Obrovský skok rovno na Mesiac

Bol prvým, ktorého noha vkročila na Mesiac. Pred päťdesiatimi rokmi. Čo tomu predchádzalo? Aký to malo vplyv na pracovný i súkromný život Neila Armstronga, muža, ktorý urobil malý krok pre človeka, no veľký skok pre ľudstvo? Skvelý Ryan Gosling rozpráva tento jedinečný príbeh vo filme Prvý človek.

Príbeh Prvého človeka začína v roku 1962, keď Neil Armstrong začal pracovať ako pilot pre NASA a kedy sa musel vyrovnať s osobnou tragédiou, smrťou dvojročnej dcéry, ktorá podľahla nevyliečiteľnej chorobe. Pre prácu, ktorá predstavovala permanentné dotyky so smrťou si ťažko mohli v NASA vybrať vhodnejšieho kandidáta. 

Armstrong nie je vesmírny kovboj, ktorý by riziko podstupoval dobrovoľne a s frajerským nadhľadom, na druhú stranu ani nepanikári v situáciách, keď mu ide o život. Jeho základným charakterovým rysom je pokoj. Pokoj vo chvíli, keď sa v skúšobnom module rúti k zemi voľným pádom, pokoj, keď odpovedá synovi na otázku, či sa z misie vráti späť, pokoj vo chvíli, keď robí onen historicky prvý krok. 

Protiváhou tomuto pokoju je absolútny stres jeho ženy a jej vnútorná dráma, s akou prežíva každý jeho úspech i možnosť, že sa už nikdy nevráti.

Na Prvom človeku je úžasné, že samotný let na Mesiac je iba akousi sprievodnou akciou a film sa zameriava na udalosti pred ním, konkrétne na udalosti v živote jedného človeka. Človeka, ktorého noha sa ako vôbec prvá dotkla povrchu Mesiaca.

Neil Armstrong sa nebráni adrenalínu, ale ani ho zámerne nevyhľadáva. Keď však taký moment nastane, dokáže sa s ním popasovať s chladnou hlavou. Jediné, čo mu dokáže vytvarovať vrásky na čele je smrť, ktorá jeho, jeho rodinu, i jeho kolegov navštevuje až príliš často. A je zrejmé, že v jeho živote boli momenty, kedy ho svojim skostnateným prstom mala doslova na dosah, no napokon na neho nedosiahla.

Prvý človek nie je filmom o lete na Mesiac. Tá historická udalosť sa dostaví až v samotnom závere filmu. Režisér Damien Chazelle (La La Land, Whiplash) prináša pohľad na sedem rokov v živote najznámejšieho astronauta našej planéty. Nebolo to idylických sedem rokov. Armstrongova manželka i jeho dvaja synovia by vedeli rozprávať. A práve na ich súkromnej linke film dosť podstatne stavia, pretože všetko, čo sa udialo v Armstrongovom pracovnom živote, následne ovplyvnilo i jeho život súkromný.

Ryan Gosling v hlavnej úlohe hrá výborne, v príbehu však exceluje najmä Claire Foy v úlohe Armstrongovej manželky. Tandem, ktorý na plátna kín priniesol megaúspešný La La Land (Chazella – Gosling) síce s Prvým človekom toľko vody nenamútil, avšak z môjho osobného pohľadu je tento ich počin oveľa reálnejší a presvedčivejší.

Spoločnosť Magic Box prináša film na DVD, Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení, ktoré sme mali na recenziu k dispozícii. Baviť sa o kvalite obrazu a zvuku by v tomto prípade bolo naozaj nosením mesačného prachu na povrch Mesiaca, po technickej stránke tu nemožno naozaj nič vytknúť. Dokonca aj český dabing je na vysokej úrovni. 4K Ultra HD balenie prináša tiež Blu ray disk s filmom a bonusovými materiálmi. Tie sa nachádzajú aj na 4K Ultra HD disku a okrem vynechaných scén ponúkajú niekoľko zaujímavých pohľadov do zákulisia nakrúcania filmu, komentovaného tvorcami filmu. Bonusy sú s českými titulkami.

Pavol Božík
80%

Réžia: Damien Chazelle
Hrajú: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Patrick Fugit, Ciaran Hinds, Ethan Embry, Shea Whigham, Corey Stoll, Pablo Schreiber

Žáner: Životopisná dráma
Pôvodný názov: First Man
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 12. október 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 141 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (Dolby Atmos), český, poľský (Dolby Digital 5.1), maďarský, taliansky, francúzsky (7.1)
Titulky (4K Ultra HD): české, anglické pre nepočujúcich a 14 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Vynechané scény
* Malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo
* Pristátie na Mesiaci
* Natáčanie v NASA
* Výcvik astronautov
* Komentáre tvorcov