Najväčší showman je oslavou ľudskosti

Najväčší showman

Najčastejšou otázkou, ktorú som dostával od ľudí, ktorí ešte Najväčšieho showmana nevideli bolo, čo môže byť tak úžasné na filme o cirkuse? V prvom rade to nie je film o cirkuse, a touto informáciou by sa mali eliminovať všetky ďalšie nedorozumenia. Pretože Najväčší showman je v prvom rade oslavou ľudskosti.

Tá veta zaznie priamo vo filme, z úst divadelného kritika a samozrejme, nemieri na film samotný, ale na predstavenie, okolo ktorého sa film v prevažnej miere točí, ale v globále tento filmový kritik urobil prácu za všetkých ostatných kritikov. Najväčší showman je totiž film so silnou a hlbokou myšlienkou, film, ktorý si diváka podmaní a nepustí. Osobne som bol na ňom v kine dvakrát a momentálne som ho prebehol v 4K Ultra HD prevedení na obrazovke už trikrát a stále nemám dosť.

Áno, v globále by sa dalo povedať, že zoberiete najbizarnejších víťazov Eurovízie, napíšete im na mieru chytľavý song, ktorý bude zároveň holdom najlepšej práce Michaela Jacksona, obalíte to rovnako pestrofarebnej show, akými bol kráľ popu preslávený, dáte tomu hlbokú myšlienku, obsadíte Hugha Jackmana, Zaca Efrona, Michelle Williams, Zendayu, či Rebeccu Feguson a v ošiali muzikálov, ktoré sa s úspechom predierajú na filmové plátna s tým dobyjete svet.

Znie to možno príliš jednoducho, ale v podstate je to tak. Najväčší showman je klasický muzikál, ktorému dominuje ústredná melódia, ktorá sa tiahne celým filmom a v podstate má i rovnakú základnú textovú líniu, ktorá sa aktualizuje podľa prebiehajúceho dejstva. K tomu sa občas pridá jedna – dve iné piesne, trochu hovoreného slova a zo všetkého sa vystavia životný príbeh vizionára P. T. Barnuma, ktorý je vo svojom obore považovaný za toho, ktorý vymyslel šoubiznis.

Najväčší šouman je veľkolepé, takmer dvojhodinové predstavenie, ktorého podstatná časť sa síce odohráva pod strechou šapito, ale nie je o cirkuse. Je o tom, že každý človek, nech má akékoľvek postavenie, nech vyzerá akokoľvek, je jedinečný, je sám sebou a má na svete svoje miesto. Barnum, ktorý dal dohromady tucet tých najpodivnejších podivínov a naučil ich vážiť si samých seba, by vedel rozprávať.

Rozprávať ale hlavne začali ľudia, ktorých Barnumov životný príbeh nadchol natoľko, že sa rozhodli nakrútiť filmový muzikál, s pôvodnými songami. Excelentný scenár, ktorý ani na chvíľu nepôsobí pateticky, dokonalé herecké výkony, ktoré treba zvlášť vyzdvihnúť u Hugha Jackmana, ktorý na obrazovke exceluje, či stávka na Zaca Efrona, ktorý sa istým spôsobom vrátil do čias svojich začiatkov muzikálov zo strednej, a iba dokazuje, že úloha zabávača mu sedí najlepšie, prekvapivo heroické spevácke výkony a nádherné obrazy, ktorých dokonalé farby vynikajú už aj doma pri sledovaní filmu v 4K Ultra HD prevedení, v ktorom Bontonfilm tento skvelý počin okrem DVD a Blu ray prináša na náš trh, sú zárukou uchvacujúceho filmového zážitku.

K filmu je prekvapivo pribalený i český dabing (v rámci hovoreného slova), odporúčam však pôvodnú verziu s českými, či slovenskými (na Blu ray) titulkami. K ohromnému obrazu sa tak pridáva ďalší zážitok so zvukom. Fanúšikovia bonusových materiálov si tiež prídu na svoje, aj keď sa priznám, že pri počte krátkych dokumentov z nakrúcania filmu uverejňovaných tvorcami denne na sociálnych sieťach, som na diskoch očakával širší záber. Nájdete tu síce dve či tri krátke reportáže z nakrúcania, zhruba polhodinový – ale excelentne pripravený – dokument o vzniku filmovej hudby, ale tiež karaoke všetkých filmových piesní. A som presvedčený, že si ho vychutnáte naplno, pretože piesne z tohto muzikálu si budete chcieť spievať dookola. Mimochodom, soundtrack k filmu okrem CD vyšiel i na vinylovej platni.

Najväčší showman je jedno z najväčších filmových prekvapení minulého roka. Do kín síce vtrhol v posledné dni roku 2017, no teraz prichádza na DVD, Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení a vychutnať si ho môžete dosýta. Zážitok, ktorému milovníci muzikálov podľahnú po prvom tóne, ostatní po prvom vzhliadnutí a s dlhým nosom neodídu ani milovníci zvierat. Vo filme sú všetky digitálne. Opakujem sa, jedno z najväčších filmových prekvapení ostatného roka.

Pavol Božík
95%

Réžia: Michael Gracey
Scenár: Jenny Bicks, Bill Condon
Hudba: John Debney, Benj Pasek, Justin Paul
Hrajú: Hugh Jackman, Michelle Williams, Zac Efron, Zendaya, Michelle Williams, Paul Sparks

Žáner: Muzikál
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 20. december 2017)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 105 minút
Zvuk (UHD): anglický (Dolby Digital), český 5.1
Zvuk (Blu ray): anglický (7.1), český (5.1)
Titulky (UHD): české, anglické pre nepočujúcich
Titulky (Blu ray): české, slovenské, anglické
Bonusy na UHD: Piesne, Hudobný stroj
Bonusy na Blu ray: Ľudia, ktorí stáli za vznikom filmu, Piesne, Predstavenie, Galéria, Hudobný stroj, Audiokomentáre