Najslávnejší outsider Hollywoodu

Už 11. septembra 2017 bol na filmovom festivale v Toronte odpremiérovaný veľmi diskutovaný film The Disaster Artist, ktorý už môžete vidieť na plátnach našich kín vďaka distribučnej spoločnosti Continental Film. Film už stihol vyhrať Zlatú mušľu na MFF v San Sebastiane, bol nominovaný na Oscara v kategórii za najlepší adaptovaný scenár a režisér James Franco zaňho získal na 75. ročníku Zlatého glóbusu cenu za najlepšieho herca.

Film rozpráva príbeh jedného z najväčších outsiderov Hollywoodu. Týmto nešťastníkom je Tommy Wiseau, ktorý v roku 2003 napísal, režíroval a produkoval jeden z najhorších filmov v histórii – Izba. Pôvodne chcel natočiť drámu, ale ľudia sa na tom smiali, a tak vznikol film ktorý nechcene obišiel všetky základy filmového rozprávania a stal sa fenoménom, aký v Hollywoode nemá obdobu.

Nakrúcanie Izby, ktoré trvalo 8 mesiacov, bola katastrofa. Príbeh opisuje bankára Johnnyho, ktorý je súčasťou milostného trojuholníka medzi jeho manželkou Lisou a jeho najlepším kamarátom Markom.

Premiéru mal v dvoch kinách v Južnej Kalifornii, vtedy zarobil 1800 dolárov a tým to skončilo. Film sa do povedomia širšej verejnosti dostal až vďaka polnočným projekciám a nevysvetliteľnej popularite medzi ľuďmi. Pätnásť rokov od premiéry sa o filme stále hovorí, rozosmieva ľudí a oni ho milujú.

Stál ho neskutočné peniaze a celkový rozpočet predstavoval takmer 6 miliónov amerických dolárov. Nakúpil kamerovú techniku a čo bolo mimoriadne nezvyčajné, rozhodol sa nakrúcať na digitál aj na 35 mm film zároveň. V jednom momente mal jeho štáb až 400 ľudí, čo je závratný počet na taký malý projekt.

Hoci filmu veril iba on sám, rozhodol sa, že ho podporí aj marketingovo. Kúpil bilboard na ktorom bola len jeho tvár s chlípnym výrazom, ovisnutým viečkom a dokonca aj s uvedeným telefónnym číslom. Zaujímavosťou je, že Wiseau nechal svoj slávny bilboard visieť ďalších päť rokov od premiéry a každý mesiac zaň platil nájomné, aby ho udržal v srdciach a povedomí ľudí. Práve tento bilboard uvidel aj scenárista filmu The Disaster Artist, ktorý si spočiatku myslel, že ide o reklamu na reštauráciu alebo nočný klub.

Scenár filmu vznikol na základe knihy The Disaster Artist: My Life Inside The Room, The Greatest Bad Movie Ever Made. Túto napísal v roku 2013 Greg Sestero, jedna z hviezd filmu Izba, ako súhrn spomienok na stretnutie s Wiseauom, ich priateľstvo a samotné nakrúcanie filmu Izba.

Spoznali sa na hodine herectva a spájal ich spoločný sen vybudovať si hereckú kariéru. Sestero sa v tom čase len hľadal a Tommyho predstava o svete, kde človek urobí čokoľvek pre svoju umeleckú víziu ho veľmi inšpirovala. Ich priateľstvo sa viac prehĺbilo, keď mu Wiseau ponúkol izbu na prenájom v byte u neho v Západnom Hollywoode. Vtedy sa Sestero rozhodol presťahovať do Los Angeles.

Greg bol možno prvý človek v Tommyho živote, ktorý ho nesúdil podľa bizarného zovňajšku, ale správal sa k nemu ako k ľudskej bytosti, hovorí Dave Franco, ktorý ho stvárnil vo filme.

Réžiu a samotného Tommyho si vo filme The Disaster Artist zahral James Franco (127 hodín), ktorý pre zachovanie čo najväčšej autenticity čerpal okrem samotnej knihy a Sesterovho rozprávania aj z kazetových nahrávok, pretože Tommy mal čudný zvyk nahrávať si každý jeden telefonický rozhovor. Nesmierne mu to pomohlo vystihnúť jeho hlas, spôsob reči, ambície, osamelosť – všetky tie neuveriteľné veci. Nahrávky boli dokonca lepšie ako denník, lebo zachytávali všetky emócie ukryté v myšlienkach a pocitoch. Ako samotný Franco hovorí: Pripomenuli mi, že ak chcete niečo vytvoriť a počúvate len samé nie, tak buď sa na to vykašlete, alebo nájdete spôsob, ako to zrealizovať. Tommy má môj rešpekt, lebo dokázal urobiť film podľa seba, na rozdiel od tisícov, ak nie miliónov ostatných, čo prídu do Los Angeles a neuspejú.

Nie je potrebné vidieť pôvodný film, aby ste si užili The Disaster Artist, keďže predstavuje univerzálny príbeh o kreatívnom procese, o našich snoch či outsideroch. Film The Disaster Artist od 15. februára prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť Continental Film.