Nie je leto ako leto

Jedna filmová klasika a jedna novinka. Napriek tomu, že je medzi nimi rozdiel viac ako štyridsať rokov, predsa majú niečo spoločné. Minimálne ich spája podobnosť názvu a predstaviteľ hlavného hrdinu. A tiež sú ukážkou toho, že nie je leto, ako leto. Oba filmy nájdete na DVD v distribúcii spoločnosti Magic Box.

Leto s kovbojom
Réžia: Ivo Novák, 1976

O čom to je:
Hlavnými postavami sú mladá psychologička Doubravka a dedinský mladík Honza Macháček. On je traktorista, ktorý pri bláznivej stávke dočasne prišiel o vodičský preukaz, takže teraz pasie družstevné stádo kráv, ona je na chate so svojím chlapcom Bobom, ktorý nie príliš úspešne študuje medicínu a práve sa pripravuje na opravné skúšky. Honzova bezprostrednosť, optimizmus a prístup k životu i práci ostro kontrastuje so sebeckým, slabošským a nevyrovnaným Bobom a Doubravka si stále viac uvedomuje, že jej cit k Bobovi zmizol a naozaj má vlastne rada Honzu. Otázkou je, ako sa na takú partiu bude pozerať jej trochu konzervatívna rodina.
Kukni na to! hodnotí: Taká obyčajná a pritom taká dokonalá letná love story na československý spôsob. Fascinujúce na tom filme je, že je obyčajne prostý, príbeh, v ktorom sa veci len tak dejú a pritom do seba nádherne zapadajú. Žiadna komunistická agitácia, žiadna komplikované filozofovanie, iba letná pohoda, ktorá so sebou prinesie nečakanú letnú lásku, ktorá možno pretrvá a možno odíde s nadchádzajúcou jeseňou. Možno by som sa v roku 1976 na to pozeral inak, ale dnes mi to príde milé, nenásilné, nekonfliktné a príjemné.

80%

Leto s gentlemanom
Réžia: Jiří Adamec, 2019

O čom to je:
Anna prežíva so svojím manželom každé leto v chatovej oblasti pár kilometrov za Prahou. Manželia sú už snáď celú večnosť, takže ich vzťah skĺzol, ako to tak už býva, do rutiny a stereotypu. Dni plynú ospalo jeden za druhým. Jej muž svoj čas už dlhodobo a spravodlivo delí medzi mastením kariet s kamarátmi v krčme a zhotovovaním modelov lodí zo zápaliek vnútri sklenených fliaš. Jeho žena je pre neho prakticky neviditeľná. Anna si každé leto spríjemňuje pravidelným stretávaním s kamarátkami, ktoré za ňou prichádzajú. Jedného dňa sa na dedine objaví muž nazývaný Artur. Elegantný, šarmantný gentleman, ktorý je, ako všetci predpokladajú, novým majiteľom miestneho zámku. Zámok je síce skôr polorozpadnutá ruina, ale zámocký pán s ním má veľké plány. Medzi Arturom a Annou preskočí iskra. Anna zažíva pocity už dlhodobo nepoznané. Artur je galantný a zahrňuje ju pozornosťou. Anna s ním čoraz častejšie uniká  zo svojej životnej reality a to v podobe romantických výletov a zážitkov.
Kukni na to! hodnotí: Zdalo sa, že z toho bude niečo nevídané, no napokon to vyzerá, že niekdajší tím seriálu Poisťovňa šťastia si vyšiel na spomienkový teambuilding a po niekoľkých pohároch kvalitného vína sa Hanzlík stavil s Adamcom, že jeden napíše svoj prvý scenár a druhý natočí svoj prvý celovečerný film. A ako tam tak mali po ruke takmer celú partiu šťastia, všetkým napísali úlohy rovno na telo. Horšie je, že aj ráno, po vytriezvení, im to prišlo ako skvelý nápad a zrealizovali ho. Všetko beriem, všetko rešpektujem, nad všetkým som ochotný zavrieť oči, len keby to v názve nemalo Leto s… a nespájalo sa to s Hanzlíkom. Je to zavádzajúce a myslím si, že hoci tvorcovia týmto smerom propagáciu nesmerovali, predpokladali, že to k tomu skĺzne. Adamcov film však nemá absolútne nič spoločné s filmom z roku 1976. Hanzlík sa má ako scenárista ešte veľa čo učiť, Adamec ako režisér kultových seriálov ako Sanitka, či Dlhá míľa si pomyselnú vetvu pod sebou podpílil vlastným štekom vo filme, v ktorého podmaze išla titulná pieseň jeho kultovej Sanitky – hádam preto, aby mladší divák tušil, kto ten pán vlastne je. Hanzlík je skvelý herec a je jedným z mála, ktorému sa v tom filme dá veriť. Druhou je bezpochyby Ivana Chýlková, ktorej maličká úloha preberie z letargie každého diváka a v celkovom hodnotení práve Chýlková pridáva filmu desať percent navyše. Pomalé, nudné, pozliepané, herecky nezáživné, príbehovo ospalé. Napriek tomu, že viem (myslím si), čo tým chcel autor povedať, v tomto prípade sa s tým nedokážem stotožniť.

40%

Pavol Božík