Nesmrteľný Tom Cruise už naposledy zachraňuje svet, tento raz pred AI

Ethan Hunt má pred sebou poslednú misiu. Ešte nikdy nebol svet tak blízko skaze, a napriek tomu ešte nikdy nebolo pri Mission: Impossible tak veselo. A dlho. Záverečná misia je totiž rozdelená na dve časti, pričom tá prvá má niečo cez dve a pol hodiny. Nuda to však nie je ani na sekundu.

Máloktorá filmová séria je tak zmysluplná, ako práve Mission: Impossible. Tvorcovia sledujú trendy a nielenže zakaždým prichádzajú s originálnym príbehom, ale zároveň využívajú všetky najmodernejšie techniky príprav filmových efektov a tomu, čo dovádza Tom Cruise sa jednoducho dá uveriť. Ten si navyše väčšinu akčných scén nakrúca bez dabléra, za čo si zaslúži mimoriadny obdiv. Tento raz tvorcovia pridali do filmu, doteraz často nepoužívané, humorné prvky, a tak napríklad scéna z Ríma je nielen akčná, ale i zábavná.

Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force sa vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac, ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority.

Posledná misia Ethana Hunta má spád, má zmysel, je akčná i vizuálne nádherná. Záverečná scéna nakrúcaná na bezpochyby najkrajšej vlakovej ceste v Nórsku, Flåmsbane, ktorá sa tiahne neskutočnými prírodnými scenériami medzi mestečkami FlåmMyrdal je zážitok vizuálny i akčný a hoci nereálny, tak uveriteľný.

Najnovšie Mission: Impossible – Odplata (Prvá časť) je navyše dokonalé technicky i hudobne. Na nočnom stretnutí v Dóžovom paláci v Benátkach hrá techno hudba a tá je tak prirodzené vmixovaná do príbehu, až je to neuveriteľné. Zvuk je jednoducho v tomto príbehu dokonalý. Český dabing je síce akýsi unavený a chýba mu akcia, ale popri tom, čo sa deje na obraze sa s tým dá stotožniť. Aj z tohto dôvodu nemá ani tento raz zmysel kradnúť film z rôznych nelegálnych internetových úložísk, ale zadovážiť si ho na DVD, Blu Ray, alebo 4K Ultra HD prevedení. Všetky tri práve dnes vychádzajú i u nás. Pre zberateľov dokonca Blu Ray4K Ultra HD verzia v zberateľských, limitovaných steelbookoch.

Pavol Božík
95%

Réžia: Christopher McQuarrie
Hrajú: Tom Cruise, Ving Rhames, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby, Hayley Atwell, Shea Whigham, Pom Klementieff, Esai Morales
Distribúcia: Magic Box (DVD, Blu ray, 4K Ultra HD)