Naprieč slnečnou sústavou

Brad Pitt putuje na vonkajší okraj slnečnej sústavy, aby odhalil záhadu, ktorá ohrozuje životy ľudí na Zemi. Objavuje tam tajomstvá, ktoré spochybňujú povahu ľudskej existencie i ľudský charakter a tiež naše miesto vo vesmíre.

Píše sa 22. storočie. Umelá inteligencia je integrovaná do všetkých priemyselných odvetví. Mesiac a Mars sú kolonizované. Ľuďmi osídlené satelity obiehajú okolo Neptúnu, najvzdialenejšej planéty slnečnej sústavy. Na Zemi sa stavia nová Babylonská veža. Je to anténa, ktorej koniec dosahuje až do vesmírneho priestoru a ktorá má slúžiť k vyhľadávaniu inteligentného mimozemského života. Tím budujúci túto gigantickú stavbu vedie Roy McBride (Brad Pitt). Astronautom sa stal vďaka svojmu otcovi (Tommy Lee Jones), ktorý bol veliteľom výskumnej expedície projektu Lima. Aj jej úlohou bolo pátrať po vyspelom mimozemskom živote, ale pred dvadsiatimi rokmi zmizla kdesi v útrobách vesmíru. Zem postihuje jedna nečakaná katastrofa za druhou, ohrozená je aj stavba gigantickej antény. Americké spravodajské služby sa domnievajú, že Royov otec stále žije a ohrozenie Zeme má pôvod v explóziách, ku ktorým dochádza na planéte Neptún a súvisí s projektom Lima. Roy je vyslaný na vesmírnu misiu vedúcu cez Mesiac a Mars až k vonkajšiemu okraju slnečnej sústavy, aby tu svojho otca našiel. Jeho cesta však odhalí tajomstvo spochybňujúce samotnú podstatu ľudskej existencie a jej miesta vo vesmíre.

Trochu filozofie naprieč slnečnou sústavou, veľké sklamanie pre milovníkov filmu Intestellar a nadšenie fanúšikov vízií, ktorí po filme dokážu zavrieť oči a vďaka majstrovskému kumštu pánov filmárov sa nechajú unášať naprieč vesmírom a prelietať z planéty na planétu, aby tam, tam, aspoň vo svojich predstavách, prežili nekončiace vesmírne dobrodružstvo. Až tak rozdielne názory panujú na film Ad Astra.

Osobne som sa v prvom rade nechal zlákať hereckým obsadením – Brad Pitt však ani zďaleka nebol tým najväčším lákadlom. Prítomnosť, hoci iba okrajová, pánov ako Tommy Lee Jones či Donald Sutherland stojí za pozornosť i vtedy, keď sa divák nutne nestotožňuje s témou. Hoci v tomto prípade bolo rovnako zrejmé, že zažijeme obrovské výpravné predstavenie, ktoré bude doslova hraničiť s predstavami laického diváka.

Dočkáme sa? Nepochybne! Skvelé herecké výkony, silná myšlienka, ktorá ani náhodou neleží len tak pohodená niekde v polovici filmu na prašnej ceste Marsu, ale treba o nej zapremýšľať a veľkolepé vizuálne divadlo, ktoré naozaj prekračuje všetky očakávania. Ak navyše patríte medzi fanúšikov žánru, pokojne si pripočítajte desať percent navyše.

Film Ad Astra nájdete stále v ponuke spoločnosti Bontonfilm, ktorá ho už pred časom priniesla na DVD, Blu ray a v dokonalom 4K Ultra HD prevedení, ktoré sa práve pre takýto druh filmu mimoriadne hodí. Ak ste viac televíznymi nadšencami, film v týchto dňoch po nedávnej premiére v silnej rotácii uvádza televízia HBO. Najpohodlnejšie si ho môžete pozrieť prostredníctvom služby Lepšia.TV, ktorá je dostupná okamžite a aktivovať si ju môžete kedykoľvek a kdekoľvek. Okrem HBO v nej nájdete viac ako 100 ďalších televíznych programov, netradične dlhý, 30-dňový archív a množstvo ďalších výhod. Cena je rovnako dostupná pre každého.

Pavol Božík
70%

Réžia: James Gray
Hrajú: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Ruth Negga, Donald Sutherland, Liv Tyler, Kimberly Elise, Loren Dean, Donnie Keshawarz, Sean Blakemore, Bobby Nish, John Finn

Žáner: Sci-fi
Pôvodný názov: Ad Astra
Rok výroby: 2019 (20. september 2019)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2020
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 123 minút
Zvuk (4K UHD): anglický (Dolby Atmos / True HD 7.1), český, maďarský, poľský, španielský, talianský, nemecký, francúzsky, japonský (Dolby Digital 5.1)
Titulky (4K UHD): české, anglické pre nepočujúcich a 14 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Bonusový materiál je skompletizovaný na priloženom Blu ray disku