Názov filmu Tancuj Matylda dala legendárna pieseň Toma Waitsa

Nesmrteľný hit Toma Waitsa, Waltzing Matylda, dal názov veľkolepému československého filmu. Ten, vychádzajúc z reálneho života tvorcov, poukazuje na život rodiny, v ktorej žije osoba s Alzheimerovou chorobou. Tvorcom sa podarilo spracovať neľahkú tému so srdcom a presvedčivo i vďaka hereckým ikonám v hlavných úlohách. Tých sa zhostili kultová Regína Rázlová a výnimočný Karel Roden. Okrem Čiech a Slovenska sa nakrúcalo v tajomnej Normandii. Novinku Tancuj Matylda už nájdete v slovenských kinách, kam ju priniesla distribučná spoločnosť Bontonfilm.

Tvorcovia filmu, manželia Petr a Nataša Slavíkovci spomínajú, prečo jednou z lokalít bola i francúzska Normandia. Konkrétne išlo o malé letovisko Étretat na pobreží Atlantiku. Bez preháňania je to jedno z tých miest, o ktorých sa hovorí vidieť a zomrieť. Koncom 19. storočia tam prišli z Paríža maľovať impresionisti. Známe sú najmä obrazy útesov od Claudea Moneta – takých tých bielych skalných brán v príboji. Tie obrazy som poznal z kníh a keď sme sa s Natašou v roku 1986 prvýkrát dostali na Západ, práve tam sme zavŕšili svoju cestu po Európe, hovorí režisér Petr Slavík.

Prišli sme tam už po sezóne na konci septembra. Mestečko bolo vyľudnené a silný vietor hnal na pláž obrovské vlny. Za posledné peniaze sme si kúpili fľašu Ruffina, úplne sami sme sedeli vo vetre na útesoch a pozerali na oceán so zapadajúcim slnkom. Prespali sme v starom požičanom žigulíku a ráno sme sa vydali späť do sivého komunistického Československa. Jednoducho, romantický zážitok, na ktorý človek do smrti nezabudne. A keď sme potrebovali takýto motív do nášho príbehu, hneď nám napadol Étretat, dopĺňa ho manželka, scenáristka Nataša Slavíková.

Natáčanie tam nesľubovalo žiadnu romantiku. Dnes sa Étretat stal turistickou atrakciou a je tam hlava na hlave po celý rok. Miestne úrady už zaviedli rôzne obmedzenia, takže vôbec nebolo ľahké získať povolenie na nakrúcanie. Navyše, v decembri, keď sme natáčali, tam bývajú také husté niekoľkodňové hmly, že nevidíte ani na krok. Alebo prší. Alebo oboje. Okrem toho mala Regina veľké bolesti chrbtice a Karel zase virózu s horúčkou. Bola to celkom dráma, ale nakoniec sme mali šťastie. Celú cestu z Prahy lialo ako z krhly, ale keď sme so štábom dorazili na miesto, prestalo pršať. Regina s Karlom zaťali zuby a všetko vyšlo presne tak, ako sme to mali napísané v scenári, vrátane toho západu slnka, zaspomínal na dramatické nakrúcanie režisér Petr Slavík.

Ten zároveň vysvetlil, že názov filmu dala svetoznáma pieseň Toma Waitsa. Záležitosť s touto piesňou je trochu komplikovanejšia. Pôvodne ide o austrálsku pieseň Waltzing Matilda, ktorú u náš ľudia poznajú v anglickej verzii v podaní Pavla Bobka alebo v českej verzii ako Hádej, Matyldo od Karla Hálu. Ľudia si jej názov spájajú s valčíkom. Pieseň v origináli však nie je o žene Matylde ani o tanci. Je o robotníkoch, ktorí putujú z farmy na farmu a nechávajú sa najímať na prácu. A Matylda, v angličtine písaná s mäkkým i, je taška, v ktorej nosia svoje náradie. Je to skrátka bremeno, ktoré si nesú počas celého svojho neľahkého života. Tom Waits potom použil nápev tejto piesne a vo svojom básnickom texte, ktorý je ťažko preložiteľný, rozpráva o stretnutí s dievčaťom Matildou, o preflámovaných nociach v baroch, o alkohole a o tom, že za všetko sa nakoniec musí platiť. Táto mnohoznačnosť rôznych významov a interpretácií nás oslovila a vlastne odrážala mnohoznačnosť nášho rozprávania.

Kukni na to! je mediálnym partnerom filmu
Lucia Muráriková / Bontonfilm Slovakia