Zázrak, čo otočil planétou

Peter Bažík sa vrátil na hudobnú scénu. Niežeby z nej kedykoľvek odišiel, avšak celých osemnásť rokov od jeho relatívne úspešnej účasti (4. miesto) v Slovensko hľadá SuperStar v roku 2005, sa akoby po nej len tak ponevieral. Až sa v jeho umeleckom živote objavil Braňo Jančich a nastal veľký tresk!

Spomína si ešte niekto na spevákov vstup do súťaže SuperStar? Odpálil tam It’s My Life od Bon Jovi a bol to hádam najlepší výber piesne pre konkrétneho speváka, v celej histórii tejto súťaže na Slovensku. Tá pieseň mu nesmierne sadla a bolo jasné, že ak sa v budúcnosti vyberie týmto smerom, má pred sebou veľkú, dlhú a úspešnú kariéru.

Neviem, či vôbec sám Peter Bažík tuší, čo sa stalo, ale žiadna sláva sa nekonala. Pred neho sa v súťaži dostali ešte Ivan Štroffek, Mária Bundová (na koho z nich si pamätáte?), a s prehľadom vyhral dodnes hudobne fungujúci Peter Cmorik. U Petra Bažíka som nadobudol dojem, že by aj rád zažiaril, ale rád by si aj ponechal svoj pokojný život, mal šťastnú rodinu a sem-tam sa postavil niekde na pódium. To si však môžu dovoliť iba tí najlepší z najlepších a aj to nie v našich zemepisných šírkach.

Spevák sporadicky do sveta vypustil nejaký singel, a prosím bez urážky, hoci tie pesničky nikoho neurážali, neboli ničím výnimočné a v spojení s nulovým promom a mizerným hraním v rádiách, zapadli do zabudnutia s tuctami ďalších podobných skladieb.

O veľký umelecký reštart sa Peter Bažík pokúsil v roku 2014, keď sa prihlásil do súťaže X-Factor a spevácku súťaž tento raz vyhral. Na nielen moje ohromné prekvapenie sa však história začala opakovať. Za mňa osobne, z celkom nepochopiteľných dôvodov, hádam najviac premrhaný talent (i keď zrejme nie celkom vinou speváka) v našich končinách.

Aktuálne však Peter Bažík dostal novú šancu a ak platí, že do tretice všetko dobré, tak by to konečne mohlo vyjsť a úprimne, už by bolo na čase, pretože Peter Bažík si pozornosť určite zaslúži. V jeho umeleckej stanici totiž práve teraz možno zastavil posledný vlak. A ani do neho nemusel nastúpiť, pretože z toho vlaku tak akosi vystúpil Braňo Jančich a vykonal malý zázrak.

Práve Braňo Jančich je autorom hudby i textu k novinke Otočím planétu a dovolím si tvrdiť, že ju sympatickému spevákovi napísal rovno na telo a ako jediný za tie roky pochopil, čo Peter Bažík potrebuje. S Braňom Jančichom prišiel romantický, no nie patetický text o láske. Svieže vyznanie lásky, z ktorého sa začne topiť každá baba a ehm, možno nielen😅. Text Braňa Jančicha je ľahko zapamätateľný a chytľavý rovnako ako melódia. Pod producentským dohľadom Jimiho Cimbalu vo finále vznikla dynamická rocková vypaľovačka, ktorá má všetky atribúty ozajstného hitu, ktorý Peter Bažík potreboval ako soľ. Hudobníci nahrávali so živými nástrojmi a napríklad zvuk počítačového a ozajstného bubna je teda markantný rozdiel a ozajstné nástroje dávajú pesničke neuveriteľný drive. Navyše, Peter Bažík spieva po slovensky a používa mäkčene(!), takže slovíčko ľad vysloví ako ľad a nie lad, čo by urobilo 99% ostatných spevákov.

Braňo Jančich touto pesničkou opäť dokázal, že keby sa narodil niekde na druhej strane zemegule, bol by z neho zrejme svetovými hviezdami vyhľadávaný producent. Pretože, opakujem, Braňo Jančich za osemnásť rokov ako jediný pochopil, čo Peter Bažík potrebuje, aby jeho neodškriepiteľný talent nezapadol naveky prachom.

Otočím planétu je tak iba ďalším dôkazom, že u Braňa Jančicha nejde nikdy o náhodu, ale o perfektnú systematickú robotu, ktorá následne stavia umelcov, ktorí s ním spolupracujú do celkom iného svetla a na naozaj vyšší level. Mohol by som vymenovať niekoľko projektov, na ktorých participoval a svojim spôsobom písali históriu, za všetky hádam postačí posledný album Lucie Vondráčkovej, na ktorom sa podieľal ako autor i producent a veľmi prirodzene a nenásilne dokázal skvelú speváčku odkloniť od celoživotnej umeleckej cesty s jej vlastnou rodinou (otec hudobník a matka textárka) a dokonca ju presvedčil napísať si pár vlastných textov. Vzišiel z toho Vondráčkovej najlepší album vôbec.

Ak sa teda Jančich rozhodol, že sa pokúsi ešte o jeden umelecký reštart Petra Bažíka, tak verím, že má dokonalý plán. Pesnička Otočím planétu je jasným dôkazom toho, že tadiaľto vedie cesta!

Peter Bažík tento rok oslavuje na hudobnej scéne dospelosť. Nie vždy je to tak, ale v reálne sa ten vek považuje za dozretie človeka. Verím, že Peter Bažík vyzrel na skvelého umelca a pod krídlami Braňa Jančicha konečne predvedie ako spevák to, čo naozaj dokáže a dostane šancu ukázať svoj nesporný talent. Ak je ich prvý spoločný singel predzvesťou celého albumu (údajne vyjde na jeseň), tak je to už teraz jedna z tých nahrávok, o ktorých sa bude dlho diskutovať. Pretože ak je takto výborný prvý singel, v komplete to bude určite zážitok. Alebo inak. Ak je toto povestná prvá lastovička, tak len dúfajme, že táto tu jar naozaj urobí.

A keďže Braňo Jančich presne vie (myslím si), aký potenciál prináša Peter Bažík, neváha do neho už teraz slušne investovať. Svedčí o tom i samotný klip k piesni. Odhliadnuc od inšpirácie filmom Paralelné svety, je klip nenásilným pretavením textu piesne do obrazu a po stránke spracovania je to klip svetových parametrov, ktorého výroba určite nestála povestné pánboh zaplať. Spevákovi v ňom až neuveriteľne prirodzene asistuje herečka Liv Bielovič, z ktorej mám celý čas dojem, že si to absolútne užívala a nebola to iba práca z povinnosti. Vzhľadom na mizernú možnosť prezentácie klipov v súčasnosti, sťaženej ešte faktom, že tie slovenské sú obmedzené na slovenské, maximálne ešte české teritórium, je to, čo dostal Peter Bažík, jednoducho luxus. Ale zaslúžený. Investícia, ktorá sa, verím, čoskoro vráti jemu, Braňovi Jančichovi a hlavne poslucháčom, ktorí celý ten čas verili, že Bažíkov čas predsa raz musí prísť. A je to tu! Držte si klobúky, je to parádna jazda.

Pavol Božík
💯%