Nevinný detský život za desiatky iných?

Oko v oblakoch je film o spytovaní svedomia. Robíte niečo v presvedčení, že zachraňujete svet. A v mihu sekundy sa všetko zmení a treba nájsť odpoveď na otázku, či je prípustné zmariť nevinný detský život výmenou za záchranu možno desiatok ďalších ľudí?

Helen Mirren v úlohe plukovníčky britskej armády Katherine Powell musí nájsť na túto otázku odpoveď. Jej misia je jasná. Zajať v Keni teroristov, ktorí sa plánujú útok na nákupné centrum, v ktorom by sa malo odpáliť niekoľko samovražedných útočníkov. Dôsledky by mohli byť katastrofálne a treba to zastaviť.

Situácia je napätá, no nie nezvládnuteľná. Skupina teroristov sa stretáva v jednom z domov a keď sú všetci pohromade, útok by bol efektívny a nemal by také obrovské následky, ako keby k zajatiu došlo na ulici a niečo by sa pokašľalo. Všetci sú na svojom mieste, stačí vydať povel.

Na rohu ulice sa však nečakane objaví deväťročné dievčatko, rozloží si stolík a začne predávať domáci chlieb. Čo teraz? Teroristi si pomaly navliekajú vesty s náložami, vojaci sú v strehu a nevinné dieťa, ktoré býva pár metrov od miesta udalosti a absolútne za nič nemôže sa teší, že zarobí pre rodinu pár drobných. Je možné zmariť jeden nevinný život výmenou za relatívnu záchranu desiatok ďalších?

Filmov o teroristoch sa objavuje čoraz viac. Je to horúca téma. Väčšinou vznikajú na základe reálnych udalostí, aspoň tak to tvorcovia tvrdia. Divák sa po skončení prikloní na jednu, alebo druhú stranu a väčšinou to býva na stranu tých dobrých. V tomto prípade sa však ten dobrý hľadá veľmi ťažko, pretože nech sa prikloníme na ktorúkoľvek stranu je zrejmé, že na konci bude pravdepodobne smrť.

Helen Mirren je vojačkou telom i dušou. Zničiť každého teroristu je pre ňu jasný cieľ a v tomto prípade to sdoslova robí cez mŕtvoly. Teraz je otázkou, či sa žena s takým presvedčením dokáže vyrovnať aj so smrťou nevinného dieťaťa, ktoré zrejme pri útoku na teroristov príde o život, alebo jednoducho túto akciu, vzhľadom na ohrozenie civilistov nevykoná.

Vynikajúci nápad pozrieť sa na túto tému aj trochu iným okom, ako iba cez čiernobielu šablónu dobrého verzus zlého. Helen Mirren bola zároveň ideálnou voľbou pri výbere hlavnej hrdinky. Žena s množstvom životných skúseností, ktorú dokáže rozhádzať jedno dieťa je v jej podaní absolútne presvedčivá.

S radosťou musím skonštatovať, že film je veľmi dobre zostrihaný, má spád, nenudí a s gradujúcim napätím dovedie diváka až do finále, ktoré zrejme mnohých zaskočí. Mňa teda poriadne.

Film režiséra Gavina Hooda vychádza v distribúcii spoločnosti Magic Box na DVD a Blu ray. Chválim českú zvukovú stopu, jednak je dobrý samotný dabing, ale je dôležité, že pri filme plnom strieľania, výbuchov a lietajúcich helikoptér je sila zvukových efektov vyvážená voči dialógom a nič nepôsobí rušivo. Obraz na Blu ray je výborný. Ak patríte k milovníkom bonusov, odídete však s dlhým nosom, pretože bonusy na Blu ray nie sú.

Pavol Božík
75%

Réžia: Gavin Hood
Hrajú: Helen Mirren, Aaron Paul, Alan Rickman, Barkhad Abdi, Phoebe Fox, Jeremy Northam, Iain Glen, Richard McCabe, Babou Ceesay, Vusi Kunene, Monica Dolan, Gavin Hood, Kim Engelbrecht, Graham Hopkins, Laila Robins, Michael O’Keefe, Carl Beukes, James Alexander

Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 102 minút
Jazyková verzia: anglická, česká DTS-HD Master Audio 5.1
Titulky: české