Tom Cruise dokázal, že nič nie je nemožné

Mission: Impossible - Fallout

Séria filmov Mission: Impossible sa rozrástla o ďalší kúsok. Chvíľu sa polemizovalo, že bude posledný, po ohromujúcich pochvalách kritikov a nadšených ováciách divákov však tvorcovia rýchlo zmenili rétoriku a ostatné ukáže čas. Nateraz je isté iba to, že film Mission: Impossible – Fallout sa jednoznačne zaradil medzi najvydarenejšie kúsky celej série.

Ethan Hunt si vždy vyberal nesplniteľné misie. Vždy v nich bol úspešný, napriek okolnostiam. Na začiatku tohto príbehu však čelí úplne novej situácii. Niečo sa pokazilo, pasca neklapla a vinou jeho zlyhania sa ocitnú v smrteľnom ohrození vybrané svetové metropoly. 

Ethan je presvedčený, že len on so svojím tímom dokáže tragickú chybu napraviť. Je však sám, kto si to myslí. Do hry vstupujú ďalší hráči, ktorí mu možno pomáhajú, ale možno tiež sledujú svoje vlastné záujmy, ktoré sú v rozporu s tými Ethanovými. 

Rozdelenie na kladných a záporných hrdinov nebude tentoraz vôbec jednoduché. V pozadí navyše čím ďalej rýchlejšie uteká čas v ústrety momentu, ktorý dramaticky zmení mapu sveta.

V čom tkvie fenomén Mission: Impossible? Pre mňa osobne v istom osobnom aspekte. Keď sa totiž v deväťdesiatych rokoch nakrúcal v Prahe prvý zo série filmov, mal som možnosť sledovať na pražskej Malej Strane, pod Karlovým mostom prácu filmárov i samotného Toma Cruisea. Bol to ohromný zážitok a aj vďaka tomu mi celá séria prirástla k srdcu.

V prípade posledného filmu sa mi na jeseň minulého roku podarilo vytiahnuť z nórskej leteckej spoločnosti, ktorá prevádzkuje helikoptéry informáciu, že sa isté sekvencie posledného filmu budú nakrúcať v Nórsku. Kukni na to! ako prvé prinieslo potvrdenú informáciu a zároveň reportáž z miest, kde sa film nakrúcal, na ktorých prehliadku sme si prenajali helikoptéru priamo v spoločnosti, ktorá o pár dní na miesto nakrúcania lietala so samotnou americkou hviezdou.

Po subjektívnych dôvodoch sú tu tie objektívne, pre ktoré sa zatiaľ posledný diel série stretol s tak obrovskými ováciami po celom svete. Napriek neuveriteľným dve a pol hodinám, má film absolútny spád, nie je v ňom priestor na výdych a divák musí dýchať poriadne zhlboka, aby to celé ustál. Akcie, krkolomné kúsky, naháňačky na autách, motorkách, lodiach, či v helikoptérach sa striedajú ako na bežiacom páse. Samozrejme, že ich hlavným aktérom je Tom Cruise, ale najpodstatnejšie je to, že ich všetky robil sám, bez dabléra. Skákal z lietadla z výšky 8 tisíc metrov, naučil sa pilotovať helikoptéru, Paríž smrdela gumami jeho motorky. Tvorcovia filmu urobili maximum preto, aby film vyzeral dôveryhodne, aby mu divák uveril a vďaka Tomovej angažovanosti sa to podarilo na výbornú. Akčné scény berú dych.

Samozrejme, podstatnou zložkou je i prepracovaný scenár. Niekto si môže povedať, že ide o ďalší akčný film, v ktorom niekto zachráni svet a všetci budeme žiť šťastne. Mission: Impossible je už filmovým kultom, nad ktorého scenármi sedia tvorcovia dlhé roky a producenti do nich idú až v momente, keď sú presvedčení, že to stojí za to. Fallout dáva zmysel, samozrejme, každú chvíľu je tam ten dobrý odrazu zlým a naopak, ale je to urobené absolútne zrozumiteľne.

Mission: Impossible – Fallout u nás vyšiel na DVD, Blu ray4K Ultra HD pod hlavičkou spoločnosti Magic Box. Celkom ma sklamal fakt, že napriek tomu, že Fallout bol vôbec prvým zo série, ktorý sa v kinách premietal v 3D prevedení, Blu ray s touto verziou na našom teréne nevyšiel.

My sme mali na recenziu k dispozícii 4K Ultra HD vydanie, ktoré okrem filmu v tomto formáte prináša i Blu ray disk s filmomsamostatný bonusový Blu ray disk. 4K Ultra HD verzia filmu je ohromujúcim zážitkom i pri domácej projekcii. Obraz je dokonalý, originálny zvuk je vo formáte Dolby Atmos a trasie sa pri ňom celý dom, český dabing je vydarený, no je iba vo formáte 5.1. Nakoniec som si pozrel obe verzie, teda pôvodný zvuk, plus titulky, i verziu s českým dabingom a priznávam, že odhliadnuc od vymožeností kvality zvuku, mi ani v jednom prípade nič nevadilo. Väčší zážitok bol však pôvodný zvuk.

4K Ultra HD disk neprináša žiadne bonusy, film si však môžete pozrieť s vybraným audiokomentárom. Rovnaká ponuka je i na Blu ray disku s filmom, bonusy nie sú pribalené žiadne, ale voľba audiokomentárov hercov, či filmových tvorcov je dostupná.

Bonusy sa ponúkajú na samostatnom disku a všetky sú s českými titulkami, takže zrozumiteľné. Ide o viac než hodinu materiálu navyše a odporúčam ich všetky desiatimi. Najpodstatnejšiu časť – takmer hodinu – totiž tvoria dokumenty z nakrúcania kaskadérskych scén v jednotlivých krajinách. Tvorcovia tak diváka zoberú do zákulisia nakrúcania momentov, ktoré vyrážajú dych. Práve tam sa dozviete, koľko energie Tom Cruise vynaložil na to, aby všetko mohol nakrúcať sám, aké to bolo nebezpečné, ako mu to štáb niekoľkokrát vyhováral, ale dozviete sa i to, ako sa niektoré veci nakrúcali spôsobmi, aké sa vo filmovom svete doteraz nikdy nepoužili a boli vymyslené špeciálne pre tento film.

V sade ďalších bonusov nájdete i vynechané scény, voliteľné s, alebo bez komentára tvorcov, nahliadnete na tvorbu filmovej hudby, nechýba pohľad na storyboardy, či filmový trailer. Suma sumárum je 4K Ultra HD balenie najnovšie zo série filmov Mission Impossible stopercentný zážitok.

Pavol Božík
100%

Réžia: Christopher McQuarrie
Hrajú: Tom Cruise, Henry Cavill, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Ving Rhames, Sean Harris, Angela Bassett, Vanessa Kirby, Michelle Monaghan, Alec Baldwin, Wes Bentley, Frederick Schmidt

Žáner: Akčný
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 27. júl 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 147 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (Dolby Atmos), český (5.1) a 5 ďalších jazykových verzií
Titulky (4K Ultra HD): slovenské, české, anglické a 12 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Film o filme: Ako sa nakrúcali dych berúce kaskadérske kúsky
* Vystrihnuté scény
* Nahrávanie filmovej hudby
* Storyboardy
* Trailer
* audiokomentáre režiséra Christophera McQuarrieho, Toma Cruisea a ďalších tvorcov