Kto je väčší hrdina?

Akčné sci-fi, alebo humorná rozprávka s dobrým koncom? Myslím, že už dlho som nezaznamenal film s tak protichodnými reakciami divákov, fanúšikov žánru a kritiky. Zhodujú sa v jednom. Nikto ten film nevynáša do nebies. Rozdiel je teda v tom, že jednotlivé skupiny sú k nemu viac či menej tolerantné.

Novinár Eddie Brock sa stáva hostiteľom mimozemského symbionta Venoma. Brock sa v rámci svojej práce novinára pokúša verejnosti už celé roky odhaliť skutočnú tvár známeho vedca spoločnosti Life Foundation, Carltona Drakea. Jeho odhodlanie sa prerodilo v posadnutosť, ktorá mu zlikvidovala kariéru a zničila vzťah s jeho priateľkou Anne. 

Keď do svojho tela Eddie vstrebe jeden z Drakeových experimentov – mimozemšťana Venoma – znenazdajky zisťuje, že disponuje novými superschopnosťami a má možnosť robiť, čokoľvek sa mu zachce. Zvrhlý, temný, nepredvídateľný a zúrivý Venom má za následok, že sa Eddie zúfalo pokúša udržať pod kontrolou svoje nebezpečné schopnosti, ktoré ho súčasne veľmi priťahujú a opájajú. 

Keďže Eddie a Venom navzájom jeden druhého potrebujú na dosiahnutie svojich cieľov, ich vzájomné prepojenie sa prehlbuje, až prestáva byť jasné, kde vlastne končí Eddie a začína Venom.

Ortodoxní fanúšikovia žánru a Marveloviek zrejme čakali viac, než prvoplánový príbeh nakrútený vo vopred predvídateľnej šablóne – zaútočí, chce zničiť, zmení pohľad, nezničí a zazvoní zvonec a všetkému zlému je koniec. K tomu si pridáme jedného relatívne úspešného investigatívneho novinára, ktorého nikto nezastrelí predtým, ako odhalí skutočnú tvár vedca istej spoločnosti, ktorý za svojimi úspechmi kráča doslova cez mŕtvoly.

Samozrejme, potom sa to celé poprepája, u novinára Eddieho sa ubytuje (teda konkrétne v jeho tele) mimozemský Venom, ten chce zničiť planétu, no má dosť rozumu na to, aby si uvedomil, že to nie je správne. A dokonca je vtipný, čo je najväčšia devíza filmu. Pretože inak je príbeh mimoriadne prvoplánový a na Marvelovku nezvyčajne jednoduchý a netradične neakčný. K nejakému ozajstnému súboju dochádza až na konci filmu a aj to zrejme iba preto, aby tam nejaká tá akcia predsa len boja. Pretože, keby ten finálny boj neprišiel, tak sa vlastne nič nedeje.

Takže? Venom určite nie je filmom, ku ktorému sa fanúšikovia žánru, či filmov nakrútených podľa komiksov Marvelu budú často vracať. Vidieť ho je podstata kultu, ale z tejto stajne vzniklo omnoho viac oveľa výraznejších filmov. Na druhej strane je Venom ukážkou toho, že dobré spracovanie komiksu nemusí byť iba dvojhodinovou bitkou, v ktorej závere divák už ani poriadne netuší, kto je s kým a kto proti komu. A dôležité je tiež zistenie, že aj pri takomto žánri sa dá v pohode relaxovať a dokonca sa niekoľkokrát zasmiať na pár vydarených vtipoch. Samozrejme, s poznámkou pod čiarou, že v celkovom kontexte nakoniec ten film vyznieva ako jedna veľká sranda, za ktorej vzhliadnutie sa však netreba hanbiť.

Spoločnosť Bontonfilm priniesla film Venom na DVD, Blu ray, s potešením pre mnohých i v ustupujúcom formáte 3D a samozrejme v 4K Ultra HD prevedení. Niektoré vydania sú dostupné i vo veľmi zaujímavých steelbookoch. K takmer dvojhodinovému filmu je pribalených i viac ako hodina bonusov, bez tituliek.

My sme s nadšením vzhliadli 3D verziu filmu na Blu ray. Obraz excelentný, zvuk výborný, český dabing vydarený a využitie 3D možností trochu zadupané. Určite sa to dalo využiť hutnejšie. V každom prípade však treba film dopozerať do konca. Počas záverečných titulkov na diváka čaká hneď niekoľko prekvapení.

Pavol Božík
60%

Réžia: Ruben Fleischer
Hrajú: Tom Hardy, Michelle Williams, Jenny Slate, Riz Ahmed

Žáner: Sci-fi
Pôvodný názov: Venom
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 5. októbra 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray, 3D Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 112 minút
Zvuk (3D Blu ray): anglický (DTS HD 5.1), český (5.1) a ďalších 6 zvukových stôp
Titulky (3D Blu ray): české, slovenské a 21 ďalších jazykových verzií
Bonusy (obsahujú iba anglické titulky):
* Predĺžená scéna po záverečných titulkoch a vynechané scény
* Modul Venom: Trivia Track
* Smrtiaci ochranca v akcii
* Antihrdina
* Vízia Venoma
* Návrhy Venoma
* Tajomstvá symbionta
* Spider Man: Paralelné svety
* Videoklip
* Upútavka
* … a ďalšie