Niet úniku

Sympatická dávka napätia podporená zmesou dynamických filmových trikov, tvorí z filmu Úniková hra napínavú tínedžerskú drámu s rýchlym spádom. Nápad to síce nie je nijako originálny, pretože filmov, v ktorých hlavných hrdinov zavreli do miestnosti, z ktorých sa museli dostať, aby prežili, by sme vo filmovej histórii našli viac než dosť. Úniková hra je ale ukážkou toho, že táto téma je nevyčerpateľná a dá sa v nej pokračovať donekonečna. Rozhodujúci je finálny výsledok. Ak to nie je na smiech, v poriadku. To sa však Únikovej hry v žiadnom prípade netýka.

Nezvyčajná pozvánka zvedie dohromady šesť neznámych ľudí. Napriek tomu, že si zo začiatku myslia, že sú účastníkmi tradičnej únikovej hry, veľmi rýchlo prichádzajú k bolestnému zisteniu. Niekto ich využil ako figúrky v sadistickej zábave, v ktorej sa hrá o holý život. Zatiaľ, čo hľadajú nápovedy a lúštia hádanky, pochopia, že jedine iba ak prezradia svoje najtemnejšie tajomstvá, môžu nájsť kľúč prežitiu.

Na jednom mieste sa stretáva šesť absolútne neznámych ľudí. A predsa majú niečo spoločné, niečo ich spája, každý si so sebou niečo nesie. A to niečo je kľúčom k odomknutiu dverí k prežitiu. Pretože táto hra nie je o tom, že prežije každý, aj keď sa im dané úlohy nepodarí vyriešiť. V tejto hre ide naozaj o život.

Film Úniková hra je zároveň varovným prstom dnešnej technickej dobe, kedy si za veľké peniaze možno zaplatiť naozaj všetko, dokonca sledovanie smrti v priamom prenose. Podarí sa niekomu prežiť? A ak áno, aké to bude mať dôsledky. Finále filmu možno nie je nijako prekvapivé, ale stojí za to.

Napriek tomu, že nie som veľkým fanúšikom tohto žánru, siahol som po Únikovej hre, pretože v nej hrá Deborah Ann Woll, moja obľúbenkyňa zo seriálu Pravá krv a priznám sa, že aj v tomto filme som si ju vychutnal najviac. Je len na škodu, … a vlastne nič, to už by som niečo prezradil, a to by bola škoda.

Úniková hra je vo svojom žánri príjemným prekvapením. Nie, nie je to to top film, ale prachom určite nezapadne. Spoločnosť Bontonfilm prináša film na DVDBlu ray, doplnený o množstvo bonusového materiálu. Žiaľ, vzhľadom k tomu, že ide o produkt spoločnosti Sony, bonusovému materiálu tradične chýbajú české, či slovenské titulky. Oboje však obsahuje samotný film a vydarený český dabing je samozrejmosťou.

Pavol Božík
70%

Réžia: Adam Robitel
Hrajú: Taylor Russell, Logan Miller, Jay Ellis, Tyler Labine, Deborah Ann Woll, Nik Dodani, Yorick van Wageningen, Jessica Sutton, Kenneth Fok

Žáner: Thriller
Pôvodný názov: Escape Room
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra: 4. január 2019)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 99 minút
Zvuk: anglický, český a 7 ďalších jazykových verzií 5.1
Titulky: české, slovenské, anglické a 24 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Osem vynechaných a predĺžených scén, vrátane alternatívneho záveru
* Príbeh vzniku jednotlivých miestností
* Osamelí preživší s hercami a štábom