn existoval, určite by o ňom vedela ako prvá. 

Tereza, ktorej sa rozpadá vlastný život, sa k prízraku tajomného nevlastného brata upne. Prehovorí svoju matku, aby sa spoločne vydali po stopách Ludvíkových mileniek a zistili o jeho tajomstve viac. Na cestu vyrážajú Ludvíkovým veteránom Volga GAZ 21.

Mohol to byť veľmi príjemný a vtipný príbeh, ten námet mal veľký potenciál. I herecké obsadenie. Ak však film začne na pohrebe, pohľadom na rakvu, začína sa predpoklad o komédii rozplývať ako dym, formou ktorého vyletí nebožtík z krematória.

A aby toho marazmu a trápenia nebolo málo, tak jedna z hlavných hrdiniek bojuje s rakovinou, jedna z mileniek nebožtíka sa stará o partnera so silnou demenciou, ďalšia sa zakrpatila niekde na vidieku. A keď sa všetko vysvetlí a dôjde k finále, tvorcovia sa rozhodli, že 86 minút stačí a film jednoducho useknú.

Žiaľ, v Otcovej volge neexcelujú ani hlavné hrdinky, pretože medzi BalzerovouVilhelmovou chémia akosi nezapôsobila. Výrazne sa tak do popredia dostávajú tie ženy, ktoré dostali vo filme menší priestor, no paradoxne zanechávajú oveľa výraznejší dojem – Vilma Cibulková, Eva Holubová, Emília Vášaryová a zvlášť Hana Maciuchová.

V prípade posledne menovanej sa tvorcom scenára podarilo husársky kúsok, prostredníctvom ktorého si Hana Maciuchová (okrem toho, že stále hrá ako bohyňa), s absolútnym nadhľadom dokázala urobiť prdel zo svojej najznámejšej seriálovej postavy v kultovej Nemocnici na okraji mesta. Žiaľ, bol to jediný moment na zasmiatie sa, no s týmto filmom si divák bude už navždy spájať práve tento moment.

Nový film Jiřího Vejdělka nie je zle natočený, je iba príliš smutný, čo je obrovská škoda, pretože mal ohromný potenciál stať sa nesmrteľnou pohodou, pri ktorej by divák chcel relaxovať pokojne i niekoľkokrát do roka. Takto bude ten odstup medzi vkladaním filmu do prehrávača oveľa väčší.

Spoločnosť Bontonfilm prináša film Otcova volga (Tátova volha) na DVD. Obraz i zvuk sú v absolútnom poriadku, pri zvuku si divák môže vybrať z niekoľkých formátov. K hodinu a pol trvajúcemu filmu je pribalených i niekoľko bonusov, ktorým jednoznačne dominuje krátky dokument o nakrúcaní.

Pavol Božík
60%

Réžia: Jiří Vejdělek
Hrajú: Eliška Bazlerová, Tatiana Vilhelmová, Vilma Cibulková, Eva Holubová, Hana Maciuchová, Emília Vášaryová, Bolek Polívka, Martin Myšička

Žáner: Dráma / Komédia
Rok výroby: 2018 (svetová premiéra 8. marec 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD
Celková dĺžka: 86 minút
Zvuk (DVD): český (Dolby Digital 5.1 / Dolby Digital 2.0), český audipopis pre zrakovo postihnutých
Titulky (DVD): české pre nepočujúcich, anglické
Bunusy (DVD):
* film o filme
* trailer
* fotogaléria
* plagát