Kultové piesne z kultových filmov

Kdyby tisíc klarinetů a Starci na chmelu – české muzikály, zhodne natočené v roku 1964, ktoré s odstupom viac než polstoročie najlepšie vystihuje slovo nadčasové. Filmy, ktoré môžeme bez preháňania označiť za esenciu zlatých šesťdesiatych, zdobí skvelé obsadenie, podmanivá atmosféra, pozitívna energia a v neposlednom rade tiež celá plejáda piesní. Piesní, ktoré pozná niekoľko generácií a patria medzi najobľúbenejšie, ak nie životné skladby z diskografie takých mien ako Karel Gott, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová či Karel Štědrý. Teraz tieto piesne vydal Supraphon na novom výbere doplnenom o tri bonusy, ktoré vychádzajú na zvukovom nosiči úplne prvýkrát.

Spoločným prvkom oboch kultových muzikálov bola predovšetkým osoba Karla Gotta, ktorý sa podieľal na oboch konkurenčných projektoch zároveň. Účasť v Klarinetoch a Starcoch mu vyniesla celkom deväť pesničiek, pri čom väčšinu z nich možno považovať za spevákove veľké šlágre (Dotýkat se hvězd, Glory, Tak abyste to věděla, Život je bílý dům, Kdyby sis oči vyplakala, Den je krásný, …).

Nielen Karel Gott, však mohol vďačiť filmom z roku 1964 za životné hity. Tereza z Kdyby tisíc klarinetů priniesla Waldemarovi Matuškovi víťazstvo v ankete časopisu Melodie o najlepšiu pieseň roku 1965 a prvé miesto v rozhlasovej hitparáde Dvanáct na houpačce. Pieseň Milenci v texaskách znamenala evergreen pre Karla Štědrého (spieval ju spolu s Josefom Zímom) a Kapitáne, kam s tou lodí zase pre Pavlínu Filipovskú. Už spomínaná pieseň Evy Pilarovej a Karla Gotta Dotýkat se hvězd patrí k najznámejším duetom českej pop-music a triá HegerováGottMatuška v skladbe Tak abyste to věděla a PilarováGottMatuška v nahrávke Glory sú najslávnejšími spojeniami českých hudobných hviezd všetkých dôb.

Jiří Suchý a Jiří Šlitr, ktorí boli výhradnými skladateľmi piesní pre Kdyby tisíc klarinetů, napísali skvelé songy nielen pre iných, ale i pre seba. Ako spievajúce duo sa predstavili hneď trikrát (Babetta, Míč, Kdo na slepičku volá pipi), Jiří Šlitr potom ešte raz sólovo (vo filme nedokončená Píseň o rose) a ďalej spoločne s Janou Malknechtovou v piesni Motýl.

V prípade Starců na chmelu tvorili skladateľský triumvirát páni Jiří Bažant, Jiří Malásek a Vlastimil Hála, ktorých svojím umom doplnil textár a scenárista Vratislav Blažek. Tí skomponovali hity nielen pre Karla Gotta, Karla Štědrého a Josefa Zímu, ale tiež pre Janu Petrů. Duet s Karlom Gottom Den je krásný predstavuje najvýraznejšiu položku jej repertoáru, rovnako ako už spomínaný Motýl z Klarinetů pre Janu Malknechtovú. Ten je v tejto verzii s Jiřím Šlitrom jedným z bonusov, ktoré vychádzajú na CD úplne prvýkrát. Ďalšími bonusmi sú dve záverečné piesne, vo filme spojené. Konkrétne Ať dnešní pořad televizní se vydaří spievaný Hanou Hegerovou a dievčenským zborom a Kdo na slepičku volá pipi, duet SuchýŠlitr.